Sardínia je talianskym dovolenkovým rajom – Objavte krásy a zaujímavé miesta tohto ostrova

2140

Pokiaľ hľadáte fantastickú dovolenku v Taliansku, na ktorej by ste utiekli pred hlukom a stresom pevniny, tak Sardínia je práve pre vás! Na Sardínií nájdete tie najkrajšie pláže v celom Taliansku, na skok od ktorých sú skvelé reštaurácie ponúkajúce typické talianske jedlo.

Ak spomeniete Sardíniu, tak väčšina ľudí hneď pomyslí na oblasť Costa Smeralda, no na Sardínií nájdete omnoho viac. Costa Smeralda je len maličký úsek pobrežia, ktorý je prepchatý 5-hviezdižkovími hotelmi, plážami a obchodmi, ktoré vyzerajú ako z Beverly Hills. Ak predstava takejto exkluzívnej dovolenky nie je pre vás, tak na Sardínii nájdete obrovské množstvo pláži a krásnych lokácii na dovolenku, kvôli ktorým sa vám nespraví do peňaženky diera. Prečítajte si zaujímavosti o Sardínií.

Sardinia fotografia
Kryštálovo čistá voda je to, čo Sardíniu vystihuje

Kam ísť a čo vidieť?

Mestá ako Cagliari, Sassari alebo Alghero sú populárne dovolenkové destinácie, ktoré sú pripravené na návaly turistov počas leta a sú schopné uspokojiť každého jedného človeka. No ak nad preľudnenými destináciami ohŕňate nosom, tak na Sardínii nájdete mnoho menších, útulnejších oblastí, v ktorých si skutočne užijete pohodovú dovolenku. Sú to mestá ako napríklad:

  • Sant´Antioco – malý ostrovček na juhozápadnom pobreží
  • Cala Gonone – malá prímorská dedinka s nie viac než 1500 obyvateľmi na východnom pobreží
  • Castelsardo – malebné mestečko na severnom pobreží

Prečítajte si tiež: Najkrajšie pláže Sardínie

 

Miesta, ktoré jednoducho musíte navštíviť

Tempio-Altare di monte d´Accoddi

Jedinečný monument na severe ostrova, ktorý bol postavený v rokoch 4000 – 3650 p.n.l. a nachádza sa len pár kilometrov od Sassari

Národný Park Asinara

Divoká, ľuďmi nedotknutá príroda na malom ostrovčeku na severozápade Sardínie

Museo del Corallo

Múzeum korálov, ktoré sa nachádza v meste Alghero, ktoré vás prevedie cez fantastickú cestu o histórii morského ekosystému

Archeologické múzeum Antiquarium Arborense –

Založené v roku 1938, je to najdôležitejšie múzeum v provincii Oristano, v ktorom nájdete archeologické vykopávky staré tisícky rokov

Festival svätého Efisia (Sant’Efisio) – v roku 1652 zastihol Sardíniu mor, pri ktorom zomrela polovica ľudí v meste Cagliari. Od roku 1656 si to ľudia pripomínajú prvého mája, pričom majú oblečené svoje tradičné oblečenie s pestrými farbami. Je to najväčší a najfarebnejší náboženský sprievod na svete.

Na Sardínii sú taktiež populárne zájazdy na koňoch, pri ktorých prejdete po známych miestach v okolí, po horách, po plážach, no aj po miestach, na ktoré obyčajní turisti nechodia. Niektorí ľudia nazývajú Sardíniu ako krajinou koní, takže ponuku na zájazd na koni nájdete v každom väčšom turistickom meste.

Jaskyňa

Prečítajte si tiež: Zaujímavosti o Sardínií

 

Ako sa tam dostať?

Na Sardíniu sa dostanete buď letecky, alebo autom do nejakého prímorského mesta a odtiaľ trajektom na ostrov.

Mestá v Taliansku, z ktorých odchádzajú trajekty na Sardíniu sú: Janov, Livorno, Piombino, Civitavecchia, Neapol a Palermo.

Ceny za trajekt sa pohybujú od 25€ za človeka s príplatkom 30€ za auto na kratších trasách, až do 40€ za človeka s príplatkom 50€ za auto na dlhších trasách. Ak je vaše auto vyššie, než 2,20 metra, alebo máte so sebou príves, tak väčšina spoločností si za to účtuje príplatky. Pri dlhších cestách je možné si na lodi objednať aj izbu. Ceny za izbu sa pohybujú od 60€ za cestu. Za zvieratá alebo väčšie izby sú príplatky.

Pokiaľ plánujete ísť trajektom, tak je dôležité si lístky objednať aspoň zopár týždňov vopred, aby sa vám nestalo, že ostanete zaseknutí v nejakom prístavnom meste a najbližší trajekt je možný o 5 dní.

Ak na Sardíniu letíte, tak pristanete v jednom z troch letísk, ktoré na ostrove sú. Cagliari-Elmas (najväčšie na Sardínii), Oblia-Costa Smeralda alebo do maličkého Alghero-Fertilia. Na letiskách (okrem Alghero-Fertilia) sú taktiež veľké požičovne áut (Budget, Hertz, Eurocar, Avis, Sixt…), ktoré ponúkajú široký výber áut. Ak sa rozhodnete požičať si auto, tak sa nemusíte počas celého vášho pobytu viazať na verejnú dopravu a môžete si s kamarátmi alebo rodinou dopriať výlet po krásnom ostrove.

Dovolenka

Letisko Cagliari-Elmas

Nachádza sa 6 km od centra mesta. Parkovisko má kapacitu pre 300 áut a pred letiskom sú stále zaparkované taxíky, ktoré čakajú na zákazníkov. Z letiska ide autobus do centra mesta každú hodinu.

Letisko Olbia-Costa Smeralda

Nachádza sa len 3 km od centra mesta. Taktiež vás budú čakať taxíky a autobus, ktorý kyvadlovo premáva medzi letiskom a centrom mesta a vezme vás tam za 10 minút.

Letisko Alghero-Fertilia

Maličké letisko, ktoré je spojené s najhlavnejšími mestami na Sardínii mestskou a medzimestskou dopravou. Centrum mesta sa nachádza 10 km od letiska a dostanete sa naň autobusom mestskej hromadnej dopravy.

Pláže

Ubytovanie

Ubytovanie na Sardínii sa pohybuje od 25€ na noc, za jedného človeka a vyššie. Veľké dovolenkové destinácie ako Olbia, Sassari, Alghero, Cagliari však nebývajú drahšie, než zvyšok ostrova. Naopak, v týchto mestách zvyknú byť ceny nižšie, čo je dosť prekvapujúce. Vo vyššie spomínanej oblasti Costa Smeralda, sa ceny pohybujú od 100€ na noc, za jedného človeka. Taktiež tam máte možnosť zapožičať si obrovské vily s vlastným bazénom za stovky eur za noc.

Ubytovanie

Kedy ísť?

Pre Sardíniu existuje jedno zlaté pravidlo: vyhnite sa augustu. V auguste totižto pláže zaplavia turisti, všetky ubytovania sú obsadené, ceny zostávajúcich ubytovaní idú na hor a pri tom všetkom na vás praží spaľujúce slnko.

Obdobie od apríla do júna je ideálne pre ľudí, ktorí radi chodia po pamiatkach. Teploty vtedy dosahujú okolo 20 °C, čo tvorí ideálne podmienky na prechádzky, no veľa plávania v mori si vtedy neužijete.

Letné obdobie od júla po august je typicky horúce, preplnené ľuďmi a o pár desiatok percent drahšie, než keby ste prišli mimo hlavnej sezóny.

Ideálnym časom na navštívenie Sardínie je v septembri, kedy je počasie teplé, no nie príliš horúce, teplota mora dosahuje svoje ročné maximum a všetci turisti už sú doma v práci alebo v škole. Taktiež ceny za ubytovanie zvyknú byť nižšie než počas letnej sezóny.

Dovolenka

Dôležité telefónne čísla

113 – Univerzálne číslo núdzového volania (ako naše 112)

1530 – Pobrežná stráž

+39 0636715200, +39 0636715201 – Slovenská ambasáda v Ríme

Zdroje:

Fotky: Pixabay

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre