Slávne vynálezy z rôznych krajín. Dnes by sme už bez nich nemohli žiť!

2040

Každá krajina skrýva plno talentov – inteligentných ľudí, ktorí sa presadili v mnohých oblastiach. Tak tomu boli v minulosti a je tomu tak i teraz. Okolo seba máme toľko vynálezov, že keď si človek predstaví, koľko múdrych a šikovných ľudí za tým stojí, snáď ešte celkom nestratí vieru v ľudský rozum.

Tak ako sa v škole učí o kráľoch, vládcoch a prezidentoch, ani vynálezcovia by nemali upadnúť do zabudnutia. Ich stopy sú síce večné – prostredníctvom ich vynálezov – no je správne vedieť aj meno a históriu toho, kto za tým celým stojí.

Rozmanitosť vynálezov, ľudí aj krajín je obdivuhodná – poďme si niekoľko vynálezcov predstaviť. Inšpirácie nie je nikdy dosť a napokon nikdy neviete, či to nebudete práve vy, kto sa tiež takýmto spôsobom zapíše do histórie.

Švéd Nils Bohlin vynašiel trojbodový bezpečnostný pás

Zdroj: wikimedia common

Nemohla to byť náhoda že za týmto objavom stál práve Nils Bohlin, ten totiž pracoval pre firmu značky Volvo ako vyškolený inžinier. Najskôr počas svojej praxi vyvinul bezpečnostné postroje so štyrmi bodmi pre stíhačky a neskôr sa spojil aj s kolegami, aby vymysleli ešte bezpečnejšiu variantu už existujúcich bezpečnostných pásov (dvojbodové pásy, ktoré ešte aj tlačili na bruchu). Štvorbodový systém však nebol reálny.

Zvolila sa teda zlatá stredná cesta, trojbodový bezpečnostný pás, ktorý sa upínal v hornej a dolnej časti tela. To sa písal rok 1959. Obdivuhodné je, že spoločnosť Volvo v záujme verejnej bezpečnosti ponúkla technológiu aj iným výrobcom áut a to zadarmo.

Jacques-Yves Cousteau, Francúz, vyvinul moderné potápačské vybavenie

Zdroj James Thornton

Potápačské prístroje už boli vymyslené, ale ani zďaleka neboli tak dokonalé ako po zásahu Jacquesa Cousteau, ktorý sa do úprav pustil aj so svojim kolegom Emilom – ten síce nevedel plávať, ale veľmi dobre sa vyznal v práci s prúdením vzduchu.

Spoločne vyvinuli systém, ktorý miešal vyčistený a filtrovaný stlačený vzduch. Rúry a ventil, ktoré na to vytvorili, sa prispôsobili vonkajšiemu tlaku a potrebám plavcov, čím poskytli potápačom samostatný dýchací prístroj.

Nórsko dalo svetu krájač na syr a sponky

Thor Bjørklund bol tesár, ktorý nie zriedka ťažko pracoval , takže často býval ako chlap hladný. Hnevalo ho, že si na chleba nemôže položiť pekne odkrojený plátok syra. Syr, ktorý sa tu predával totiž nebolo možné len tak nakrájať obyčajným nožom. To ho viedlo k tomu, že vymyslel zariadenie, ktoré tento syr nakrája a nechal si ho patentovať.

Poznáte klasické kancelárske spinky? Ich objav sa pripisuje ďalšiemu nórovi menom Johan Vaaler. Cieľom týchto spiniek je spojiť viacero papierov dohromady, tak aby kopa držala. Avšak v Nórsku v tom čase nebol patentový úrad, takže si svoj vynález nechal patentovať v roku 1889 v Nemecku a v roku 1901 v Spojených štátoch.

Prvá burza bola založená v Holandsku

Samozrejme už predtým existovali obchody, ktoré ponúkali rôzne akcie, ale oficiálna obchodná burza bola formalizovaná až v Holandsku v roku 1602. Išlo o burzu cenných papierov, kde sa s nimi obchodovalo, rovnako ako aj s akciami. Tento nápad sa uchytil nielen v Holandsku, ale zapáčil sa aj ďalším európskym krajinám, čo v 17.storočí umožnilo vzostup kapitalizmu.

Vynálezca moderného mopu, Manuel Jalon Corominas, pochádzal zo Španielska

Zdroj: wikimedia common

Úplne prvý mop vynašiel v 50.-tych rokoch minulého storočia Manuel Jalon Corominas. Dalo by sa povedať, že tým spôsobil hotovú revolúciu v čistení domácností (sám pritom pracoval v letectve). Inšpiráciou mu teda boli pracovníci čistiaci podlahy hangárov. Na vymyslení vynálezu pracoval neuveriteľných 10 rokov a v roku 1964 si ho nechal patentovať. Išlo o mop, ktorý mal aj zariadenie na žmýkanie.

Corominas okrem mopu vynašiel aj jednorazovú injekčnú striekačku.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre