Krvavé Rusko – radikálne fakty, ktoré vám vyrazia dych

424

História Ruska začala pred 1160 rokmi, keď sa v roku 879 štáty Kyjevskej Rusi zjednotili. Moderné Rusko vzniklo až v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu.

Zdroj Random Institute

Rusko má v obehu jednu z najstarších mien

Ruský rubeľ je v obehu už od 13. storočia. Jedinou inou menou, ktorá je staršia ako rubeľ, je britská libra. Rubeľ sa v Rusku prvýkrát začal používať v stredoveku a pravdepodobne dostal svoje meno z ruského slova „rubit“, čo znamená „sekať“.

Ruský jazyk je jedným z dvoch používaných vo vesmíre

Ak ste sa niekedy zaujímali, ako môžu astronauti z celého sveta, hovoriaci rôznymi jazykmi, úspešne spolupracovať na Medzinárodnej vesmírnej stanici, odpoveď je jednoduchá. Na ISS neexistuje oficiálny jazyk. Hlavným zdrojom komunikácie sú angličtina a ruština. Dokonca aj americkí astronauti musia ako súčasť svojho výcviku ovládať ruštinu, aby mohli účinne vykonávať svoje misie vo vesmíre.

Zdroj Simon Hurry

Najchladnejšia dedina na Zemi je v Rusku

Obec Ojmiakon v Sakhskej republike v Rusku je známa ako „najchladnejšie trvalo obývané miesto na Zemi“. Zimy v Ojmiakone sú nezvyčajne brutálne, s priemernými teplotami, ktoré klesajú až na -58 °C, pričom najnižšia zaznamenaná teplota dosiahla mínus -71,2 °C.

Prvá sada ruských bábik bola vyrezaná v roku 1890

Drevené bábiky, známe po celom svete ako symbol tejto krajiny, sú v Rusku označované ako Matryoshka. Vasilij Zvyozdochkin vyrezal prvú sadu v roku 1890 a Sergej Malyutin ju potom vymaľoval. Obaja umelci pracovali na panstve Savva Mamontova. O niekoľko rokov neskôr Mamontovova manželka predstavila bábiky na svetovej výstave v Paríži v roku 1900, kde získali bronzovú medailu. Tento úspech prispel k rozšíreniu výroby hračiek v Rusku a ich popularite po celom svete.

V Rusku sa nachádzajú sopky

Keď sa hovorí o Rusku, väčšinou si ľudia predstavia mrazivé zimy, arktické tundry alebo rušné mestá, a nie sopky. Ale realita je taká, že Rusko je domovom 77 sopiek, z ktorých 61 je aktívnych. Posledná silná erupcia sa udiala v roku 1872, keď sopka „Sinarka“ vybuchla 1. januára 1872. Táto udalosť bola najhoršou zaznamenanou sopečnou erupciou v Rusku, ktorá si vyžiadala životy, spôsobila zničenie domov a ekonomické škody.

Zdroj Marina Leonova

Má najhlbšie jazero na svete

UNESCO uznalo jazero Bajkal za najhlbšie jazero na svete, s hĺbkou až 1642 m. Nachádza sa na juhovýchodnej Sibíri a rozprestiera na ploche 31 500 km². Jazero je známe svojou jedinečnou a rozmanitou sladkovodnou faunou a obsahuje až 20% svetovej nezamrznutej sladkovej vody. Okrem toho je tiež najstarším jazerom na svete, ktorého vek sa odhaduje na 25 miliónov rokov.

Prvý človek vo vesmíre bol z Ruska

Jurij Gagarin sa narodil v Sovietskom zväze, predchodcovi dnešného Ruska. Bol prvým človekom, ktorý bol vyslaný na misiu s posádkou do vesmíru. Jeho kozmická loď Vostok 1 krúžila okolo Zem 108 minút a pohybovala sa rýchlosťou približne 27 400 km/h (čo je zhruba 7,6 kilometra za sekundu).

Rusko má najdlhšiu železnicu na svete

Ruská transsibírska železnica spája Moskvu na západe s Vladivostokom na východe, na dĺžku 9 289 kilometrov. Prechádza cez osem časových pásiem a jej výstavbu na pokyn ruského cisárstva začali 9. marca 1891. Dokončená bola 21. júna 1904.

Rusi pijú najviac vodky na osobu

Stereotyp o Rusku a jeho vysokom množstve konzumácie vodky je založený na skutočnosti, že priemerný Rus vypije 17,28 dávok vodky mesačne. Toto číslo je pomerne vysoké. Na druhom mieste je Poľsko s 13,71 dávkami vodky mesačne, čo je tiež významné množstvo alkoholu na osobu.

Zdroj Charlotte Harrison

Tetris vynašli Rusi

Tetris, hra, ktorú dnes poznáme a obľubujeme, je v skutočnosti ruským vynálezom. Alexej Pajitnov, ruský vedec, ju vytvoril v Moskve v roku 1984 na počítačovom systéme Electronika 60. Tetris zostal v Sovietskom zväze v prvých troch rokov po svojom vzniku, ale potom sa rýchlo rozšíril po celom svete.

Hoci je Rusko bohaté na rozlohu, kultúru a technologické úspechy vo vesmíre, vydalo sa cestou nemilosrdných rozhodnutí, ktoré navždy negatívne ovplyvnili jeho vnímanie vo svete.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre