9 príznakov ochorenia obličiek, ktoré netreba podceniť

705

Rôzne ochorenia obličiek sa, bohužiaľ, v populácií vyskytujú stále častejšie. Problémy s nimi spojené bývajú nie zriedka sprevádzané obrovskou bolesťou, avšak existujú aj prípady, kedy o tom, že máte nejaký problém práve s obličkami nemusíte vedieť. Príznaky totiž vedia zamotať hlavu nejednému lekárovi. Príznaky sa dajú ľahko zameniť za mnohé iné ochorenia, hoci i za obyčajnú chrípku. 

Akútne ochorenie obličiek sa nedá prehliadnuť, za to to chronické pomerne jednoducho. Ide totiž o postupné znižovanie ich funkcie. Deje sa to naozaj pomaly (a dôvodom môže byť napríklad zlý životný štýl). Prvé príznaky sa môžu prejaviť až po niekoľkých mesiacoch, dokonca rokoch! Preto je dôležité chodiť na pravidelné prehliadky, kde vám vyšetrenia krv i moč. Možno by vás ale zaujímalo, čo všetko dokážu obličky ovplyvniť, rozhodne ich ako orgán ľudského tela nie je možné podceňovať. 

Zmena v močení 

grayscale photography of four white ceramic urinal sinks
Autor tejto fotografie je Help Stay

Tým, že obličky sú orgánom tvorby moču, pri ich poruche bude zmenený aj moč – môže byť spenený, zakalený alebo obsahovať prímes krvi. Sprevádzať to môže nutkanie na močenie, tiež sa môže zmeniť frekvencia, možno budete musieť chodiť častejšie. 

Opuch 

Pri postupnom zlyhávaní obličiek totiž nie sú schopné efektívne filtrovať krv a odstraňovať škodlivé metabolity, ani prebytočnú “vodu”, ktorá sa potom hromadí v tele, čo spôsobuje opuch najmä v oblasti nôh, členkov, chodidiel či tváre.

Únava 

woman in blue shirt lying on bed
Autor tejto fotografie je Shane

Obličky, ktoré nie sú nijakým spôsobom poškodené vytvárajú hormón nazývaný erytropoetín, ktorý pôsobí na kostnú dreň tak, že stimuluje proces erytropoézy, a teda tvorby červených krviniek. Poškodené obličky produkujú menej erytropoetínu, s čím sa spája menšie množstvo erytrocytov, ktoré majú za úlohu prenášať kyslík. Pri nedostatočnom prekrvení trpia najmä svaly a mozog, čo sa prejaví únavou (stav, ktorý sprevádza anemiu). 

Vyrážky na koži

Obličky odstraňujú odpadové látky z krvného obehu. Keď je ich funkcia znížená, nahromadenie týchto metabolitov v krvi môže spôsobiť vážne zápaly a podráždenie pokožky.  

Dych cítiť po amoniaku 

persons mouth open in close up photography
Autor tejto fotografie je Jacinto Diego

Jedným zo spomínaných odpadových látok je i močovina, ktorej zvýšená hladina v krvi sa označuje ako urémia a môže napríklad spôsobiť zápach z úst. Tiež to môže sprevádzať znížený apetít a následné chudnutie. 

Nevoľnosť a zvracanie 

Zlyhanie obličiek vedie k silnému hromadeniu odpadu v krvi, čo môže spôsobiť nevoľnosť a zvracanie. To je tiež príčinou chudnutia. 

Dýchavičnosť 

selective focus photography of anatomy lungs
Autor tejto fotografie je Robina Weermeijer

Problémy s dýchaním môžu mať súvis s dvomi nálezmi – môže sa u postihnutého začať hromadiť tekutina v pľúcach alebo to môže byť aj v dôsledku už spomínanej anémie a nedostatku kyslíku. 

Pocit chladu

Woman Sleeping
Autor tejto fotografie je Pixabay

Opäť sme pri anémii, ktorá sa pri nedostatočnosti obličiek môže vyskytnúť. Nie zriedka pacienti popisujú neustály pocit chladu, aj keď sa nachádzajú vo vykúrenej miestnosti alebo pod teplou prikrývkou. 

Závraty a problém s koncentráciou 

man wearing black crew-neck top
Autor tejto fotografie je Adrian Swancar

Keď je vaše telo nedostatočne zásobené kyslíkom, trpí tým predovšetkým mozog, ktorý je na jeho nedostatok nesmierne citlivý. Vtedy môžu byť niektoré centra mozgu a s ním spojené funkcie narušené, napríklad problém s pamäťou, koncentráciou alebo sa môžu vyskytnúť závraty. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.