Niekoľko faktov o krvi – dôležitej tekutine ľudského tela. Toto vás prekvapí.

599

Krv je životne dôležitá tekutina každého jedného človeka a nielen toho! Je nevyhnutná pre stavovce i bezstavovce. Spĺňa mnohé funkcie, ako napríklad transport dýchacích plynov, živín, minerálnych látok a vitamínov, hormónov, ale i splodín látkového metabolizmu. Obsahuje viaceré typy životne dôležitých buniek. A môže tvoriť až 8% hmotnosti človeka. Pri splnení istých podmienok ju môžeme darovať inému človeku na základe kompatibility krvných skupín, a tým môžeme prispieť k jeho záchrane. Krv nie je len akási obyčajná tekutina, aj keď sa tak možno na prvý pohľad zdá. 

Týkajú sa jej aj mnohé iné zaujímavosti, ktoré by sme vám teraz chceli predostrieť. Dozvedieť sa totiž niečo nové o našej bežnej súčasti nikdy nie je na škodu. 

Farba krvi sa môže rôzne líšiť 

Farba krvi závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od jej hustoty, tam to môže kolísať od naozaj sýto červenej po tmavo červenú. Ďalej farbu môžu ovplyvňovať aj lieky, nasýtenie kyslíkom (môžeme vidieť rozdiel vo farbe medzi krvou venóznou a arteriálnou). 

V ľudskej krvi sa nachádza aj zlato 

cena zlata fb obrazok
Zdroj: flickr

Veľa ľudí vie, že čo sa týka kovov, krv obsahuje napríklad aj železo, ktoré je veľmi dôležité pre zdravie človeka. No málokto vie, že sa v stopových množstvách v krvi nachádza aj iný ťažký kov – aký? No predsa zlato. Priemerný človek má v krvi zlato v pribliznom množstvo 0,2 mg. 

Kravy majú oveľa viac krvných skupín ako ľudia

Ľudia majú 4 krvné skupiny, A, B, AB a 0, no napríklad kravy majú 11 krvných skupín, pričom tieto skupiny obsahujú aj rôzne podtypy v počte 60. Pomerne veľký počet krvných skupín majú aj psy, u ktorých napríklad nie je nutná krížová skúška pred transfúziou, pretože v drvivej väčšine prípadov je tá prvá transfúzia bezpečná. 

Sú ľudia, ktorí konzumujú aj ľudskú krv 

a red and black painting with lots of bubbles
Autor tejto fotografie je Pawel Czerwinski

Možno ste už počuli o krvavničkách, ktoré obsahujú krv – ale zvieraciu. Taktiež existuje aj polievka z krvi, no tiež pravdepodobne nie je z krvi ľudskej. No údajne existujú ľudia, ktorí si pochutia aj na vlastnej krvi, otázka ale znie, ako sa k nej dostanú. Každopádne to rozhodne neodporúčame skúšať. Dosť možno vám viac ublíži ako pomôže. 

Živočíchy, ktoré sa živia saním krvi

Patria sem niektoré druhy netopierov, kliešte, ale veľmi nepríjemné sú napríklad aj ploštice. Takisto vás o tú vzácnu tekutinu pripravia aj veľmi otravné komáre, ale aj mihule, pijavice alebo blchy. Údajne sa ale krvou živia i vtáky – kľuváče červenozobé. 

Vaša rohovka nie je vyživovaná krvou

rohovka
Zdroj: flickr

Existuje jedna jediná časť na ľudskom tele, ktorá nie je vyživovaná krvou, cievy by ste tam hľadali márne (ani tepny ani žily sa tu nenachádzajú) a jedná sa o rohovku! Tá aby spĺňala svoju funkciu musí byť priehľadná. 

Rekord v darovaní krvi 

woman in white long sleeve shirt and white pants doing exercise
Autor tejto fotografie je Nguyễn Hiệp

Madhura Ashok Kumar je žena z Bengaluru, ktorá vytvorila Guinessov svetový rekord v počte darovaní krvi, keď dosiahla neuveriteľný počet 117-krát. Jej životným mottom je vytvárať medzi ženami povedomie o bezproblémovej možnosti darovania krvi.

Úloha krvi v liečbe Alzheimerovej choroby

White Baby Mouse
Autor tejto fotografie je Pixabay

V rámci výskumu sa odobrala krv z mladých myší (z nej sa získala plazma). Plazma sa nakoniec aplikovala starším myšiam. Následne sa pozorovalo u týchto myší zlepšenie pamäte a učenia. Tým sa nepriamo ukázalo, že plazma z mladých myší dokáže zvrátiť známky starnutia. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.