Je naozaj rozpustná vláknina Psyllium efektívna v procese chudnutia alebo ide o neoverený mýtus ?

1836

S príchodom teplých letných mesiacov alebo po sviatkoch mnoho ľudí hľadá spôsoby ako čo najrýchlejšie a najefektívnejšie schudnúť a tak siahajú po rôznych diétách či doplnkoch výživy. Jednou z dopytovaných otázok na internete je aj efekt rozpustnej vlákniny psyllium na chudnutie. Aká je ale pravda, naozaj môžete vďaka nemu efektívne schudnúť?

Kde kúpiť?

Screenshot 61Kvalitné psyllium je základ ak chcete využívať všetky zdravotné benefity, ktoré táto vláknina ponúka. Odporúčame nákup iba u overených predajcov, ktorí používajú overené výrobné postupy.

Zobraziť overeného predajcu

Vláknina a chudnutie

Pravdou je, že potraviny bohaté na vlákninu sú nielen zdraviu prospešné ale nevyhnutné pre pre správnu funkciu organizmu. Pomáhajú napríklad udržiavať hladinu cukru v krvi, znížiť cholesterol a áno aj znížiť hmotnosť.  A teda argument, že by Psyllium mohlo byť efektívne na chudnutie je po zohľadnení týchto tvrdení pochopiteľné.  Obsahujte totiž až 80% vlákniny a po skonzumovaní absorbuje vodu v organizme. Vďaka tomuto procesu sa vám v žalúdku vytvorí útvar, ktorý efektívne vyplní jeho obsah a existuje predpoklad, že vám tento fakt zabrání v ďalšom prejedaní sa.

Vlákina
Vláknina má bezpochyby množstvo zdravotných benefitov

Psyllium a chudnutie

Samozrejme „zdravý“ sedliacky rozum nestačí a takéto tvrdenia by nám mohla podložiť veda. Bohužiaľ je výskumm psyllia v ranných štádiách a je potrebný ďalší výskum. Zrealizované výskumy vám prezentujeme nižšie:

Štúdia publikovaná v Appetite  v roku 2016 skúmala užívanie psyllia počas troch dní v dvoch fázach – pred raňajkami a pred obedom.  Skupina, ktorá užívala ozajstné psyllium pozorovala väčší pocit plnosti oproti skupine dobrovoľníkov, ktorí užívali iba placebo. Zo štúdie vyplynulo, že najefektívnejšia dávka je 6,8 gramov. (1)

V roku 2016 bola vykonaná aj štúdia publikovaná v Nutrition Journal . Tá skúmala dobrovoľníkov, ktorí trpeli na diabates typu II . Tí konzumovali 10,5 gramov psyllia počas 8 týždňov.  Táto skupina spozorovala nižšie BMI (body mass index) oproti skupine, ktorá bola počas 8 týždňov na klasickej diéte. Rovnako sa im zlepšili aj faktory súvisiace s cukrovkou. (2)

Na druhej strane štúdia z  International Journal of Preventative Medicine  neevidovala žiadne zlepšenie BMI alebo úbytok na váhe v  roku 2016. Táto vláknina bola užívaná 12 týždňov. (3)

psyllium
Psyllium je efektívna forma vlákniny

Ako užívať ?

Ak ste sa psyllium rozhodli vyskúšať vo svojom životnom štýle je dôležite dať pozor aj ne vedľajšie účinky. Aj keď je táto potravina považovaná za vcelku bezpečnú vedľajšie účinky sa môžu objaviť najmä v prípade, že trpíte žalúdočnými problémami alebo máte problém s trávením.  U niektorých jedincov sa môžu objaviť vedľajšie účinky ako hnačka, nevoľnosť alebo plynatosť.  Medzi veľmi ojedinelé príznaky patrí napríklad bolesť žalúdka, svrbenie tela alebo ťažkosti s dýchaním. V tomto prípade vám odporúčame kontaktovať lekára. Prečítajte si skúsenosti s úžívaním psyllia.

Pre efektívne užívanie vám odporúčame začať s menšou dávkou tú následne zmiešať vo vode.  Je dôležité byť hydratovaný. Psyllium viete využiť aj v rôznych receptoch. Prečítajte si aké recepty s pridaním psyllia existujú.

Produkty, ktoré obsahujú psyllium:

Záver

Pomáha teda psyllium schudnúť? Momentálne je publikovaných málo štúdií . Faktom je, že konzumácia dostatočého množstva vlákniny má mnoho zdravotných benefitov a medzi nimi môže byť aj strata váhy.  Muži by mali denne prijať 38g vlákniny a ženy 28g. Ak kvôli zdravotnej situácií potrebujete viac vlákniny alebo si neviete zabezpečiť dostatočné množstvo vlákniny zo stravy je užívanie psyllia jedna z možností. Ak patríte medzi tehotné ženy alebo máte iné zdravotné problémy je dobré sa poradiť s odborníkom vo vašom okolí.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.