5 psov, ktorí u svojich majiteľov odhalili rakovinu skôr ako lekári

194

Psy majú neuveriteľný čuch. Psy majú v nosovej dutine viac ako 100 miliónov zmyslových receptorov, zatiaľ čo ľudia ich majú približne šesť miliónov. Okrem toho majú psy aj druhý čuchový systém, ktorý im umožňuje nielen zachytiť fyzické pachy, ale aj odhaliť feromóny, ľudské emócie a dokonca aj prítomnosť búrky. Vzhľadom na ich silné nosy sa niet čo čudovať, že sa psy používajú pri love, cvičia sa na vyňuchávanie bômb alebo drog a pomáhajú pri pátracích a záchranných misiách. 5 psov v tomto článku však dokázalo presne odhaliť oveľa dôležitejší, zvyčajne nezistiteľný zápach u svojich majiteľov – rakovinu. A dokázali to oveľa skôr, ako ich ľudským spoločníkom vôbec diagnostikoval zdravotnícky pracovník.

Sierra, sibírsky husky

Keď syn Stephanie Herfelovej odišiel v roku 2011 k letectvu, vzala si k sebe deväťmesačné šteniatko sibírskeho huskyho Sierru. Herfelová netušila, akým darom Sierra skutočne bude. Jedného dňa v roku 2013 začala Sierra čuchať a tlačiť nos do Herfelovej brucha. Herfelová sa najprv domnievala, že pes možno cíti jedlo, ktoré si vyliala na tričko. Hoci Herfelová už predtým pociťovala bolesti brucha, lekár na pohotovosti jej povedal, že má cystu na vaječníkoch, a poslal ju domov s liekmi proti bolesti. Vzhľadom na reakciu Sierry si Herfelová dohodla stretnutie so svojím gynekológom.

white and gray wolf
Autor fotografie je Jeroen Bosch

Dňa 11. novembra 2013 jej lekár potvrdil, že má rakovinu vaječníkov v 3. štádiu. Herfelová podstúpila úplnú hysterektómiu, prišla o slezinu a pokračovala v chemoterapii až do apríla 2014. Žiaľ, v roku 2015 sa u Sierry opäť prejavilo rovnaké správanie ako v roku 2013, keď „zacítila“ Herfelovej rakovinu. Sierra mala opäť pravdurakovina sa vrátila – ale tentoraz v Herfelovej pečeni. Sierra potvrdila aj tretiu recidívu rakoviny v roku 2016. 8. júla 2021 Herfelová, žiaľ, zomrela vo veku 54 rokov po osemročnom boji s rakovinou vaječníkov a akútnou myeloidnou leukémiou. Nebyť však Sierrinho bystrého čuchu, možno by Herfelová nemala ďalších osem rokov so svojou rodinou.

Heidi, miešanec nemeckého ovčiaka a labradora

Pes Anne Willsovej Heidi, mix nemeckého ovčiaka a labradora, pracoval ako pátrací a záchranársky pes. Hoci Heidi zachránila tisíce životov, Willsová si nemyslela, že Heidi zachráni aj jej život. Vo februári 2015 začala Heidi vykazovať zvláštne správanie zakaždým, keď si Willsová sadla – odmietala ju pustiť, škrabala ju po ruke a nadmerne dýchala, takmer akoby v panike. Heidi začala tlačiť nos na Anninu hruď a zhlboka dýchať. Predpokladajúc, že s jej psou spoločníčkou nie je niečo v poriadku, vzala Heidi k veterinárovi. Po tom, čo Heidi mala čistý nález, si však Willsová uvedomila, že Heidi možno v skutočnosti cíti, že niečo nie je v poriadku s ňou. Objednala sa k lekárovi a po tom, čo ju poslal na CT vyšetrenie, jej oznámil, že má rakovinu pľúc. Podstúpila operáciu spolu s intenzívnou chemoterapiou a ožarovaním, pričom Heidi bola na každom kroku po jej boku. Žiaľ, 24. decembra 2015 Anna na rakovinu zomrela.

a man and a woman looking at a chest x - ray
Autor fotografie je CDC

Victoria, treeing walker coonhound

Lauren Gauthierová z Buffala v štáte New York je zakladateľkou organizácie Magic’s Mission Beagle and Hound Rescue, ktorá zachraňuje týrané a zanedbávané psy. V roku 2017 sa Gauthierová ujala Victorie, treeing walker coonhounda so zápalom oka, ktorého sa vzdal poľovník. Gauthierová si nikdy neuvedomila, že zachraňuje nielen Victoriu, ale že Victoria zachráni aj ju. Na jar 2017 začala Victoria pozerať Gauthierovej na tvár a prikladať nos priamo na miesto, o ktorom Gauthierová predpokladala, že je to len pupienok alebo škvrna. Victoria sa opakovane dotýkala Gauthierovej nosa, pozerala sa na ňu a potom si k danému miestu opäť pričuchla. Keď Viktóriino správanie pretrvávalo, Gauthierová sa rozhodla navštíviť lekára. Gauthierová podstúpila biopsiu, ktorá odhalila, že „bodka“ na jej tvári je v skutočnosti bazocelulárny karcinóm. Vďaka Victoriiným vycibreným zmyslom a vytrvalosti jej majiteľa sa však Gauthierovej podarilo zachytiť rakovinu kože v počiatočnom štádiu a podstúpiť operáciu na jej odstránenie.

person's blue eye
Autor fotografie je Erik Mclean

Troy, dobermanský pinč

Diane Papazian a jej manžel Harry už vlastnili foxteriéra. V roku 2011 však Harry trval na tom, aby do ich rodiny pribudol Troy, štvormesačný dobermanský pinč. Vzhľadom na Papazianovej alergie trochu váhala, ale nakoniec si s manželom priviedli Troya do rodiny… o mesiac skôr, ako očakávali. Keď maličké šteniatko ležalo s manželmi v posteli, Troy sa stále prisával na Papazianovej ľavý bok, čo jej spôsobilo alergickú reakciu na koži. Keď sa Papazianová začala škriabať, všimla si v ľavom prsníku hrčku. Papazianová šesť mesiacov predtým absolvovala rutinné mamografické vyšetrenie a výsledky boli v norme, ale po nahmataní útvaru sa spojila so svojím lekárom. Ukázalo sa, že táto hrčka je rakovina prsníka v druhom štádiu. Papazianová podstúpila dvojitú mastektómiu, začala liečbu chemoterapiou a neskôr sa z rakoviny vyliečila, a to všetko vďaka ich novému šteňaťu.

black and tan doberman pinscher
Autor fotografie je Jorge Rosales

Daisy-May, west highland teriér

V apríli 2017 začala west highland teriérka Daisy-May 68-ročnej Thelly Priceovej neustále ňuchať okolo krku a hrdla. Thelly najprv nevidela ani necítila nič, čo by prispelo k zvláštnemu správaniu Daisy-May. 17. mája 2017 sa Price vybrala k lekárovi po tom, čo si všimla hrčku presne v oblasti, ktorú Daisy-May očuchávala. Jej lekár predpokladal, že má tukovú hrčku, ale po odoslaní na kliniku na ďalšie vyšetrenie bol Priceovej diagnostikovaný non-Hodgkinov lymfóm. Našťastie, vďaka Daisy-Mayinmu citlivému čuchu a včasnému odhaleniu mohla Price podstúpiť operáciu bez nutnosti ožarovania alebo chemoterapie.

white long coat small dog sitting on black wooden table
Autor fotografie je Egor Myznik

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre