Patríte ku knihomolom? Potom vám tieto tragické situácie budú dobre známe.

333

Aj napriek tomu, že žijeme v uponáhlanej dobe, kedy veľká časť ľudí trávi celé dni v práci, na sociálnych sieťach alebo cestuje, ešte stále sa nájdu ľudia, ktorí milujú unikať z reality do sveta kníh. Sú to práve knihomoli, ktorí sú považovaní za najzvedavších ľudí na svete. Zároveň sa ale s knihami spájajú isté drobné trápenia, ktoré sú vo svojej podstate malicherné, no dokážu potrápiť dušu malého aj keď dospelého milovníka kníh.

Poďme tak trochu nahliadnuť do ich sveta, kde nezvádzajú boj len so sklamaním v láske, neprajnými zloduchmi alebo neľútostnými vrahmi, ale aj s nedostatkom času, peňazí či spánku. Toto všetko a ešte oveľa viac sprevádza osud bibliofila.

Ten pocit, keď nechcete, aby kniha skončila

Autor fotografie je Olga Tutunaru

Každému je jasné, že všetko v živote má svoj začiatok, ale i koniec. A tak je to aj s knihami, no niektoré knihy sú také dobré, že sa s nimi nedokážete rozlúčiť. Postavy vám prirastú k srdcu a vy môžete mať pocit, že sú vašimi skutočnými priateľmi alebo rodinou. Prežívate s nimi naozaj všetko. Zakúsite hĺbku príbehu a keď sa skončí, zostane vám len pocit prázdnoty. Akoby ste na okamih stratili zmysel života.

Jedna knižnica bude málo

Autor fotografie je Henry Be

Knihy sa predsa nepredávajú, nanajvýš sa môžu požičať niekomu, komu bezhranične veríte, inak si všetky nechávate a jednu po druhej ukladáte do knižnice, ktorá po čase prestane stačiť. Jednoducho sa nemôžete vzdať žiadnej z nich, otázne je koľko voľného miesta je vo vašom bývaní.

Nadšenie, keď sa vás niekto opýta, aká je vaša obľúbená kniha

Autor fotografie je Brooke Cagle

Snáď každý knihomol dôverne pozná ten pocit, keď príde v konverzácii k téme kníh, obľúbených autorov a diel. To je akoby ste si počas ťažkého rána dali poriadneho turka. Vzpruží vás to a vleje energiu do žíl. Vtedy ste nezastaviteľný a chrlíte jednu vetu za druhou a každému je jasné, že to tak skoro neskončí.

Míňate príliš veľa peňazí

Autor fotografie je Josh Appel

Niekto vyhodí peniaze za oblečenie, drahé topánky, kabelku či parfém, ale vy nie. Váš problém nastáva, keď náhodou prechádzate okolo kníhkupectva – vtiahne vás to dnu ako do čiernej diery a nie je možné to zastaviť. Beriete jednu knihu za druhou, až kým vaša platobná karta nezahlási nedostatok financií. Nadnesene povedané, ale nie je to ďaleko od pravdy.

Spánková deprivácia

Autor fotografie je Sander Sammy

Akonáhle sa večer začítate do dobrej napínavej knihy, nie je možné ju odložiť. Poviete si – ešte jednu kapitolu – a nakoniec sa pristihnete ako ju o pol piatej ráno odkladáte dočítanú na nočný stolík. Spánok sa nekonal, no hreje vás na srdci skvelý príbeh, ktorý ste prečítali. Chronická únava je daň, ktorú každý milovník kníh rád podstúpi.

Bolesť, keď omylom poškodíte knihu

Autor fotografie je Tom Pumford

Snažíte sa dávať si pozor, vyhýbať sa nehodám, ale pri extrémne veľkom množstve kníh sa to občas stane. Ale keď k tomu dôjde, cítite obrovský nepokoj a výčitky. Pre iných je to maličkosť, no vám sa to zdá ako fatálna chyba a absolútne zlyhanie.

Stratíte prehľad o knihách, ktoré ste čítali

Predstavte si – prečítate niekoľko kníh za týždeň, za mesiac to môže byť 10 kníh, za rok pokojne sto a za desať rokov… Jednoducho nie je možné, aby ste si každú knihu pamätali, no na tie, ktoré vám ukradli srdce nikdy nezabudnete.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre