Zvieratá sú nepochybne fascinujúce bytosti, ktoré majú niekoľko neuveriteľných schopností. Okrem toho, že sú niektoré z nich mimoriadne rýchle a silné, majú tiež schopnosti, ktoré by nás mohli prekvapiť. Tu je prehľad niektorých z tých najneuveriteľnejších zvieracích schopností.

Schopnosť čítať tváre u oviec

Ovce nie sú práve známe svojou inteligenciou, ale môžu byť prekvapivo zručné, pokiaľ ide o rozpoznávanie tváre. V skutočnosti majú schopnosť rozpoznať a zapamätať si až 50 rôznych tvárí oviec a ľudí.

Úžasná pamäť slona

Sloni sú považovaní za jedno z najinteligentnejších zvierat na planéte a ich pamäť je jednou z najimpresívnejších schopností. Pamätajú si nie len tváre iných slonov, ale aj miesta a cesty, ktorými prešli.

Zdroj: Pexels

Matematické schopnosti šimpanza

Šimpanzi sú tiež veľmi inteligentné zvieratá a majú neuveriteľné schopnosti v oblasti matematiky. Dokážu napríklad počítať až do štyroch, rozpoznávať čísla a počítať s pomocou abstraktných symbolov.

Schopnosť letu netopierov

Netopiere sú známe svojou schopnosťou lietať, ale nie každý si uvedomuje, ako neuveriteľne šikovní sú v letových manévroch. Dokážu lietať rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu a vykonávať prudké zmeny smeru a výšky.

Zdroj: Pexels

Schopnosť množiť sa pohlavne aj bezpohlavne

Niektoré zvieratá majú neuveriteľnú schopnosť množiť sa bezpohlavne. Táto schopnosť sa nazýva partenogenéza a umožňuje týmto zvieratám reprodukciu aj bez prítomnosti partnera.

Inteligentné chobotnice

Chobotnice sú neobyčajne zručné a inteligentné tvory, ktoré majú schopnosť učiť sa a pamätať si riešenie problémov. Majú veľmi zložité mozgy, ktoré sa líšia od mozgov iných zvierat. Chobotnica dokáže tiež používať svoje chapadlá na riešenie rôznych úloh a dokonca sa naučiť používať nástroje.

Zdroj: Pexels

Psi sa dokážu naučiť stovky slov

Niektoré plemena psov, ako napríklad border kolie a nemecký ovčiak, sú schopné naučiť sa a rozpoznať až 200 a viac slov. Navyše, tí najinteligentnejší psi dokážu rozpoznať rôzne zvuky, ako sú napríklad zvuky rôznych predmetov alebo prírodné zvuky, a spojiť ich so správnym slovom alebo predmetom.

Kakadu dokáže odomknúť zámky

Kakadu sú schopné riešiť ťažké úlohy za účelom získania odmien. Štúdia z roku 2013 ukázala, ako zložité tieto úlohy môžu byť: vtáky museli otvoriť krabicu (ktorá obsahovala kešu) odstránením kolíka, odskrutkovaním skrutky, vytiahnutím skrutky, otočením kolesa a nakoniec vysunutím západky.

Samozrejme, že im to trvalo dlhšie keďže používajú na to svoj zobák. Jeden kakadu na tom pracoval plné dve hodiny a nakoniec problém vyriešil. Je neskutočné, čoho sú niektoré zvieratá schopné a naďalej sa o tom s veľkým prekvapením presviedčajú aj sami výskumníci.

Toto je len zlomok neuveriteľných schopností, ktoré majú zvieratá. Od úžasnej pamäte slona po matematické schopnosti šimpanza nás zvieracia ríša dokáže stále viac a viac fascinovať.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.