7 zaujímavých pútavých faktov o Estónsku. Rozšírte si obzory!

500

Estónsko je pomerne malá krajina, ktorej počet obyvateľov dosahuje sotva 1,3 milióna. Ide o najsevernejšiu, ale zároveň najmenšiu z pobaltských krajín, ktorej hlavné mesto sa nazýva Tallin. Ide o celkom “zabudnutú” krajinu, ktorá ale skrýva mnoho krás a zaujímavých charakteristík, o ktoré by sme sa chceli s vami podeliť.

Krajina má viac ako 2000 ostrovov

Zdroj: shutterstock

Keď sa ľudia rozprávajú o krajine s veľkým množstvom ostrovov, pravdepodobne si väčšina okamžite predstaví Seychely alebo Maledivy, len málokomu by v prvom okamihu napadlo Estónsko. Zdá sa to neuveriteľné, ale patrí mu až 2 tisíc ostrovov! Ťažko predstaviteľné číslo, však? Len málo z nich je ale čo i len trochu známych. V skutočnosti je veľká časť z nich nedotknutá civilizáciou, a tak tu cestovatelia môžu nahliadnuť do tradičného spôsobu života.

Nosenie manželky ako športová disciplína 

Zúčastniť by sa mali len naozaj zdatní muži, možno sa to nezdá, ale v určitých prípadoch môže ísť o pomerne ťažkú disciplínu. A aj keď sa nedostala na olympiádu, rozhodne si zaslúži zlatú medailu minimálne za zábavnú hodnotu. 

Navyše pravidlá sú celkom jednoduché – manžel zdvihne svoju manželku a uteká s ňou určenú trasu (spôsob, akým ju bude držať je celkom na ňom). Trať obsahuje tri prekážky – jednu v podobe vody, ktorú treba prebrodiť. 

Bezplatná verejná doprava pre miestnych

Zdroj: flickr

Jedným z najzaujímavejších faktov je, že obyvatelia Tallinu môžu bezplatne využívať sieť verejnej dopravy hlavného mesta. Žiaľ, toto privilégium neplatí pre návštevníkov – len pre miestnych. 

Elektronické hlasovanie 

Estónsko bolo prvou krajinou na svete, ktorá umožnila svojim občanom voliť online (stalo sa tak v roku 2005). Už to naznačuje fakt, že krajina je často označovaná za digitálne najvyspelejšiu na svete. 

V súčasnosti sa len mizivé percento obyvateľov považuje za veriacich

Zdroj: wikimedia common

Aj napriek tomu, že len 16 % Estóncov tvrdí, že náboženstvo je základným aspektom ich života, krajina je domovom ohromujúceho množstva dobre zachovaných náboženských miest. Najpozoruhodnejší z nich je kostol St. Madeline v Ruhnu, ide o najstaršiu drevenú pamiatku v krajine. A čo je ešte zaujímavejšie? Bol postavený z dreva stroskotaných lodí. 

Ďalšou skvelou pamiatkou je aj Kostol sv. Olafa, ktorý je okrem iného známy tým, že do neho najmenej 10-krát udrel blesk, kvôli čomu musel čeliť viacerým požiarom. 

Čistý vzduch

woman standing in green field
Autor fotografie je Olga Nayda

Estónsko obsahuje veľa zelených plôch, takže nemôže byť až tak prekvapujúce, že ide o jednu z krajín, ktoré sa môžu pochváliť najčistejším vzduchom. Ďalšie takéto krajiny sú napríklad Fínsko alebo Island. 

Estónci sú lingvisti

people walking on road between buildings
Autor fotografie je Nikola Johnny Mirkovic

Skvelou správou pre cestovateľov je, že väčšina Estóncov hovorí viacerými jazykmi (sú minimálne bilingválni a patria medzi najlepšie anglicky hovoriacich Európanov). Okrem svojho materinského jazyka, prirodzene, ovládajú aj jazyky ako je angličtina, ruština, fínčina a nemčina.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre