Psie plemená: 10 netradičných, ktoré si okamžite získajú tvoje srdce

907

Psy sú jedným z tvorov na našej planéte, ktoré majú najrozmanitejšiu škálu druhov. Tisíce rokov šľachtenia vytvorilo nesmierne široké spektrum rôznych plemien psov vrátane niektorých novších, netypických, ktorú sú menej známe a aj menej rozšírené medzi majiteľmi miláčikov. Ak hľadáš vzácnu a menej ojedinelú rasu, ktorú nemá každý psíčkar naokolo, tu je niekoľko tipov na jedinečné psie plemená.

Kanaánsky pes

Pochádza zo starovekého územia dnešného Izraela. Využívali ho na pasenie dobytka a stráženie stád. Počas druhej svetovej vojny pomáhal s hľadaním mín. V súčasnosti je jediným psím plemenom, ktoré je domestikované a zároveň žijúce vo voľnej prírode. Tieto inteligentné a ostražité psy s atletickou povahou sú veľmi vhodné na psie športy a iné aktivity, pri ktorých môžu zapojiť svoje telo aj myseľ. Môžu sa však prejavovať teritoriálne a ostražito voči cudzím ľuďom. Preto je nevyhnutný výcvik a tvrdá disciplína s pozitívnou motiváciou a odmeňovaním a tiež socializácia.

psie plemená
Matilda/Wikimedia Commons

Český teriér

Český teriér pochádza z Čiech a patrí k pomerne mladým rasám. Pôvodne poľovnícky pes býva hravý a energický s vyrovnanou povahou, vďaka čomu sa hodí do mnohých typov domácností. Tieto psy patria k ostražitým a ochranárskym, ale nie príliš obranárskym. Okrem toho dobre vychádzajú s deťmi, sú vnímavé na výcvik a ľahko sa učia.

psie plemená
ceskyfreund36/Wikimedia Commons

Komondor

Komondor je mohutnejší pes s chuchvalcovitou srsťou, pre ktorú pripomína mop na umývanie podláh, avšak dredovitá srsť ho v zime chráni pred chladom a v lete slúži ako izolácia. Toto silné a odvážne plemeno pochádza z Maďarska, kde kedysi strážilo ovce. Môže sa chovať obranársky, nezávisle a niekedy aj dosť tvrdohlavo. Preto potrebuje dôsledný výcvik a vedenie.

psie plemená
Nikki68/Wikimedia Commons

Levíček

Je spoločenský, láskavý a inteligentný, preto je veľmi prekvapujúce, že nie je medzi psíčkarmi rozšírenejší. História tohto plemena nie je jasná, ale zdá sa, že má európsky pôvod. Medzi pravdepodobných predkov patrí maltézsky psík a bišón. Levíček má objemnú srsť, čo znamená, že na údržbu potrebuje pravidelné česanie a strihanie. Vďaka svojej nepĺznúcej pokrývke tela je vhodný pre alergikov.

psie plemená
Jk9dat/Wikimedia Commons

Nórsky lundehund

Nórsky lundehund bol vyšľachtený na lov polárnych kačíc, ktoré chytal na odľahlom ostrove pri nórskom pobreží. Tento aktívny, obratný a odolný pes sa dokázal pohybovať po skalnatých útesoch vďaka dlhým ohybným končatinám a prstom navyše. Je verný, citlivý a prítulný, aj preto si vytvára úzke puto so svojou rodinou. Dobre reaguje na výcvik.

800px Lundehund 2008
Andrva/Wikimedia Commons

Vydrí pes

Vydrí pes je veľký, milý a vyrovnaný pes, ktorý sa kedysi v stredovekom Anglicku používal – ako už z názvu vyplýva – na lov vydier. Toto plemeno s pevnou stavbou tela a nepremokavou srsťou je ideálnym plavcom. Tieto psíky môžu byť temperamentné a živé, preto sú vhodné pre aktívne rodiny, ale na ich zvládnutie je nevyhnutný dobrý výcvik. Potrebujú pravidelný pohyb a starostlivosť.

psie plemená
ccho/flickr

Faraónsky pes

Tento čulý pes pochádza zo starovekého Egypta. Má atletický vzhľad a nezávislú a energickú povahu. Najlepšie sa mu bude vodiť v aktívnej domácnosti s pevne stanovenými hranicami. V blízkosti cudzích ľudí môže byť rezervovaný, no svojej rodine je verný a dôverčivý. Má silný lovecký inštinkt. Potreby na starostlivosť sú minimálne, ale vyžaduje si veľkú potrebu pohybových aktivít.

6856607520 4e0b45cb78 o
Llima Orosa/flickr

Puli

Puli je plemeno z Maďarska, ktoré zdobia neprehliadnuteľné dredy rovnako ako komondora. Ako pastiersky pes pod všetkou tou srsťou skrýva prekvapivo pohyblivé a ohybné telo. Býva verným spoločníkom, ktorý potrebuje množstvo pohybu. Udržiavanie čistej a upravenej srsti je časovo najnáročnejšia časť chovu tohto plemena. Je to ideálny pes na vykonávanie canisterapie.

2881472860 c099943fbf o scaled
SheltieBoy/flickr

Švédsky vallhund

Krátkonohé plemeno s dlhým telom pochádza od starých Vikingov. Ako robustné pastierske plemeno sú tieto psy energické, priateľské a vhodné do aktívnych domácností. Majú tendenciu byť ochotné potešiť a dobre zvládajú výcvik. Typickými požiadavkami na starostlivosť o toto plemeno je pravidelné česanie a kúpanie.

Kiki a Swedish Vallhund
Clare W./Wikimedia Commons

Mexický naháč

Mexický bezsrstý pes, je starobylé aztécke plemeno, ktoré sa vyskytuje v bezsrstých, ale aj osrstených variantoch. Bezsrsté psy majú hrubú, hladkú kožu, ktorá potrebuje ochranu pred slnečným žiarením v lete, v zime zas pred mrazom. Bývajú to prispôsobivé, verné a pokojné psy. Vyžadujú si dostatok pohybu, ale sú vnímavé na výcvik a dokážu sa prispôsobiť životu vo väčšine domácností.

15113327487 a56b97a9f4 o
Lucas/flickr

Tak čo, vybrali ste si parťáka na život?

Zdroj: 1.

 

 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.