Projekt Philadelphia – Čo je pravdy na tomto desivom experimente Teslu a Eisteina?

1413

Legenda hovorí o torpédoborci, USS Eldridge, ktorý náhle zmizol z prístavu Philadelphia, aby sa znova objavil v Norfolku v záblesku zeleného svetla. Čo je však pravdy na tomto príbehu? Skutočne loď zmizla a teleportovala sa na úplne iné miesto?

Skutočnosť, alebo len skvelý námet na film?

28. októbra 1943, presne o 17:15, torpédoborec námorníctva Spojených štátov Eldridge kotviaci v prístave Philadelphia zmizol pod zábleskom zeleného svetla. O niekoľko minút neskôr sa vojnová loď opäť objavila vo vodách pred Norfolkom, 500 kilometrov severnejšie. Potom znova zmizol a vrátil sa do Philadelphie, presne na to isté miesto, kde bol

Loď, na ktorej dvaja vedci kalibru Alberta Einsteina a Nikola Teslu vo veľkej tajnosti experimentovali s teletransportom. Sci-fi? Legenda o torpédoborcovi, ktorý na pár minút cestoval priestorom a časom, bola pre milovníkov mysteriózneho žánru príliš lákavá a ujalo sa jej množstvo hollywoodskych filmov, z ktorých najznámejší bol „The Philadelphia Experiment“ režírovaný. od Stewarta Raffilla (1984), ktorý bol takým trhákom, že o deväť rokov neskôr vzniklo pokračovanie: „The Philadelphia Experiment 2“.

20221213 160814 0002
Zdroj: YouTube Screenshot

Je niečo na tejto legende pravdivé?

Čo je však skutočné v legende o Eldridg? Všetko to začalo zvláštnou postavou, ktorá skutočne existovala, menom Morris K. Jessup. Jedného dňa v roku 1955 dostal pán Jessup list podpísaný záhadným Carlosom Miguelom Allendem, ktorý tvrdil, že bol očitým svedkom zmiznutia torpédoborca ​​Eldridge, keďže v čase experimentu pracoval ako námorník na lodi Furuseth, ktorá bola ukotvená vedľa neho.

Námorníctvo experimentovalo s nebezpečnou a nekontrolovateľnou technikou teletransportu s použitím obrovských cievok vytvorených Teslom na obranu pred nacistickými ponorkami (v roku 1943 sme boli uprostred druhej svetovej vojny).

20221213 160814 0001
Zdroj: YouTube Screenshot

Experiment nedopadol dobre

Loď bola teletransportovaná na 500 kilometrov tam a späť, ale mnohí členovia posádky sa stratili v časopriestorovom „kontinuu“ a nikdy sa nevrátili. Námorníctvo sa potom rozhodlo pozastaviť experimentovanie s touto nebezpečnou technikou a podrobilo všetkých námorníkov, ktorí prežili, hypnóze, ako aj svedkov udalosti, aby zabudli na to, čo sa stalo.

Novinári začali hľadať námorníkov z Eldridge a Furuseth. Potom sa zistilo, že tento Furuseth sa v deň experimentu plavil v inom oceáne, čo však nenarušilo istotu mnohých priaznivcov pána Jessupa, ktorí vysvetlili, že toto všetko bolo súčasťou sprisahania námorníctva. Novinári našli aj ďalších svedkov, pripravených prisahať, že je to všetko pravda.

Najznámejší svedok experimentu

Medzi nimi bol najznámejší Alfred Bielek, ktorý tvrdil, že bol jedným z námorníkov stratených v dimenzionálnom skoku a bol vraj teleportovaný na 6 týždňov do roku 2137 a potom 2 roky v roku 2749. Aby vysvetlil, ako sa mu preboha podarilo vrátiť do súčasnosti, Bielek vložil do hry ďalšieho fyzikálneho génia Johna Von Neumanna, ktorému sa zrejme v roku 1983 podarilo vypnúť elektromagnetické zariadenie, ktoré na palube lodi stále fungovalo.

Bielek sa stal skutočnou celebritou a média sa o neho pobili a ponúkali tisíce dolárov. Nikdy nesklamal svojich poslucháčov a povedal veľa príbehov. Či sú pravdivé sa asi nikdy nedozvieme. Čo je veľká škoda, pretože ak to bola skutočne pravda, ľudstvo je už dávno technologicky vyspelejšie, ako si vlastne myslíme. 

20221213 160814 0000
Zdroj: YouTube Screenshot

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.