Jedinečný prírodný úkaz: Stretávajú sa rieka a oceán, ale nemiešajú sa!

16869

Dnes vám predstavíme jedinečný úkaz, ktorý zaujme už na prvý pohľad širokú verejnosť, ale aj mnohých odborníkov. Pozrite si, ako to vyzerá, keď sa sladká voda mieša so slanou morskou vodou v oceáne.

Populárny YouTube kanál Wonder World, ktorý už má viac než milión odoberateľov, priniesol zaujímavé fotky a video z Kanady. Delta tamojšej rieky Fraser totiž ponúka okoloidúcim jedinečný prírodný úkaz. Na určitom úseku sa stretáva klasická sladká voda z rieky Fraser so slanou morskou vodou.

Zdroj: Reprofoto/YouTube WonderWorld

Na tento úkaz sa už samozrejme pozreli aj vedci. Tí zistili, že na miestach, kde sa stretávajú dva rôzne druhy vody, sa medzi nimi vytvorí istá bariéra. Tá potom vytvorí viditeľnú líniu, pretože každý vodný útvar má svoju vlastnú teplotu, slanosť a hustotu.

Prečítajte si tiež: Prečo je more slané ?

Len pre úplnosť treba doplniť, že je hneď niekoľko miest na svete, kde sa podobný úkaz už opakoval a zdokumentoval. Sladká a slaná morská voda sa miešajú pravidelne, keď sa rieky vlievajú do oceánov. Morská voda je hustejšia, ako sladká, takže tečie po nej. Časom sa obe kvapaliny zmiešajú do jednej.

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre