Rebríček zvierat, ktoré spôsobia najviac úmrtí človeka v priemere za jeden rok

4060

Vedeli ste ktoré zvieratá predstavujú pre ľudstvo najväčšiu hrozbu a zabijú najviac ľudí za rok? Tento rebríček vás presvedčí o tom, že medzi nebezpečné zvieratá patria aj také, ktoré by ste nečakali. Ktoré zvieratá majú na svedomí najviac úmrtí?

Tieto úmrtia spôsobia v priemere za jeden rok.

 

Lev – 250 úmrtí

lion fotografia
Foto od Derek Keats

Sú považovaní za kráľov džungle. Spolupracujú vo väčších skupinách a spoločne číhajú na korisť. Kým ľudia lovia tieto nádherné bytosti najmä v Afrike, levy sú tiež známe ako lovci ľudí.

Slony – 500 úmrtí

elephant fotografia
Foto od Kent Wang

Ľudská civilizácia neustále rastie, a tak sú slony tlačené do menších priestorov a naozaj sa z toho rozhnevajú. Slony prejavujú väčšiu agresiu pri konfrontáciu s ľuďmi a výsledok je ohromujúci.

Hrochy – 500 úmrtí

Hippopotamuses fotografia
Foto od wwarby

Hrochy boli kedysi považované za najsmrteľnejšie zvieratá v Afrike. Sú veľké, rýchle, agresívne a je dokonca známe, že dokážu prevrátiť loď.

Pásomnice – 700 úmrtí

Niekedy horšie ako zviera, ktoré vás napadne zvonku, je skryté zviera, ktoré vás napadne zvnútra. Pásomnicové červy sa môžu vo vás skrývať a spôsobia vám chorobu nazývanú cysticeróza, ktorá vás môže zabiť.

Krokodíly – 1000 úmrtí

crocodiles fotografia
Foto od deepak_lj

Narozdiel od aligátorov, ktoré sotva niekedy na niekoho zaútočia, krokodíly sú zúrivé a naozaj sa nestarajú o to, koho zjedia alebo zabijú. Ak sa ocitnete v jeho blízkostí, chytí vás, stiahne pod vodu a budete zjedený ešte predtým, než stihnete čokoľvek urobiť.

Škorpióni – 3250 úmrtí

scorpions fotografia
Foto od robertpaulyoung

Sú menšie ako väčšina zvierat v tomto rebríčku, ale dokážu zabiť svojím chvostom. 20 druhov zo všetkých škorpiónov má dostatok jedu na to, aby dokázali zabiť človeka. Za rok je zaznamenaných až jeden milión bodnutí.

Škrkavky – 4500 úmrtí

Spôsobujú infekciu v tenkom čreve nazývanú „aschariasis“ a zvyčajne postihujú skôr menšie deti ako dospelých. Napriek tomu ponechávajú zničujúci počet obetí.

Mucha Tsetse – 10 000 úmrtí

Zatiaľ čo priemerná mucha domáca je neškodná, táto by vám mohla spôsobiť chorobu nazvanú ako „spánková choroba“. Choroba spôsobí, že váš mozog opuchne, zaspíte a zomriete.

Chrobák vrah – 12 000 úmrtí

assassin bug fotografia
Foto od Pasha Kirillov

Nazýva sa tiež – Kissing Bug a spôsobuje smrteľnú chorobu Chagas.

Sladkovodné slimáky – 20 000 úmrtí

Možno to znie hlúpo, že sladkovodné slimáky sú jedne z najnebezpečnejších zvierat na svete, ale je to pravda. Prenášajú parazitické červy, ktoré vám môžu spôsobiť chorobu zvanú schistozomiáza, ktorá spôsobuje bolesť brucha, krv v stolici a moči a môže vás to zabiť.

Psy – 35 000 úmrtí

dogs fotografia
Foto od liverpoolhls

Každý si myslí, že pes je najlepší priateľ človeka, ale sú tiež jedným z najväčších vrahov človeka. Väčšina úmrtí sa vyskytuje v Afrike a Ázii, kde je mnoho psov infikovaných besnotou.

Hady – 200 000 úmrtí

snakes fotografia
Foto od .tungl

Svetová zdravotnícka organizácia pôvodne vypracovala štúdiu, v ktorej uviedla, že hady zabijú 100 000 ľudí ročne, ale mnohí veria, že je to podceňované a treba povedať, že je to pravdepodobne viac ako 200 000. Stále neexistuje dostatok protijedov.

Ľudia – 437 000 úmrtí

people fotografia
Foto od enki22

A predsa medzi najnebezpečnejšie „zvieratá“ na planéte patria ľudia. Zabijú totiž viac ľudí a v oveľa väčšom počte ako väčšina zvierat.

Komáre – 725 000 úmrtí

Mosquitoes fotografia
Foto od adwsocial

Verte tomu alebo nie, malý komár je najnebezpečnejším zvieraťom na Zemi. Komár prenáša niekoľko smrteľných ochorení vrátane malárie, horúčky dengue, žltej horúčky a encefalitídu.

Zdroj: list25

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Lion
8. marca 2018 11:13

levy neziju v dzungli !!!!!!!!!!