Papagáj dostal druhú šancu na život po tom, čo mu vyrobili protézu na zobák

844

Bol nájdený s vážne poškodeným zobákom. Našťastie bolo však zvieracie rehabilitačné centrum v Brazílii schopné mu vyrobiť plne funkčnú protézu na zobák, a tak mu poskytli druhú šancu na život.

Zobák je najdôležitejšia časť, keďže ním prijíma potravu. A nielen to – zbiera ním materiál potrebný na stavbu hniezda a chráni si ním svoje teritórium. Preto žiadny vták neprežije bez svojho zobáka. Čo sa však stane, ak ho má z nejakých dôvodov poškodený?

Veterinár vytvoril náhradný zobák, aby zachránil tohto papagája s vážnymi poškodeniami

View this post on Instagram

A post shared by Renascer Acn (@renasceracn)

Vtáčie kosti sú spojené s ich lebkami, takže ak je zobák zlomený alebo amputovaný, nenarastie mu nový. Bez tejto nevyhnutnej časti sa vtáci nedokážu adaptovať a s veľkou pravdepodobnosťou by umreli, pretože by neboli schopní jesť, postaviť si hniezdo a chrániť sa pred ostatnými.

Z neznámych dôvodov bol tento zelený papagáj nájdený v jeho hniezde takmer bez zobáka. Bol premiestnený do do zvieracieho záchranného a rehabilitačného centra, Renascer ACN, v meste brazílskom meste Planura. Paulo Roberto Martins Nunziata, zakladateľ Renascer ACN, sa ako prvý pozrel a vyhodnotil zdravotný stav papagája. Vrchná časť zobáka mu celá chýbala, zo spodnej zostal len kúsok. Nunziata tomu nedával veľké nádeje, no existovala možnosť vyrobiť protézu, ktorá by sa pripojila k ústam na mieste, kde sa zobák zlomil.

Nunziata spojil sily s veterinárkou, Mariou Ângelou Panelli Marchió, ktorá sa špecializuje na zvieraciu ortopédiu. Vyrába zvieratám protézy z umelej živice, aby im pomohla vrátiť sa k ich doterajšiemu životu. Najprv vyrobila protézu z polymetylmetakrylátu na spodnú časť zobáka. Potom z tej istej látky vyrobila aj vrchnú časť. Do vrchnej časti pripojila kovové podpery, aby náhradný zobák držal na mieste. Po jeho umiestnení vyzeral ako nový.

Protéza bola ručne vyrobená z umelohmotného materiálu

View this post on Instagram

A post shared by Renascer Acn (@renasceracn)

Vďaka novej protéze môže papagáj odteraz naplno fungovať. Nemôže sa však vrátiť do voľnej prírody, pretože by hrozilo opätovné poškodenie zobáka.
Papagáj sa už plne zotavil a žije v bezpečnom prostredí, kde nemusí loviť, aby prežil, nemusí si stavať hniezdo ani sa chrániť pred predátormi. To znižuje šance na poškodenie zobáka.

View this post on Instagram

A post shared by Renascer Acn (@renasceracn)

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre