Slávni géniovia a ich skutočne čudné tajné zvyklosti

511

Od zvyku Alberta Einsteina nenosiť ponožky až po posadnutosť Nikolu Teslu holubmi – slávni géniovia mali skutočne bizarné tajné zvyky. Bola ich genialita výsledkom ich zvláštnych osobnostných výstredností, alebo toto zvláštne správanie vyplývalo z ich predchádzajúcej excentrickej mysle? Ak máte pocit, že by vaša kreativita potrebovala podporiť, vyskúšajte tieto tipy – na vlastné riziko.

Honore de Balzac

Tento historický spisovateľ denne vypil až 50 šálok kávy a počas písania svojho opusu magnum La Comedie Humaine takmer vôbec nespal. V článku „Rozkoše a bolesti kávy“, ktorý bol uverejnený vo francúzskom časopise v roku 1830, Balzac pojednal o tomto nápoji plamennou, poetickou prózou.

Zdroj: WikimediaCommons

Sigmund Freud

Freud, priekopník v oblasti, ktorú dnes nazývame neuroveda, ponúkol pohľad do podvedomia a zmenil spôsob, akým psychológovia pristupujú k ľudskej mysli. Freudova zvláštnosť? Nikotín a kokaín. Psychoanalytikova závislosť sa začala skoro a čoskoro fajčil takmer nepretržite. Blízky priateľ a lekár napokon Freuda upozornil, že celodenné fajčenie cigár mu spôsobuje nebezpečnú srdcovú arytmiu. Freud sa pokúsil prestať fajčiť, ale počas tohto procesu trpel ťažkými depresiami. Freud sa jednoducho nedokázal zbaviť tohto zlozvyku – dokonca ani po 33 operáciách úst a čeľuste, ktoré mu odstránili rakovinu, ktorú mu tento zlozvyk spôsobil. Muž tiež experimentoval so samoliečbou veľkými dávkami kokaínu.

Zdroj: WikimediaCommons

Albert Einstein

Albert Einstein nebol len génius. Bol to aj pomaly hovoriaci mladý muž, ktorý mal v detstve problémy s používaním jazyka, čo spôsobovalo jeho rodičom a lekárom veľké obavy. V kombinácii s tvrdohlavým, predčasne vyspelým odmietaním autorít Einstein povedal, že jeho spomalený vývoj mu poskytol viac príležitostí premýšľať o základných prvkoch života, ako sú priestor a čas. Jeho zmysel pre údiv nad týmito pojmami ho nútil klásť zvedavé otázky, ktoré nakoniec viedli k takým prelomovým objavom, ako je jeho teória relativity. Jeho šofér uvádza, že raz zo zeme zdvihol kobylku a zjedol ju. Na výlety za pozorovaním vtákov si so sebou brával aj husle a so slzami na krajíčku hral.

Zdroj: WikimediaCommons

Stephen King

Stephen King má na gramatiku pevný názor, a to až do takej miery, že každý deň napíše 2 000 slov bez prísloviek. Vo svojej knihe – A Memoir of the Craft, King hovorí: „Verím, že cesta do pekla je vydláždená príslovkami, a budem to kričať zo striech.“ King predkladá presvedčivé argumenty (ktoré oceníte len vtedy, ak ste lexikofil) za písanie, ktoré je úplne zbavené prísloviek. Príslovky, tvrdí King, oberajú zvyšok vety o detaily a konkrétnosť. „Príslovky boli vytvorené s ohľadom na nesmelého spisovateľa.“ King zároveň patrí medzi najplodnejších súčasných spisovateľov, ktorých diela sa pravidelne dostávajú na zoznam bestsellerov New York Times. Hovorí, že napísanie 2 000 slov (bez prísloviek) každý deň – dokonca aj počas sviatkov – je jedným z kľúčov k jeho úspechu.

Zdroj: WikimediaCommons

Charles Dickens

Jeden z najväčších sociálnych reformátorov viktoriánskeho Londýna Charles Dickens bol neuveriteľne plodným autorom – ale v niektorých bodoch bol aj trochu divný. Istý zamestnanec uviedol, že Dickens nezniesol, aby čo i len jeden vlas nebol na svojom mieste, preto mal spisovateľ nablízku hrebeň a prechádzal si ním po vlasoch stovkykrát denne. Dickens bol tiež až obsedantne špecifický vo svojich požiadavkách na zariadenie svojej pracovne. Odborníci, ktorí analyzovali Dickensov život a diela, mu pripisujú miernu formu obsedantno-kompulzívnej poruchy a dokonca epilepsiu. Jeho ďalšie tvorivé tajomstvo? Počas písania textu sa pohyboval a diktoval svoje dielo asistentovi, ktorý zaňho robil väčšinu fyzických prác. Niekedy si každú vetu prešli viackrát, nahrádzali slová a menili ich poradie, kým pokračovali ďalej.

Zdroj: Penn State Special Collections/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre