10 zvierat, ktoré používajú zvláštne a zaujímavé rituály pri párení

287

V ríši zvierat sa odohrávajú fascinujúce a často až bizarné rituály pri párení. Tento článok vám prináša pohľad na desať neobyčajných a často prekvapujúcich spôsobov, akými si zvieratá hľadajú partnerov.

Šimpanzy

a couple of monkeys playing in the grass
Autor tejto fotografie je MediaEcke

Bonobo šimpanzy, naši blízki príbuzní, uprednostňujú mierumilovné riešenie konfliktov prostredníctvom fyzickej lásky. Tento prístup vytvára silné vzťahy v skupine a neobmedzuje sa len na reprodukciu. Neriešia pohlavie a dokonca sú otvorený aj skupinovému sexu.

 

Hlbokomorské ryby

Samice hlbokomorských rybích druhov lákajú samcov pomocou bioluminiscenčných útvarov. Po nájdení partnerky sa samce stávajú doslova jej súčasťou, čo je fenomén známy ako sexuálny parazitizmus.

6e4a8c63 37fd 480e b713 97db640504ba
Autor tejto fotografie je greyloch

Zvodné stavby vtákov

Samec vtáka bowerbird si na získanie partnerky buduje zložité a umelecké hniezda, pričom využíva farebné objekty na prilákanie samice. Ich rituál zahŕňa aj tanec a napodobňovanie zvukov.

a bird is sitting in a nest made of twigs
Autor tejto fotografie je Geoff Brooks

Ploštice

Ritualy párenia ploštíc sú neobyčajné a zahŕňajú prenikavý spôsob kopulácie, pri ktorom samec preniká priamo do tela samice. Doslova ju prepichne svojíim reprodukčným orgánom. A to nie je všetko. Môže sa stať že samičku prepichne viac samčekov naraz.

eee0a249 aff4 4693 a48e 21cc6a125451
Autor tejto fotografie je Mick E. Talbot

Tanečná zvodnosť manakinov

Samec vtáka manakin používa pri zvádzaní samičky svetlé perie a unikátne tanečné pohyby, vrátane „moonwalku“. Tento tanec je spojený s charakteristickým zvukom vytváraným perím.

a colorful bird perched on a tree branch
Autor tejto fotografie je mana5280

Japonský kapor

Samci japonského kapra tvoria v piesku zložité, kruhové vzory, aby prilákali samice. Tento kreatívny prístup je jedinečným prejavom ich zvádzania. Ak sa mu podarí prilákať samičku potom príde na rad párenie. Samček vypustí do vody spermie cez ktoré musí samička preplávať aby opladnila vajíčka.

458f4bb1 4607 4b09 88bc 2ee97c8d930b
Autor tejto fotografie je Nemo’s great uncle

Tulene s kapucňou

Samce tulena s kapucňou počas párenia nafukujú ružové, balónovité útvary na nose na prilákanie samíc a odstrašenie súperov. Prilákaná samička sa so samcom pári pod vodou.

sea lion on brown rock during daytime
Autor tejto fotografie je Bradley Dunn

Plameniaky

Plameniaky majú zvláštny spôsob párenia, ktorý zahŕňa synchronizovaný tanec skupiny samcov, aby upútali pozornosť samíc. Keď si samička vyberie svojho vyvoleného, tancujú spolu v kruhu.

flock of flamingo on body of water
Autor tejto fotografie je Yucel Moran

Dikobrazy

Párenie dikobrazov zahŕňa nezvyčajný rituál, pri ktorom samec rozstrekuje moč, aby prilákali samice a preukázali svoju pripravenosť na párenie. Prilákaná samička začne krúžiť okolo samca a keď príde čas párenia musia dávať pozor aby sa navzájom nepopichali.

gray and black hedgehog
Autor tejto fotografie je Dušan veverkolog

Modlivky

Modlivky sú známe svojím extrémnym správaním pri párení, pri ktorom samica často počas alebo po párení zožerie samca. To zabezpečuje výživu pre budúce potomstvo.

green praying mantis on green leaf in close up photography during daytime
Autor tejto fotografie je Cameron Dowd

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.