Vedecké fakty a zistenia, , ktoré človeka vydesia! Mali ste o nich predstavu?

848

Svet vedy je fascinujúcim miestom, ktoré človeka prahnúceho po informáciách priam pohltí. Zároveň ale môže byť znepokojujúce dozvedieť sa viac o tom ako funguje svet a všetko v ňom.

Ak si myslíte, že viete o vede a jej zákonitostiach už dosť, potom sa mýlite, pretože vždy je čo objavovať. Tento úchvatný svet plný faktov čaká len a len na vás. 

Žiakom v škole zámerne podávali rádioaktívnu ovsenú kašu

Autor fotografie je Markus Spiske

Škola Waltera E. Fernalda vznikla ako špeciálne zariadenie pre postihnuté deti. Už samotná história ponúka viacero príkladov, kedy boli zdravotne znevýhodnené deti v týchto inštitúciách zneužívané. Táto škola to ale povýšila na celkom novú úroveň. 

Asi v polovici minulého storočia vykonávali vedci rôzne experimenty týkajúce sa zdravia ľudí. A ako respondentov do výskumu vybrali práve tieto postihnuté deti, ktoré boli tak trochu vyčlenené spoločnosťou. V rámci jedného výskumu deťom podávali ovsené vločky s rádioaktívnym železom a vápnikom. Niektorým deťom dokonca rádioaktívny vápnik vstrekli priamo do žíl. 

Okrem postihnutých detí sa v škole nachádzalo aj mnoho sirôt či detí bez domova. Mnohé z nich sa stali obeťami experimentu.

V 80. rokoch sa predával liek, ktorý predstavoval riziko šírenia HIV

Autor fotografie je Towfiqu barbhuiya

Farmaceutické firmy sa každým rokom dostávajú pod dôkladnejší dohľad, práve pre možnosť výrazného poškodenia spoločnosti a užívateľov liečiv. Na konci minulého storočia sa totiž na svetlo sveta dostala správa o tom, ako istá firma predávala liek určený hemofilikom, ktorý obsahoval zložky ľudskej krvi (zrážací faktor VIII.) a predstavoval možnosť nákazy vírusom HIV. Vírusom sa skutočne nakazili tisíce ľudí, predovšetkým v Ázií a Latinskej Amerike. 

Naegleria Fowleri je améba, ktorá napáda mozog

Autor fotografie je Natasha Connell

Naegleria Fowleri je nesmierne nebezpečný organizmus žijúci v sladkých vodách, najmä jazerách, ale vyskytuje sa aj v pôde. Ojedinele sa môže vyskytnúť aj v bazénoch, ktoré nepodliehajú dostatočnej dezinfekcii. Naegleria sa do človeka dostáva cez nos, odkiaľ putuje do mozgu, kde poškodzuje mozgové tkanivo.

Počiatočné príznaky napadnutia zahŕňajú bolesť hlavy, horúčku a nevoľnosť. Neskôr sa pridá stuhnutosť šije, zmätenosť, halucinácie, strata rovnováhy a záchvaty. Najdesivejšie ale je, že v 97% prípadov spôsobí smrť. Zvláštne je, že pitím znečistenej vody sa nenakazíte. 

Ustrice, ktoré obsahujú tekutiny plnú spermií a vajíčok

Autor fotografie je Anima Visual

Ustrice patria k takzvaným protandrickým zvieratám, čo znamená, že dokážu meniť pohlavie a zo samcov sa stávajú samice a naopak. Preto platí, že majú reprodukčné orgány, ktoré produkujú spermie i vajíčka. Po dosiahnutí dospelosti sa ako prvé začínajú tvoriť samčie pohlavné bunky (samičie až o niekoľko rokov neskôr). 

Počas obdobia párenia je ustrica naplnená reprodukčnými tekutinami (preto má tekutina zakalený vzhľad). A prirodzene sa môže stať, že vám práve takáto ustrica pristane na tanieri. No nie je tá predstava tak trochu nechutná? Ak sú ale správne spracované a chladené, okrem zlého pocitu vám to nemôže ublížiť. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre