Silný príbeh Shreka: Inšpiráciou pri jeho vzniku bol skutočný človek

1882

Je mimoriadne zaujímavé, že obľúbená animovaná postavička Shreka nápadne pripomína skutočnú osobu. Ide o človeka známeho ako French Angel (Francúzsky anjel). Pýtate sa, prečo sa inšpirovali práve ním? Postihol ho totiž tragický osud, čo tvorcov podnietilo natoľko, že sa rozhodli ho takýmto spôsobom zvečniť.

9e42695b4fa402cff85f1f00e4.jpg
Zdroj: Brightside

Maurice Tillet bol medzi 30. a 40. rokmi 20. storočia významnou wrestlingovou postavou. Prezývku French Angel dostal od svojich priateľov pre svoju anjelskú tvár a blond vlasy. Keď však dovŕšil vek 17 rokov, diagnostikovali mu akromegáliu. Ide o hormonálnu poruchu, ktorá spôsobuje nadmerný rast kostí, a to najmä na rukách, nohách a na tvári.

Práve akromegália je dôvod, prečo sa Tillet nápadne podobá na Shreka. V detstve sníval stať sa právnikom, no neskôr vstúpil do francúzskeho námorníctva a v roku 1937 sa začal venovať wrestlingu.

Happy Shrek
Zdroj: Enrique Dans/Wikimedia Commons

Napriek svojmu nezvyčajnému vzhľadu dokázal viesť obdivuhodný život. V tej dobe bola však liečba akromegálie obmedzená, preto jeho kardiovaskulárny systém nezvládal držať krok s ochorením a postupne strácal na sile.

Keď sa mu začal stav zhoršovať, Tillet nadviazal spoluprácu s Louisom Linskom, ktorý mu vytvoril niekoľko sadrových búst jeho tváre. Dôvody na ich tvorbu boli dva: slúžili ako spomienka na jeho zápasnícku kariéru a dokumentovali vplyv akromegálie na ľudské telo.

a106d45a309e4abf09dbef6cfc.jpg
Zdroj: Brightside

Maurice Tillet prišiel o život 4. septembra 1954, keď mal len 50 rokov. Dôvodom bol infarkt vyvolaný akromegáliou. Hovorí sa, že práve jeho jedinečný vzhľad poslúžil ako inšpirácia pre návrh postavy Shreka. Aj keď to spoločnosť DreamWorks Animation nikdy nepotvrdila, je nemožné ignorovať nápadnú podobu medzi týmito dvoma postavami.

Hoci si Tilleta budeme navždy pamätať najmä pre jeho vzhľad, odkaz, ktorý zanechal, siaha omnoho ďalej. Bol to vynikajúci a húževnatý zápasník, ktorý svojmu osudu čelil s odvahou a dôstojnosťou. Niet preto divu, že mohol byť inšpiráciou pre zrod animovanej postavy.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.