Blesková zaujímavosť: Robert Oppenheimer bol ukrátený o významnú poctu, ktorú jeho kolegovia získali

412

Oppenheimer, známy ako „otec atómovej bomby“, bol brilantný fyzik, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri vývoji jadrových zbraní. Jeho príbeh má však jeden zvrat, ktorý vás možno prekvapí.

oppenheimer

J. Robert Oppenheimer bol mužom mnohých talentov. Narodil sa v New Yorku v roku 1902 ako zázračné dieťa, ktoré sa nadchlo pre geológiu a neskôr sa stalo vedúcou osobnosťou v oblasti fyziky. Do dejín ho však katapultovala práca na projekte Manhattan, prísne tajnej iniciatíve, ktorá viedla k vytvoreniu atómovej bomby.

Nominovaný až tri krát

20be3131 8f4a 4dd5 abce b2f545905dec
1954 … Robert Oppenheimer“ od x-ray delta one

Napriek jeho monumentálnemu prínosu k vede a kľúčovej úlohe v projekte Manhattan Oppenheimer nikdy nezískal Nobelovu cenu. Áno, čítate správne. Muž, ktorý zohral kľúčovú úlohu v jednom z najvýznamnejších vedeckých pokrokov 20. storočia, bol trikrát nominovaný na Nobelovu cenu za fyziku – v rokoch 1946, 1951 a 1967 – ale nikdy túto prestížnu cenu nezískal.

Bol tu človek, ktorého práca zmenila chod dejín, a predsa sa mu nikdy nedostalo uznania, ktoré si podľa mnohých zaslúžil.  Zaujímavosťou je aj to, že 18 z jeho spolupracovníkov túto prestížnu vedeckú cenu dostali.

cc62d7a8 5a6c 43ac a92e f621839c826d
1947… Albert Einstein, Robert Oppenheimer“ od x-ray delta one

Robert Oppenheimer je fascinujúci príbeh plný triumfov, kontroverzií a nečakaných zvratov. Je svedectvom toho, že život je plný prekvapení a že nie všetci  sa dočkajú uznania, ktoré si zaslúžia. Takže keď budete nabudúce počuť o Nobelovej cene, spomeňte si na Oppenheimera, ktorý zmenil svet, ale zostal bez ocenenia.

 

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.