8 neuveriteľných schopností zvierat, o ktorých ste nemali ani tušenia

6876

Zvieratá sú nepochybne fascinujúce bytosti, ktoré majú niekoľko neuveriteľných schopností. Okrem toho, že sú niektoré z nich mimoriadne rýchle a silné, majú tiež schopnosti, ktoré by nás mohli prekvapiť. Tu je prehľad niektorých z tých najneuveriteľnejších zvieracích schopností.

Schopnosť čítať tváre u oviec

Ovce nie sú práve známe svojou inteligenciou, ale môžu byť prekvapivo zručné, pokiaľ ide o rozpoznávanie tváre. V skutočnosti majú schopnosť rozpoznať a zapamätať si až 50 rôznych tvárí oviec a ľudí.

Úžasná pamäť slona

Sloni sú považovaní za jedno z najinteligentnejších zvierat na planéte a ich pamäť je jednou z najimpresívnejších schopností. Pamätajú si nie len tváre iných slonov, ale aj miesta a cesty, ktorými prešli.

Zdroj: Pexels

Matematické schopnosti šimpanza

Šimpanzi sú tiež veľmi inteligentné zvieratá a majú neuveriteľné schopnosti v oblasti matematiky. Dokážu napríklad počítať až do štyroch, rozpoznávať čísla a počítať s pomocou abstraktných symbolov.

Schopnosť letu netopierov

Netopiere sú známe svojou schopnosťou lietať, ale nie každý si uvedomuje, ako neuveriteľne šikovní sú v letových manévroch. Dokážu lietať rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu a vykonávať prudké zmeny smeru a výšky.

Zdroj: Pexels

Schopnosť množiť sa pohlavne aj bezpohlavne

Niektoré zvieratá majú neuveriteľnú schopnosť množiť sa bezpohlavne. Táto schopnosť sa nazýva partenogenéza a umožňuje týmto zvieratám reprodukciu aj bez prítomnosti partnera.

Inteligentné chobotnice

Chobotnice sú neobyčajne zručné a inteligentné tvory, ktoré majú schopnosť učiť sa a pamätať si riešenie problémov. Majú veľmi zložité mozgy, ktoré sa líšia od mozgov iných zvierat. Chobotnica dokáže tiež používať svoje chapadlá na riešenie rôznych úloh a dokonca sa naučiť používať nástroje.

Zdroj: Pexels

Psi sa dokážu naučiť stovky slov

Niektoré plemena psov, ako napríklad border kolie a nemecký ovčiak, sú schopné naučiť sa a rozpoznať až 200 a viac slov. Navyše, tí najinteligentnejší psi dokážu rozpoznať rôzne zvuky, ako sú napríklad zvuky rôznych predmetov alebo prírodné zvuky, a spojiť ich so správnym slovom alebo predmetom.

Kakadu dokáže odomknúť zámky

Kakadu sú schopné riešiť ťažké úlohy za účelom získania odmien. Štúdia z roku 2013 ukázala, ako zložité tieto úlohy môžu byť: vtáky museli otvoriť krabicu (ktorá obsahovala kešu) odstránením kolíka, odskrutkovaním skrutky, vytiahnutím skrutky, otočením kolesa a nakoniec vysunutím západky.

Samozrejme, že im to trvalo dlhšie keďže používajú na to svoj zobák. Jeden kakadu na tom pracoval plné dve hodiny a nakoniec problém vyriešil. Je neskutočné, čoho sú niektoré zvieratá schopné a naďalej sa o tom s veľkým prekvapením presviedčajú aj sami výskumníci.

Toto je len zlomok neuveriteľných schopností, ktoré majú zvieratá. Od úžasnej pamäte slona po matematické schopnosti šimpanza nás zvieracia ríša dokáže stále viac a viac fascinovať.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre