Zmena pohlavia, kanibalizmus a ďalšie orgie týkajúce sa zvierat. Prečítajte si bizarnosti zo živočíšnej ríše.

2787

Zvieracia ríša je, čo sa týka pohlaví a rozmnožovania, o niečo komplikovanejšia ako je to v prípade ľudí. Vyskytujú sa medzi nimi totiž rôzne variácie, napríklad hermafroditizmus, partenogenéza a mnohé ďalšie. Zaujímavé je aj sexuálne správanie v podobe rituálov niektorých druhov zvierat. Rozhodne sa je o čom dozvedieť. Pevne veríme, že mnohé informácie budú pre vás zaujímavou novinkou. 

Nebudeme vás teda dlhšie zdržiavať, poďme sa spolu pozrieť na “abnormality”, ktoré sú ale úplne normálne, pretože v biológii a v prírode nie je nič pevne dané. Vždy dokážu prekvapiť. 

Užovky a sexuálne orgie, ktoré sa s nimi spájajú

Zdroj: shutterstock

Užovky sú zaujímavým prípadom pokiaľ ide o zmenu pohlavia. Ich premena nastáva po hibernácii a je pozorovaná u samcov. Po prebudení z hibernácie je totiž teplota ich tela nižšia a metabolizmus pomalší, čo ich robí do značnej miery zraniteľnejšími voči ich prirodzeným predátorom. Aby sa vyhli smrti, samce môžu “vystupovať” ako samice tým, že produkujú samičí feromón, ktorý priláka zdatných samcov užovky, ktorí sa chcú s domnelými samicami páriť, tým ale predajú teplo prefíkaným samcom a tiež im poskytnú dočasnú ochranu pred predátormi.  

Slimák kolumbijský

Zdroj: shutterstock

Ide o slimáka, ktorý sa podobá klasickému slizniakovi len je jeho farba banánovo žltá, takže by bolo ťažké ho v prírode prehliadnuť. Radí sa k hermafroditom, čo znamená, že má samčie aj samičie rozmnožovacie orgány. Nakoľko ale nedozrievajú samčie a samičie pohlavné bunky v rovnaký čas, musia si spermie vymeniť s iným jedincom, čo sa deje pomocou pohlavných orgánov. V niektorých prípadoch po skončení aktu párenia, jeden jedince odhryzne rozmnožovací orgán tomu druhému. 

Thamnophis, zmení pohlavie aj 20-krát za deň

Zdroj: shutterstock

Táto zvláštna ryba je známa ako monogamný hermafrodit. Takže môžeme povedať, že svoje pohlavie môže zmeniť kedykoľvek sa jej zachce. Keď sú dva jedince pripravené na párenie, najskôr sa musia dohodnúť, kto z nich bude samec a kto samica. Následne trvá ich akt párenia aj dve hodiny, čo opakujú viac dní za sebou. Zakaždým si ale pred tým vymenia pohlavie. 

Pohlavie a sexuálna orientácia kardinála

Zdroj: ranker.com

Rovnaký fenomén je známy a popisovaný aj u motýľov. Kardinály sú tiež známy tým, že sú takzvaného rozdeleného pohlavia. Takýto stav sa nazýva bilaterálna gynandromorfia – dochádza pri nej k rovnomernému rozdeleniu pohlavných orgánov v jednom tele. Preto môže mať jeden jedinec rozdielne sfarbenú každú polovicu tela. Jedna polovica má sfarbenie samice a druhá samca. 

Agama mení pohlavie na základe prostredia 

Zdroj: shutterstock

Možno ste o tom ešte nepočuli, ale jašterice majú schopnosť meniť pohlavie v závislosti od teploty okolitého prostredia. Pri extrémne vysokých teplotách sa zmenia na samice. Zaujímavé je, že nech sa zmenia na akékoľvek pohlavie, vždy zostávajú plodné. Dokonca takéto “zmenené” samice kladú viac vajíčok.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre