Čistokrvné plemená a problémy, ktoré sa vyskytli v súvislosti s ich šľachtením. Spôsobujú im bolesť a trápenie.

9293

Psy patria k prvým domestikovaným zvieratám vôbec. Za dlhé obdobie, trvajúce aj niekoľko tisíc rokov, sa z divokých vlkov vyšľachtila obrovská škála rôznych plemien. Bavíme sa o čistokrvných plemenách, ktoré majú svoju históriu, rodokmeň, zapísaný v preukaze o pôvode. 

Aj napriek tomu, že mnohé plemená sú pýchou tých, ktorí sa podieľali na ich šľachtení, niektoré z nich si so sebou nesú aj genetické znaky, ktoré vážne ovplyvňujú ich zdravotný stav. 

Problémom je, že sa pri šľachtení pozerá na zdokonaľovanie chcených vlastností za účelom dosiahnutia chovateľského cieľa a menej sa dbá na pridružené problémy. Jednoducho, chcú psy, ktoré budú nejako vyzerať alebo sa určitým spôsobom správať (nie zriedka sa preto uchyľujú aj k príbuzenskej plemenitbe!).

Mať čistokrvného psa je určite najlepším riešením, no je dôležité dbať pri plemenitbe na isté zákonitosti – beztak je existencia niektorých už prešľachtených plemien sporná.  

Vrodená hluchota u bielych šteniat, Dalmatínsky pes

Zdroj: shutterstock

Hluchota u psa nemusí byť vždy len výsledkom genetiky – príčin je naozaj mnoho. No potom je tu vrodená hluchota, ktorá sa vyskytne ako dôsledok kríženia istých génov, pri čom je typická pre plemená, ktoré sa vyznačujú bielou srsťou, zjednodušene povedané. Najviac postihnutým plemenom je dalmatin, kde sa odhaduje, že až 29,9% šteniat sa narodí hluchých na jedno alebo obe uši (niekedy ide o čiastočnú hluchotu, ktorá sa v dospelosti zhorší). 

Brachycefalický syndróm a s ním spojené sťažené dýchanie, Francúzsky buldoček

gray French bulldog
Autor tejto fotografie je Samuel Charron

Brachycefalický syndróm (pri ktorom dochádza, môžeme povedať, k obštrukcií dýchacích ciest) je stav, ktorý postihuje plemená, ktoré majú typicky plochú a skrátenú tvárovú časť lebky. Na prvý pohľad to možno vyzerá rozkošne, ale keď sa zamyslíme nad tým, aké množstvo zdravotných problémov to pre daného psíka predstavuje, už sa nám to také milé nezdá. Takéto psy majú problém aj s dlhšími a hlavne náročnejšími prechádzkami – začínajú sťažene dýchať a ľahko sa prehrievajú. 

Príliš veľké šteňatá na to, aby sa narodili prirodzene, Buldog 

white and brown bulldog on green grass during daytime
Autor tejto fotografie je Josue Michel

Dôkladne si všimnite hlavu tohto plemena – zámerne bola šľachtená tak, aby nielen pôsobila, ale skutočne aj bola nesmierne veľká a mohutná. S tým sa však spája problém, ktorý sa týka gravidných samíc. Tie majú neraz problém takéto šteňatá porodiť prirodzenou cestou (šteňatá sú jednoducho príliš veľké). Často preto musia zasiahnuť veterinári, ktorí vykonajú cisársky rez a tým zabezpečia život matke aj šteňatám, vždy je však isté riziko. 

Syringomyelia, ktorá spôsobuje obrovskú bolesť krku a chrbta, Cavalier

brown and white long coated small dog lying on white textile
Autor tejto fotografie je Geoff Oliver

Ide o veľmi nepríjemné a nebezpečné ochorenie zapríčinené genetikou. V podstate sa pri ňom vytvárajú v mieche drobné dutinky, ktoré sa plnia tekutinou. Môže sa to vyskytovať u ktoréhokoľvek plemena, ale pre cavalierov sa pre ich malé hlavy stalo typickým. Kvôli rozdielu medzi veľkosťou mozgu a lebky vzniká tlak, ktorý tlačí na miechu a spôsobuje malformácie. Výsledkom môže byť ohromujúca bolesť krku a hlavy, čo vystavuje psa riziku celoživotnej agónie, ak nie je ochorenie úspešne liečené. 

Problém s chrbticou, Nemecký ovčiak

Zdroj: zoohit.sk

Nemecký ovčiak sa pre exteriér šľachtí tak, aby mal chrbát v zadnej časti spolu s panvovými končatinami “skosený”. Už na prvý pohľad ale musí byť každému jasné, že to nie je fyziologické a nie je možné, aby to tomu psovi nespôsobovalo problémy. Mávajú problém s chôdzou, bolesti, dyspláziu bedrového kĺbu a vo výsledku môžu úplne prestať chodiť. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre