Je psyllium zázračnou vlákninou, alebo iba senzáciou spopularizovanou počas posledných rokov?

2551

Naučiť sa niečo nové môžeme každý deň. Niekedy  v situáciách, v ktorých by sme to naozaj neočakávali.

Pojem psyllium (skorocel indický)  som zachytil po prvýkrát vtedy, keď mi o ňom pred rokmi vravel kamarát. Počas istého obdobia v roku je keto pozitívny, čo znamená to, že sa snaží z hľadiska energetického potenciálu konzumovať stravu s vysokým obsahom tukov a o niečo menším obsahom bielkovín. Sacharidy (samozrejme vrátane cukrov) drží na nule.

Ketóza ako taká mi nič nehovorí, nemám s ňou osobné skúsenosti a neaplikujem ju ani v prípade mojich zverencov. Zaujalo ma ale jeho tvrdenie o tom, že s vyprázdnením a korektným fungovaním trávenia mu pomáha psyllium. Netušil som, čo to je… Bola súčasťou jeho nápojov zložených z čistej vody, proteínového prášku (srvátky) a olivového oleja. Trošku drastické, pomyslel som si… No ten termín psyllium vo mne rezonoval stále.

 

psyllium

Čo je to psyllium?

 

Poznáte význam vlákniny? Vláknina je dôležitý nutrient, ktorý má v telu vyhovujúcom množstve pozitívny vplyv na ľudské zdravie 1, 2. Nedostatočný príjem vlákniny predstavuje závažný problém, ktorý trýzni populáciu dneška. Ak by ste nedisponovali touto informáciou tak vedzte, že by ste za deň mali skonzumovať 25 g (ženy) alebo 38 g (muži) vlákniny 3.

Psyllium je forma vlákniny. Jedná sa o prírodný produkt. Vyrába sa z pliev rastlín zvanej Plantago ovala (skorocel indický). Táto látka je notoricky známa ako preháňadlo. Tým to ale nekončí, psyllium je totiž prospešné z hľadiska mnohých oblastí ľudského tela, vrátane srdca a pankreasu.

Psyllium Advance

Pri doplnkoch výživy je potrebné siahnuť po overených predajcoch. Advance Nutraeutics je overená spoločnosť, ktorá vyrába doplnky v prísne kontrolovaných podmienkach. Využívajú kontrolované certifikované a prírodné suroviny

 

 •  Príjemná chuť
 • Spracované v kontrolovaných podmienkach
 • Zápcha
 • Zdravie srdca a cholesterol
 • Nadváha a chudnutie
Zobraziť Psyllium u overeného predajcu v akcií

 

 

Ako funguje psyllium v našom tele?

 

Psyllium po skonzumovaní vtiahne vodu v ľudskom čreve, uľahčuje pohyby čreva. Podporuje pravidelnosť stolice bez zvyšovania plynatosti. Využíva sa v prípade jednorazového použitia pre zmiernenie prejavov zápchy. Jeho využite však môže byť zaujímavé aj v rámci doplnkovej výživy – psyllium totiž podporuje zdravie vášho tráviaceho ústrojenstva a pravidelnosť návštevy toaliet.

Psyllium predstavuje formu probiotika, teda látky, ktorá je potrebná pre rast zdravých kolónií probiotík v čreve. Totiž iba zdravé kolónie takýchto dobrých baktérií v tráviacom systéme zabezpečia optimálne fungovanie imunity. Dôjde tak k zlepšeniu schopnosti bojovať proti zápalom, infekciám, udržiavaniu zdravia buniek a tkanív.

Medzi ďalšie významné benefity patrí zmäkčenie stolice. Ak momentálne trpíte zápchou, skúste ho. Taktiež môže efektívne znížiť riziko vzniku hemoroidov. Výskumná činnosť eviduje fakt, že psyllium môže pomôcť v prípade bolestivých príznakoch spájaných s týmito stavmi.

Zdravie srdca, nadváha, cukrovka

 

Trávenie bez akýchkoľvek problémov? Tak aby toho nebolo málo, psyllium vám vie pomôcť aj v iných oblastiach zdravia!

V chudnutí prostredníctvom schopnosti absorbovať tekutinu v čreve podporuje pocit sýtosti, plnosti.

V jednej zo štúdii uverejnených na Cambridge Core (s trvaním 6 týždňov) prišli vedci na fakt, že každodenné užívanie psyllia môže znížiť cholesterol v prípade ľudí s nadváhou 4.

Poznáte cukrovku z blízka? Istotne mi dáte za pravdu v tom, že musíte mať prehľad o vašej strave. Jednoducho udržiavať požadovanú mieru rovnováhy medzi cukrom v krvi a inzulínom. Niektoré zo štúdií podporujú tvrdenie, že vláknina môže pomôcť v udržaní tejto rovnováhy. Jedna z nich priniesla informáciu o tom, že konzumácia psyllia v 5 g dávke 2x denne môže pomôcť pacientom trpiacim cukrovkou druhého typu s udržaním vyváženej glykémie 5.

 

doplnky výživy

 

Čo hovoria recenzie na diskusných fórach?

Poďme sa pozrieť na skúsenosti samotných užívateľov, ktorí odpovedali na otázku či im psyllium skutočne pomohlo. Toto sú ich odpovede

Diskusné fórum Zdravie.sk

Diskusné fórum Zzz.sk

Psyllium ako súčasť receptov v kuchyni

Gazdinky po celom svete si všimli, že ak pridajú psyllium napríklad do pečiva môžu využiť nielen jeho benefity ale navyše ostane pečivo vláčne a nebude tak vysychať. Navyše sa hodí pre celiatikov a je súčasťou rôznych nízkosacharidových diét.  Medzi najčastejšie a obľúbené recepty s použitím psyllia  patria napríklad tieto nízkosacharidové palacinky.

palacinky

Recept na palacinky

Na prípravu palaciniek budete potrebovať.

 • Lyžicu psyllia – Kúpite tu
 • Jednu dávku srvátkového potreínu – podľa chuti napr čokoláda alebo vanilka
 • Jedno vajce
 • 1 – 1,5 dcl rastlinného mlieka alebo vody
 • Kokosový, rastlinný alebo iný olej ako na klasické palacinky

Postup:

 1. Postupujeme ako v prípade klasických palaciniek, všetky ingrediencie v správnom pomere rozmiešame tak aby nám vzniklo palacinkové cesto
 2.  Na panvici s použitím oleja nanesieme vhodné množstvo palacinkového cesta
 3. Počkamé na vhodnú konzistenciu palacinky, prehodíme a môžme robiť ďalšiu

Dobrú chuť !

Produkty, ktoré obsahujú psyllium:

Dá sa psyllium nahradiť?

Samozrejme, skúste namiesto tejto vlákniny využiť napríklad chia semienka alebo mleté ľanové semienka. Vhodná môže byť aj takzvaná xantánová guma.

Vedľajšie účinky

Psyllium je považované za vcelku bezpečné. Avšak existujú vedľajšie účinky súvisiace s trávením a objavujúce sa napríklad u ľudí, ktorí užívajú väčšiu ako doporučená dennú dávku. Môže ísť napríklad o

 • Hnačku
 • Bolesti brucha a kŕče
 • Plynatosť a nadúvanie
 • Zvýšenú pohyblivosť čriev
 • Nevoľnosť a zvracanie

Medzi veľmi ojedinelé vedľajšie účinky patrí napríklad:

 • Sťažené dýchanie
 • Svrbenie kože
 • Vyrážky
 • Potenie sa v oblasti krku a na tvári
 • Zvracanie

Ak zaznamenáte alergickú reakciu alebo závažný vedľajší účinok, ihneď kontaktujte doktora.

 

Ako psyllium užívať?

Ak ste nadobudli dojem, že by vám táto látka mohla pomôcť vo vašom fungovaní a pozitívne ovplyvniť zdravie, užívajte dávku v rozmedzí 5-10 g, 2x denne. Pridať ho môžete do nápojov ale aj jedál. Vhodne tak doplníte požadovaný denný príjem vlákniny a zároveň prinesiete do svojho stravovania pozitíva, o ktorých pojednával tento článok. Verdikt? Áno, psyllium môžeme odporučiť!

Fotky k článku: Pixabay.com, Youtube.com

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre