5 dychberúcich prírodných javov, z ktorých vám stuhne krv v žilách

6252

Príroda nás svojou nespútanou krásou a tajomstvami dokáže fascinovať. V posledných rokoch sme boli svedkami niekoľkých úžasných a zaujímavých javov a zmien, ktoré sa odohrali na našej planéte. Od Ameriky až po Antarktídu, od Malediv až po Austráliu, tieto miesta nám ukazujú, aká jedinečná a prekvapujúca môže byť príroda. Prejdime sa teraz cez niektoré z najzaujímavejších prírodných javov, ktoré sa stali v posledných rokoch.

Sailing Stones, Death Valley, USA

V Death Valley v Kalifornii, USA, sa nachádza jedinečný fenomén nazývaný „Sailing Stones“ (Plávajúce kamene). Tieto kamene na púšti zanechávajú za sebou dlhé dráhy, pôsobiac dojmom, že sa pohybujú samé od seba. Je to však výsledok vzácnej kombinácie prírodných podmienok. V zime, keď je plocha pokrytá ľadom, sa tieto kamene posúvajú vďaka silnému vetru, ktorý ich tlačí po ľade, a tak vytvárajú tajomné stopy.

Zdroj: YouTube

Kjeragbolten Boulder, Nórsko

V horskom masíve Kjerag v Nórsku sa nachádza fascinujúci prírodný úkaz – Kjeragbolten Boulder. Je to veľký kamenný balvan, ktorý sa zachytil medzi dvoma skalnými stenami v pukline. Tento obrovský balvan vyzerá tak, akoby mal kedykoľvek spadnúť do priepasti pod ním. Tisíce turistov každý rok prichádzajú, aby si vyskúšali odvážne fotografovania na tomto unikátnom mieste.

Zdroj: YouTube

Blood Falls, Antarktída

V Antarktíde sa nachádza prírodný fenomén známy ako Blood Falls (Krvavý vodopád). Tento vodopád s červeným odtieňom prúdi z ľadovca do okolitého prostredia. Farbu vody spôsobuje vysoký obsah železa a slanosti. Krvavý vodopád nám ponúka fascinujúci pohľad na to, ako príroda dokáže vytvoriť niečo také jedinečné a zároveň krásne.

Zdroj: YouTube

Žiarivá pláž, Maledivy a Jervis Bay

Na niektorých plážach po celom svete môžete zažiť úžasný prírodný jav, ktorým je žiarivosť morskej vody. Dve z najznámejších miest, kde sa tento jav vyskytuje, sú na Maledivách a v Jervis Bay v Austrálii. Tieto pláže sa stávajú jedinečnými, keď sa voľne žijúce planktóny nazývané bioluminiscenčné organizmy zmiešajú s vodou. Výsledkom je fascinujúci zážitok, keď každý krok, ktorým sa pohybujete po pláži, spôsobuje žiarenie pod vašimi nohami.

Zdroj: YouTube

Ružové jazerá, Južná a Západná Austrália

V Austrálii môžete nájsť prírodné poklady v podobe ružových jazier. Tieto nádherné jazerá sú známe svojou nezvyčajnou ružovou farbou, ktorú spôsobuje prítomnosť mikroskopických rias v ich vodách. Dve najznámejšie ružové jazerá sa nachádzajú v Južnej Austrálii – Lake Hillier a v Západnej Austrálii – Hutt Lagoon. Tieto prírodné úkazy sú skutočným zázrakom prírody a pútajú pozornosť návštevníkov z celého sveta.

Zdroj: YouTube

Tieto príklady len naznačujú, aké pestré a zaujímavé môžu byť prírodné javy a zmeny, ktoré sa odohrávajú na našej planéte. Príroda nás stále prekvapuje svojou jedinečnosťou a neustálym vývojom. Je dôležité si vážiť a chrániť tieto unikátne miesta, aby sme mohli ďalej obdivovať a objavovať ich krásu.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre