Island je pútavou krajinou, o ktorej sa oplatí dozvedieť viac. Vedeli ste, že má viac oviec ako obyvateľov? 

446

Island sa v posledných rokoch stal veľmi obľúbenou a navštevovanou destináciou cestovateľov. Skloňuje sa v učebniciach základných škôl, no pravdou je, že veľa ľudí by dokázalo povedať sotva zopár faktov, ktoré sa viažu k tejto úchvatnej krajine. 

Tak si poďme povedať, čím je Island slávny – môžeme sem zaradiť napríklad Modrú lagúnu alebo nádhernú pláž Diamond Beach. Ďalšou zaujímavou informáciou je to, že na Islande nenájdete ani jeden jediný McDonald a údajne sa tu nachádza oveľa viac oviec ako Islanďanov.

Tých faktov viažucich sa k Islandu je oveľa viac. Ak teda patríte k milovníkov cestovania, poznávania alebo vás len fascinuje geografia, čítajte ďalej a dozviete sa plno ohromných noviniek. 

Veľké množstvo obyvateľov Islandu verí na elfov

Redhead Elf Woman Sitting in Forest
Autor tejto fotografie je Lokman Sevim

Keby sme sa spýtali dospelých Slovákov, je možné, že len mizivé percento z nich by vyjadrilo vieru v existenciu elfov. V prípade Islanďanov je to ale 30 až 40%! Súčasťou ich folklóru sú totiž aj príbehy o Huldufólkoch, ktorí by sa mohli preložiť ako “skrytí ľudia”, ktorí žijú v blízkosti skál, lesov a vodopádov. 

Islanďania ich považujú za nápomocné a dobrosrdečné bytosti, ktoré smú vidieť ale len deti. 

Patrí medzi prvé krajiny so zavedenou demokraciou 

judge court
Autor tejto fotografie je Frederic Köberl

Prvé krajiny známe demokratickým štátnym zriadením boli ešte za čias starovekého Grécka či Ríma, ale málokto vie, že Island má najstarší parlament na svete, ktorý existuje dodnes. 

Všetko sa to začalo v roku 930 v meste Þingvellir, kde sa stretli islandskí náčelníci, aby vytvorili prvý parlament, Alþingi. Títo náčelníci a ich nástupcovia sa potom každý rok stretávali v tomto meste, aby diskutovali a podieľali sa na vytváraní nových zákonov (takto to fungovalo až do roku 1798).

Ideálne prvé rande je pri dobrej zmrzline 

variety of ice creams
Autor tejto fotografie je Lama Roscu

Islanďania skrátka milujú zmrzlinu. Aj v nepriaznivom počasí, kedy je vonku pomerne chladno, prší alebo fúka, vždy môžete vidieť dlhý rad čakajúcich ľudí práve na dobrú a kvalitnú zmrzlinu. 

Je to najbezpečnejšia krajina na svete

photo of waterfalls beside hill during cloudy daytime
Autor tejto fotografie je Koushik Chowdavarapu

Na Islande sa nemusíte báť, že sa stanete obeťou trestného činu. Je to jedna z krajín, ktorá sa môže pýšiť najnižšou mierou kriminality na svete (už viac ako 10 rokov je na popredných miestach v rebríčku). Zároveň je Island jediným členským štátom NATO, ktorý nemá vlastnú armádu. 

Pivo bolo na Islande do roku 1989 zakázané

clear glass mug and beer can on brown wooden table
Autor tejto fotografie je Lance Anderson

Tento zákaz bol zavedený v roku 1915 a trval až do roku 1989, kedy bol po referende obyvateľov zrušený. Príčina zavedenia tohto zákona nám nie je známa, ale karta sa otočila. V súčasnosti totiž krajina vždy 1.marca oslavuje „Bjórdagurinn“ alebo „Deň piva“, ako pripomienku 74-ročného zákazu. 

Islandský kôň je jediné plemeno koní, ktoré na Islande nájdete 

herd of white and brown donkeys on snow-covered land
Autor tejto fotografie je redcharlie

Islandský kôň zohral v histórii Islandu veľmi dôležitú úlohu. Panuje názor, že ide o jedno z najčistejších plemien koní na svete. Sú známe predovšetkým svojou mohutnou svalnatou kostrou a schopnosťou mať v zime dlhšiu srsť. Islandské kone možno nájsť po celej krajine. Navyše sú nadmieru priateľské a zvedavé. 

Zdroj 1, Zdroj 2

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre