Rodiť vo veku 30+ je podľa odborníkov rizikovejšie, no štúdia zistila, že v takom prípade sú deti inteligentnejšie

593

Veľa výskumov a odborníkov hovorí, že najvhodnejší vek na to, aby ste mali dieťa je okolo 20 roku života. Dôvodom je to, že čím neskôr sa stanete matkou, tým je to väčšie riziko a viac veci sa môžu skomplikovať. Dnes je však bežným trendom, že mladé rodiny odkladajú svoje rodičovstvo, a to najmä z ekonomických dôvodov. No podľa najnovšej štúdie aj toto má svoje výhody.

mother fotografia
Foto od smpratt90

Ak totiž máte dieťa po tridsiatke, tak práve tento vek môže byť kľúčom k tomu, že vaši deti budú inteligentnejšie. Väčšina štúdií o starších matkách sa zameriava práve na riziká pre matky, no len málo z nich preukazuje prínosy pre deti. Táto štúdia bola vykonaná v Spojenom kráľovstve a výskum robila na vzorke približne 18 000 deťoch. Zistilo sa, že existuje súvislosť medzi vekom, v ktorom matka rodí a vývojom dieťaťa. Matky, ktoré majú svoje prvé dieťa vo veku od 30 do 39 rokov majú pravdepodobnejšie inteligentnejšie deti, ako matky vo veku 20 – 29 rokov.

Suma sumárum to znamená, že tieto deti preukazujú vyššie skóre v kognitívnych testoch vo svojich 5 rokoch. Výsledky sú v súlade so zisteniami vo Švédsku, kde sa priemerný stupeň známok (GPA), ktorý ukazuje, aké výsledky deti v škole celkovo dosahujú, študuje na 16-ročných. Tam sa zas ukázalo, že GPA je najvyššia u tých deti, ktoré sa narodili matkám vo veku 35 – 39 rokov.

Staršie ženy = viac zdrojov

Dôležitým faktom je aj ten, že majú zvyčajne viac zdrojov, ako mladšie mamičky. „Matky tridsiatničky prvorodičky sú zväčša pravdepodobne vzdelanejšie, majú vyššie príjmy, častejšie stabilnejšie vzťahy, niekedy aj zdravší životný štýl a bedlivo si plánujú svoje tehotenstvo,“ povedala Alice Goisis, jedna z výskumných pracovníčok.

mother fotografia
Foto od 2081671

40+ je riziko

Rovnaká štúdia však zistila, že oddialenie tehotenstva po dosiahnutí 40 rokov nemusí viesť k inteligentnejšiemu dieťaťu. Dôvodom by však mohlo byť aj to, že súčasťou štúdie bolo iba asi 50 matiek vo veku 40 a viac rokov. Zatiaľ čo vo švédskej štúdii sa 16-ročným deťom narodeným matkám vo veku 40 – 44 rokov darilo v testoch lepšie, ako deťom matiek, ktoré mali 20 rokov.

V rokoch 1958-1970 to bolo inak

Na základe zistení z údajov zozbieraných v rokoch 1958 a 1970 vedci zistili, že vtedy 10 a 11-ročné deti narodené matkám, ktoré mali 35 – 39 rokov boli deti menej inteligentné ako tie, ktoré sa narodili matkám vo veku 25 – 29 rokov.
Tento trend sa však úplne zmenil v rokoch 2000 – 2002. Alice Goisisová k tejto téme uviedla, že by to mohlo byť preto, že sa vlastnosti žien v priebehu rokov postupne menili.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre