Proces výberu astronautov – čo musia spĺňať, aby sa dostali do vesmíru?

1784

Keby ste sa opýtali staršej generácie, čím chceli byť ako deti, určite by drvivá väčšina z nich povedala, že astronautom. A veru, že sa to ani zďaleka nemuselo týkať len chlapcov, ale aj dievčat. Kto by nechcel byť poverený dôležitou misiou a letieť do vesmíru? Tajomno deti láka, ale pravdou je, že len mizivé percento z týchto detí sa v dospelosti, čo i len priblíži k vesmíru.

Koniec koncov ide o prácu nesmierne vážnu a náročnú. Vesmír dokáže byť temným miestom, kde aj drobná chyba môže znamenať smrť, preto musia potenciálni astronauti prejsť jedným z najprísnejších tréningových procesov na svete.

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým ako môže takýto výcvik vyzerať, my vám prinášame niekoľko základných informácií, ktoré vás, dúfame, ohúria.

Astronauti musia byť v prvom rade zvolení

Autor fotografie je Adam Miller

Prvou veľkou prekážkou k tomu, aby sa človek stal astronautom, je vôbec prejsť prísnym výberovým konaním. Mnohí ľudia o tejto práci snívajú, a tak sa o ňu uchádzajú minimálne tisíce kandidátov. Proces zahŕňa predloženie životopisu, školských dokumentov a preukázanie odbornej spôsobilosti (praxe) súvisiace s pozíciou, o ktorú sa uchádzate.

Tam sa to ale ešte ani zďaleka nekončí, záujemcovia absolvujú sériu viacerých pohovorov, lekárskych vyšetrení, aby sa zistilo, či sú vhodní pre danú prácu.

Titul je v podstate nevyhnutnosťou

Autor fotografie je Rivage

NASA zamestnáva ľudia, ktorí rozhodne patria k tým najinteligentnejším na Zemi, takže ak sa chcete k nim pridať, musíte byť aspoň spolovice taký dobrý ako oni. To je dôvod, prečo je potrebný aspoň bakalársky titul aspoň v jednej z týchto oblastí – matematika, fyzikálne vedy, biológia alebo inžinierstvo. Bez príslušného titulu je nulová šanca, že bude vaša žiadosť prijatá.

Musíte byť fyzicky zdatný

Autor fotografie je Cyril Saulnier

Inteligencia a vedomosti sú jedným zo základných kameňov, ale netreba zabúdať ani na to, že život vo vesmíre (aj keď na krátky čas) je pre telo mimoriadne veľkou záťažou. Preto sa všetci záujemci musia podrobiť intenzívnemu fyzickému testu, na základe ktorého sa ukáže, či je vaše telo schopné takú výzvu zvládnuť. Zároveň musíte mať perfektný zrak a monitoruje sa aj krvný tlak.

Dôkladné psychologické vyšetrenie

Autor fotografie je Mark Williams

Ľudia prirodzene nie sú stvorení na to, aby strávili dni zavretí v malom priestore kdesi vo vesmíre. Cestovanie do vesmíru preto môže byť veľmi stresujúce a psychicky vyčerpávajúce.

To je dôvod prečo musia mať všetci astronauti zdravý psychologický profil – to zahŕňa skvelé tímové a komunikačné schopnosti. Zároveň musia byť pripravení okamžite sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam a musia dobre reagovať v krízových situáciách.

Kurzy prežitia na súši a v mori

Zdroj: ranker.com

Astronauti musia byť tvrdí ľudia. Človek vo vesmíre totiž ani len netuší, kedy sa môže niečo pokaziť. Preto musia všetci povinne absolvovať kurzy prežitia. V prípade núdzového pristátia na Zemi sa nedá predpokladať, čo vás čaká. Potenciálni astronauti preto musia byť pripravení prežiť na otvorenom oceáne, ale aj na púšti. Musia byť schopní preplávať veľkú vzdialenosť v ťažkej vesmírnej kombinéze!

Americkí astronauti musia hovoriť po rusky

Povinnou súčasťou prípravy každého astronauta sú aj hodiny ruského jazyka. Do vesmíru sa totiž dostávajú Američania aj v ruských raketách.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre