Zvýšte svoju príťažlivosť: Nečakané faktory ovplyvňujúce atraktívnosť podľa vedy

557

Aj keď väčšina z nás nemôže urobiť nič pre to, aby zmenila svoj vzhľad, stále existuje mnoho spôsobov, ako môžeme zvýšiť svoj faktor príťažlivosti pre opačné pohlavie. Dobre voňajte, buďte vtipní a nehovorte príliš veľa o svojej bývalej. Nie je to také komplikované, ako to prezentujú svojpomocné knihy a blogy o vzťahoch. Podľa vedy nie sú to však len tieto známe. Úspešnosť vašich schôdzok tajne ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov, ktoré zdanlivo nesúvisia s príťažlivosťou.

Jedlo

Pokiaľ ide o to, ako ste pre opačné pohlavie atraktívni, mysleli by ste si, že jediný vplyv jedla sa prejaví, keď sa na rande objavíte s viditeľnými škvrnami od jedla na oblečení. Okrem toho by to, čo jete, nemalo mať na atraktivitu vôbec žiadny vplyv. Keby to tak bolo, trávili by sme výberom jedla na nadchádzajúce rande toľko času ako výberom oblečenia. Podľa jednej štúdie môže jedlo ovplyvniť váš sexappeal aj inak, hoci len v prípade žien. Výskumníci zo Štátnej univerzity v St. cloud v Minnesote zistili, že ženy považujú mužov za o 20 percent atraktívnejších bezprostredne po tom, ako ženy zjedia niečo pikantné. Autori štúdie tvrdia, že je to vďaka niečomu, čo sa nazýva stelesnené poznanie, pri ktorom naše zmyslové pocity ovplyvňujú to, čo cítime, aj keď tieto dve veci spolu inak nesúvisia.

red chili on white background
Autor tejto fotografie je Mockup Graphics

Skupina

O tom, ako niekoho osloviť v bare (alebo na akomkoľvek inom verejnom stretnutí), boli napísané celé knihy. Podľa vedeckých poznatkov však poznáme aspoň jeden faktor, ktorý zvýši vaše šance – to, že ste v skupine. Vo výskume, ktorý uskutočnili psychológovia z kalifornskej univerzity, mali účastníci ohodnotiť 100 ľudí z hľadiska atraktivity. Na obrázkoch boli ľudia v skupine aj osamote, hoci boli dostatočne rozmiestnené, aby si účastníci nevšimli žiadne opakovanie. Celkovo sa ukázalo, že ľudia v skupinách sú atraktívnejší ako tí, ktorí boli sami. Podľa vedcov to dáva zmysel. Keď ste v skupine, vaša tvár je vnímaná v porovnaní s ostatnými členmi skupiny. To ju robí priemernejšou, než by bola zvyčajne. Možno si myslíte, že byť priemerný by okamžite znížilo vaše hodnotenie, hoci to platí len pre konvenčne atraktívnych ľudí. Pobyt v skupine zakrýva naše inak neatraktívne črty, pretože sú vnímané v porovnaní s ostatnými.

four person hands wrap around shoulders while looking at sunset
Autor tejto fotografie je Helena Lopes

Strach

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo majú vaše rande pri hororoch väčšiu šancu na úspech ako napríklad pri romantických filmoch? Zdravý rozum by naznačoval, že spoločné sledovanie romantických scén vám dá väčšiu šancu na úspech ako pozeranie na strašidelné bytosti, ktoré chcú pohltiť vašu dušu. Ale všetci vieme, že to tak nie je. Podľa mnohých štúdií je odpoveď jednoduchá. Máme tendenciu zamieňať pocity strachu za vzrušenie, a to takmer vždy funguje. V psychológii sa to tvorivo nazýva nesprávne prisudzovanie vzrušenia. Keď máme strach, naše telo vyžaruje symptómy – ako je zvýšená srdcová frekvencia a dýchavičnosť -, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré máme, keď nás niekto sexuálne priťahuje.

grayscale photography of person wearing clown mask
Autor tejto fotografie je Robert Zunikoff

Jazvy

Priznávame, že rôzne kultúry majú na jazvy rôzne názory. V západnej spoločnosti sa zväčša považujú za ukazovateľ neatraktívnosti. Je to však len preto, že počúvame kozmetický priemysel, a nie skutočnú vedu. Štúdie zistili, že jazvy na tvári – aspoň v prípade mužov – sa považujú za atraktívnejšie pre ženy, ktoré hľadajú krátkodobé vzťahy. Aj keď už nelovíme a nebojujeme o prežitie ako kedysi, ženy si stále spájajú jazvy so statočnosťou na bojisku a so schopnosťou prežiť. Inštinktívne tiež poukazujú na vyššiu hladinu testosterónu a genetické vlastnosti, hoci štúdia bola vykonaná len s ohľadom na krátkodobé vzťahy. Ženy možno stále chcú mužov bez jaziev na dlhodobejšie záväzky, pretože to naznačuje, že muži sú starostlivejší a empatickejší.

man in black leather jacket
Autor tejto fotografie je Hunter Newton

Nejednoznačnosť

Nie je žiadnym prekvapením, že ľudia majú tendenciu byť romantickejšie priťahovaní, ak sú city vzájomné. Funguje to aj opačne, pretože niekto, kto vás nepriťahuje, nakoniec spôsobí, že o neho stratíte záujem. (To však môže súvisieť aj s tým, že nemáte na výber.) Trochu neprehľadné to začne byť vtedy, keď neviete povedať, či sa o vás niekto zaujíma. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že by ich to malo robiť oveľa atraktívnejšími pre vás, a potvrdzuje to aj veda. V jednej štúdii, ktorú uskutočnili vedci z University of Virginia a Harvardu, sa zistilo, že účastníčky priťahujú muži, ktorých úmysly nie sú jasné. Prekvapivo, úroveň príťažlivosti bola dokonca vyššia ako pri mužoch, ktorí o ne očividne prejavili záujem.

man and woman standing near wall
Autor tejto fotografie je Jessica Felicio

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre