Ako Saddam Hussein napísal muzikál a 5 ďalších faktov, o ktorých ste ešte nepočuli

2453

Máte radi zaujímavosti a fakty o živote na Zemi? Tieto vás prekvapia. Prinášame vám šesť zvlášností, o ktorých ste pravdepodobne ešte nikdy nepočuli.

Saddam Hussein napísal romantický príbeh

flickr.com, Axel Schwenke, CC BY-SA 2.0

Saddama Husseina pozná väčšina z nás ako diktátora a piateho prezidenta Iraku. Neslávne sa preslávil inváziou do Kuvajtu a okrem iného napísal úspešný romantický príbeh – Zabibah a kráľ. Jeho román sa dočkal aj televízneho spracovania v podobe dvadsaťdielneho seriálu a dokonca bol podľa neho vytvorený aj muzikál. Príbeh, ktorý rozpráva o láske medzi mocným vládcom a obyčajným dievčaťom, vydal anonymne. Celá zápletka je metaforou na vzťah Husseina a irackého ľudu.

Extravagantné jedlá na párty v Ríme

Rimania boli vo všeobecnosti pomerne chudobní, ale tých zopár bohatých si užívalo skutočne luxusný život. A vôbec ho neskrývali. Pre svojich priateľov pripravovali bohaté hostiny, ktoré sa niesli v extravagantonom štýle. Sluhov posielali do hôr, aby priniesli sneh, ktorý mal chladiť vybrané pokrmy. Podával sa aj jazyk z páva alebo zviera v zvierati. Išlo o komplikovaný pokrm, ktorý pozostával z kurčaťa umiestneného do kačky, kačka bola v prasati a prasa bolo umiestnené do kravy. Potom sa všetko spolu upieklo. Dohovie, čo na to ich žalúdky.

Tú najsladšiu z voňaviek má Kakapo

flickr.com,
jidanchaomian, CC BY-SA 2.0

Vták Kakapo je nočný nelietavý vták. Tento žlto-zelený unikát žije na Novom Zélande a je známy ako soví vták. Bohužiaľ produkuje veľmi príjemnú a voňavú arómu, ktorá ľahko priláka jeho predátorov. A tak sa nie je čomu čudovať, že patrí medzi ohrozené druhy.

Prehĺtanie potravy pomocou očí? Žiadny problém…

Existujú druhy žiab, ktoré nemajú jazyk. Potravu si dávajú do úst za pomoci predných končatín. A čo prehĺtanie? Na to majú predsa oči. Ak chcú prehltnúť potravu musia zavrieť oči a zatlačiť ich späť do lebky. Pomocou nich potlačia potravu dole krkom. Keď sa potrava dostane do žalúdka, rozložia ju enzými. Našťastie, že my ľudia máme jazyk.

Samce žirafy ziťujú plodnosť samičiek podľa moču

pixabay.com, CC0 Public Domain

Žirafí samci využívajú k zisteniu plodnosti svojích polovičiek skutočne netradičný spôsob. Ochutnávajú ich moč. V moči sa nachádza oesterus. Ak ho v moči samičky nájdu, začína fáza dvorenia. Zvyčajne sa jej dotýkajú telom alebo hlavou, šťuchajú do nej alebo jej olizujú chvost.

Motýľ so zvláštnym názvom „89/98”

Wikimedia Commons, CC0 Public Domain

Diaethria Phlogea je nezvyčajný druh motýľa, ktorý je medzi odborníkmi známy ako „89/98”. Ak sa na motýľa lepšie pozriete, hneď budete vedieť prečo. Na jednom jeho krídle je vyobrazené číslo 89 a na druhom 98. tento druh žije v Južnej Amerike v štáte Kolumbia.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre