5 Šialených viktoriánskych pokusov, ktoré boli vykonávané v mene vedy

2590

Pri pojme „viktoriánska veda“ nám asi napadne obraz muža v košeli, úhľadnej veste a so smiešnymi zatočenými fúzmi, ktorý hľadí cez mikroskop. Čo by nám však na um neprišlo je predstava ako viktoriánski vedci učia psa abecedu či vystavovanie genitálii elektrošokom. Znie to šialene? Poďme sa spolu pozrieť na vtipné a bláznivé postupy, ktoré sa za viktoriánskej éry vykonávali v mene vtedajšej vedy.

1Pokus vyletieť teplovzdušným balónom do vesmíru

V roku 1862 sa James Glaisher a Henry Coxwell rozhodli vyraziť na cestu do vesmíru a to pomocou svojho teplovzdušného balóna. Celá cesta bola financovaná vládou a takmer hneď po tom, čo dobrodruhovia vyrazili z pevniny do vzduchu sa veci začali kaziť. Zhruba 5 kilometrov nad zemou, teplota klesla na -20°C a zviera, ktoré na cestu do vesmíru zo sebou Glaisher vzal zahynulo. Pri 11 kilometrovej výške obaja muži omdleli následne po tom, čo Coxwell stihol vytiahnuť uvoľňovací ventil, ktorý ich dostal nazad na pevninu. Napriek tomuto nepríjemnému zážitku na hranici smrti, Glaisher zorganizoval viac ako 21 letov s úmyslom doletieť do vesmíru.

 

2Učenie psov čítať

Sir John Lubbock bol jedným z popredných viktoriánskych britských vedcov. V priebehu svojej dlhej kariéry vynašiel slová „neolitický“ a „paleolitický“, stal sa vicekancelárom Londýnskej univerzity a uviedol pouličné svetlá Thomasa Edisona v Anglicku. K týmto všetkým záslužným činnostiam môžeme pridať stovky hodín strávených pri učení svojho psa čítať. Lubbock bol presvedčený, že psi sú schopné naučiť sa rozumieť angličtine. Veril, že okrem povelov ako „sadni“ a „ľahni“, sú schopní rozumieť súvetiam.

3Komunikácia s planétou Mars

V roku 1888 Giovanni Schiaparelli oznámil objav „kanál na Marse“, čo bolo označenie pre existenciu inteligencie na Marse. Takmer okamžite to vyvolalo mániu komunikácie s „marťanmi“, ktorá však nebola v žiadnom ohľade možná. Jeden z najšialenejších pokusov prišiel v roku 1892, keď bohatá francúzska žena odkázala absurdné množstvo peňazí na vytvorenie siete obrích zrkadiel po celej Zemi. Tieto zrkadlá mali odrážať odkazy na červenú planétu Mars a to aj pomocou posielaním správ cez morzeovku. Marťania by na tieto správy odpovedali rovnako, vybudovaním zrkadiel na ich planéte. Plán sa rozpadol po tom, čo triezvejší vedci poukázali na to, že Mars sa nachádza príliš ďaleko na to, aby bol tento pokus uskutočnený.

 

4Testovanie dioptrických okuliarov na koňoch

V roku 1893, nič netušiaci majiteľ koňa vyvolal najbizarnejšiu vedeckú otázku. Bol presvedčený, že jeho kôň postupne, ale isto stráca zrak, preto vošiel do predajne optiky a objednal si okuliare pre svojho koňa. Pre optika pána Dollanda to bol začiatok jeho celoživotnú snahu poskytnúť vhodné konské dioptrie. Po celé roky skúšal zostrojiť rôzne druhy okuliarov pre konských klientov. Nakoniec sa rozhodol, že pár bifokálnych okuliarov je tá správna cesta ako zlepšiť zrak koňom. Dollandova snaha sa nestretla s pochopením, preto upadla do zabudnutia.

 

5Elektrické šoky a mužské genitálie

Viktoriánske obdobie malo jasné postoje – muž musel byť poriadnym mužom. Nedostatok mužnosti bolo vážnym dôvodom na obavy. Ak nejaký muž bojoval s problémami s impotenciou, odpoveď viktoriánskych vedcov bola jednoznačná. Genitálie bolo treba posilniť elektrošokmi. Liečba impotencie elektrošokmi sa na nejaké obdobie stala natoľko populárna, že zaplavila noviny a časopisy. Samozrejme, jej účinok nebol nikdy preukázaný.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre