Toto je najšťastnejšie zviera na svete – a zároveň tá najroztomilejšia vec, akú dnes uvidíte

14841

Toto najrozkošnejšie stvorenie pochádza zo vzdialenej oblasti juhozápadnej Austrálie. Ste zvedaví prečo má označenie ako najšťastnejšie zviera na svete?

GettyImages 1507488102 e1690482522803
zdroj: PHOTOTRIP/GETTY IMAGES

Aké je najšťastnejšie zviera na svete?

Hoci na túto tému neexistuje žiadny formálny výskum, titul najšťastnejšieho zvieraťa na svete sa najčastejšie udeľuje bláznivo roztomilej quokke. Quokka sa vyskytuje výlučne v juhozápadnej Austrálii – a hlavne na odľahlom ostrove Rottnest v krajine – sú to malé vačkovce veľkosti mačiek, ktoré sú známe svojou zvedavou povahou a veselým výrazom tváre. „Vždy vyzerajú, akoby sa usmievali,“ hovorí Sally Hollis, riaditeľka firemnej angažovanosti neziskovej nadácie Rottnest Foundation, „takže sa o nich hovorí ako o ‚najšťastnejšom zvierati na svete‘.“

Quokky majú plyšovú, šedo-hnedú kožušinu, čierne gombíkové nosy a okrúhle chlpaté uši, vďaka ktorým vyzerajú trochu ako plyšové hračky. Rovnako ako ich klokaní bratranci, aj oni sa pohybujú poskakovaním a skákaním a mamy quokky nosia svoje deti vo vačku.

Zdá sa, že najstaršia zmienka o vyhlásení quokky ako najšťastnejšieho zvieraťa na svete pochádza z roku 2013 v Huffington Post. Bol to však príspevok na Instagrame z roku 2019 od austrálskeho herca Chrisa Hemswortha, ktorý pózoval s úsmevom quokky, a ktorý splodil fenomén sociálnych médií, nazývaný aj „quokka selfie“.

Je quokka skutočne šťastná?

No, určite to tak vyzerá – aj keď odborníci pripúšťajú, že „úsmevy“ quokky môžu mať viac spoločného so štruktúrou tváre, než s tým, ako sa skutočne cítia. Ústa quokka sú tvarované tak, aby vždy vyzerali, že sa usmievajú. A keď quokkas vyplazujú jazyk pri úsmeve? V skutočnosti sa len snažia ochladiť. Napriek tomu vyzerajú tiež celkom šťastne, keď ich zabávajú turisti, takže možno sú skutočne šťastné.

Sú quokky priateľské?

Určite. Quokky na ostrove Rottnest sú veľmi priateľské a zvedavé, pretože sú zvyknuté na ľudí a necítia sa ohrozené. Sú nežné a priskočia k ľuďom, aby ich pozdravili. Prirodzene zvedavé quokky dokonca niekedy samé skočia do záberov na turistických selfie, pretože ich zaujal fotoaparát. Keďže na ostrove Rottnest nie sú žiadni prirodzení predátori, quokky sa cítia pri ľuďoch bezpečne.

1ac6076f b44d 4cd2 ba65 35458354d484
World happiest animal, QuokkaFoto od 
DrippingMucus is licensed under CC BY 2.0

Môžete chovať quokku ako domáceho maznáčika?

Veľké NIE. Quokky sú chráneným druhom. Kedysi hojné na austrálskej pevnine boli quokky v 20. storočí takmer vyhynuté a vyhubené predátormi, ako sú dingo a líšky. (Nedostatok predátorov na Rottnest je to, čo zabránilo vymretiu tamojších quokkas.) Quokka je v súčasnosti uvedená ako zraniteľná na Červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) s populáciou približne 15 000 na celom svete, vrátane viac ako 12 000 quokk na ostrove Rottnest. Zdá sa však, že vďaka úsiliu o ochranu ich počet opäť stúpa.

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.