Žuvací tabak a snus – nenápadný, účinný a nebezpečný!

224

V rámci mládeže sa rok od roku vyskytujú rôzne trendy. Nie je ničím výnimočným, že si vyskúšajú v rôznych partiách viaceré drogy a nie vždy sa musí jednať len o tie legálne a to je vskutku zarážajúce. Každopádne, tak funguje spoločnosť dospievajúcich ľudí, niekedy za to môže výchova, inokedy prostredie. Lenže, drogy sa netýkajú len mládeže, ale aj dospelých ľudí. Konkrétne sa zamerajme, dnes už nie na cigarety ako také, ale na žuvací tabak, ktorý sa v poslednej dobe stal extrémne populárnym!

Ide o stále obľúbenejší trend, ktorý je jednoduchý, nenápadný a čo je hlavné účinný. Užívateľ nie je sprevádzaný nepríjemným odorom, napríklad po cigaretovom dyme a zároveň ho môže užívať kedykoľvek a kdekoľvek.

Zdroj: shutterstock

Žuvací tabak poznáme najmä ako malé vrecúška, ktoré sú naplnené namáčaným tabakom obsahujúcim množstvo prímesí, ktoré figurujú ako nebezpečné a škodlivé látky. Sú to napríklad nitrosamíny, ktoré sa dokážu premieňať na karcinogény. Tie sú v spoločnosti dobre známe ako spúšťače mnohých aj zákerných druhov rakoviny.

Existuje množstvo značiek a druhov žuvacieho tabaku. Zaujíma vás ako spoznáte typického pravidelného užívateľa žuvacieho tabaku? My vám to povieme – všimnúť si môžete časté odpľúvanie slín, práve kvôli uvoľňovaniu spomínaných prímesí.

Odkiaľ snus pochádza?

Zdroj: flickr

Tradičný snus pochádza zo Švédska, v Európskej únii je však originálny švédsky žuvací tabak zakázaný. Napriek tomu sa tento zákaz darí obchádzať.

Snus poznáme podobne ako žuvací tabak ako malé vrecúška. Na rozdiel od žuvacieho tabaku však neobsahujú tabak, ale syntetický nikotín, ktorého súčasťou sú tiež zdraviu škodlivé prímesi. Pri užívateľoch snusu ale nepozorujeme častejšie odpľúvanie slín, nakoľko snus nie je máčaný ale pasterizovaný parou. Štúdie ukazujú, že snus je tak „najzdravšou“ variantou užívania nikotínu.

Závislosť, ktorej sa len ťažko zbavuje

Zdroj: shutterstock

Žuvací tabak či snus majú spoločné to, že obsahujú nikotín, ktorý je návykový (áno, aj napriek tomu, že nejde o prírodný, ale o synteticky vyrábaný nikotín). Vrecúško sa vkladá pod hornú pery, kde sa účinná látka postupne vstrebáva cez ústnu sliznicu a preniká krvou až do mozgu, v ktorom sa vytvára závislosť rovnako ľahko ako pri fajčení. Dokonca ľahšie, pretože obsahuje omnoho viac nikotínu ako bežná cigareta, a to až 5-násobne! Závislosť od tabaku je zaradená do Medzinárodnej klasifikácie chorôb. Nikotín spĺňa kľúčové kritériá pre návyk alebo závislosť, vrátane nutkavého a neželaného užívania či opakovaným pokusom skončiť.

Prečo je žuvací tabak alebo snus škodlivý?

Napriek tomu, že žuvací tabak a snus spôsobujú rakovinu pľúc s najmenšou percentuálnou pravdepodobnosťou zo všetkých nikotínových výrobkov, môžu spôsobiť množstvo iných druhov rakoviny – ďasien, pažeráka, pankreasu, obličiek, žalúdka, ale takisto môžu stáť aj za vznikom iných závažných ochorení. Tieto výrobky tiež podporujú vytváranie zubného kazu a vznik paradentózy, ale aj život ohrozujúcich srdcovo-cievnych ochorení. Nebezpečná je tiež možnosť predávkovania, keďže sú oveľa silnejšie ako napríklad cigarety. Niektorí užívatelia dokonca užívajú dva “vankúšiky” naraz, aby ich pery vyzerali symetricky a nebolo vidno, že ich majú aplikované.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre