Samuel Reshevsky: Geniálny chlapec, ktorý bol majstrom šachu už v 8 rokoch

647

Samuel Reshevsky, prekvapil svet šachu už v mladom veku. Toto je príbeh mladého génia, ktorý porážal najlepších šachistov už ako 8 ročný. 

3edb1982 ecdf 4086 9976 40e5c50f2ade
Autor tejto fotografie je Joop van Bilsen / Anefo

Rané roky a vstup do sveta šachu

Samuel Reshevsky sa naučil hrať šach už vo veku štyroch rokov. Už ako šesťročný hrával simultánne partie proti dospelým a vo veku osem rokov sa postavil proti silným hráčom​​.

Historický moment v Paríži

V roku 1920, ako osem ročný, Samuel dal simultánne predstavenie vo Francúzsku, kde porazil všetkých svojich súperov. Tento výkon bol zachytený na fotografii, ktorá ukazuje, ako mladý Samuel porazil všetkých hráčov, medzi nimi aj niektorých z najlepších hráčov vo Francúzsku​​.

Život v Amerike a šachová kariéra

Po presídlení do Spojených štátov v roku 1920, Reshevsky pokračoval vo svojej šachovej kariére. Ako deväťročný usporiadal simultánku pre 20 dôstojníkov a kadetov vo West Pointe, kde vyhral 19 hier a jednu remizoval. Počas tohto obdobia odohral viac ako 1,500 hier a prehral len 8 z nich​​.

Štýl hry a vplyv na šachový svet

Reshevsky bol silným a odhodlaným hráčom, ktorý vynikal v pozíčnej hre, ale vedel zahrať aj brilantné taktické partie. Jeho tendencia používať veľa času v úvode hry ho niekedy dostala do časového tlaku.

ce3ed679 23a3 44a0 9315 7154b549c5ff
Autor tejto fotografie je F.N. Broers / Anefo

Rivalita s Bobby Fischerom

Reshevsky mal v histórii šachu jednu z najväčších rivalít s Bobby Fischerom. Hoci Fischer ho prekonal vo viacerých príležitostiach, Reshevsky si vždy udržal rešpekt a uznávanie ako silný hráč​​.

Dedičstvo a význam

Reshevsky hral proti jedenástim z prvých dvanástich svetových šampiónov a porazil sedem z nich, vrátane legendárnych hráčov ako Lasker, Capablanca a Fischer. Jeho prínos k šachovej hre a jeho nevídaný talent ho zaradili medzi najvýznamnejšie osobnosti šachovej histórie​​.

Samuel Reshevsky zostáva jedným z najzáhadnejších a najtalentovanejších hráčov v histórii šachu, a jeho príbeh inšpiruje nové generácie šachistov po celom svete.

51fab10d 3139 4639 b9ed fede1c8a0840
Autor tejto fotografie je Ron Kroon / Anefo

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.