Sloní sirotinec na Srí Lanke. Zachránili aj trojnohú samicu.

118

Srí Lanka je nádherný ostrov v Južnej Ázii, ktorý mal však v minulosti celkom iný názov. A ten znel – Cejlón. Turisti sem veľmi radi zavítajú, pričom si ho všetci chvália. Ide o čarovnú krajinu s prímesou Indie. Navyše sa v nej dá nájsť viacero zaujímavých stanovíšť, ktoré by ste ako zahraniční návštevníci nemali vynechať.

Niekoho väčšmi zaujme história či kultúra a niekto zase preferuje pláže a napríklad veľmi rozkošný sloní sirotinec v Pinnawale. Ako už názov vypovedá, nachádzajú sa tu slony odobraté zo zlých podmienok alebo také, ktoré prišli o rodičov či ich skrátka nikto nechce. Pracovníci sa o ne starajú a zároveň sú vyhľadávanou turistickou atrakciou. 

Sloní sirotinec 

Zdroj: flickr

Umiestnené sú v skutočne rozľahlom areáli, kam majú prístup aj turisti. Slony sú nadmieru kontaktné, takže si určite odnesiete väčší zážitok akoby to bolo v prípade návštevy ktorejkoľvek ZOO v Európe alebo i Ázii. Mláďatá si môžete pohladiť aj sa s nimi odfotiť. Domov tu našli napríklad aj zranené slony, ktorým chýba končatina – ide teda o veľmi peknú myšlienku.

Príkladom je trojnohá slonica Sama, ktorá prišla o nohu pri výbuchu nášľapnej míny. Hoci vie ako tak chodiť na troch nohách, očakáva sa, že časom bude vďaka nerovnomernému zaťaženiu chrbtice trpieť bolesťami. Napriek tomu sa o ňu starajú najlepšie ako vedia. 

Zdroj: flickr

Ich areál sa skladá z niekoľkých oblastí – napríklad časti vyhradenej na kŕmenie, tu návštevníci môžu nakŕmiť malé sloníčatá priamo z fľašky. Výbeh je naozaj obrovský a poskytuje krásne výhľady na prirodzené správanie týchto mohutných, no nádherných zvierat. Pravidelne putujú aj k miestnej rieke, kde sa s obľubou kúpu, čo býva väčšinou pre turistov jeden z najväčších zážitkov. Slony totiž pritom prechádzajú provizórnou uličkou, kde obchodníci predávajú suveníry, takže nie je nič zvláštne, keď priamo popri vás prejde stádo slonov. 

Múzeum 

Okrem prehliadky slonov naživo, si môžete v múzeu pozrieť napríklad aj kostru slona, rôzne fotografie alebo zariadenie, ktoré vysvetľuje, akým spôsobom sa využíva sloní trus, ktorý nekončí kdesi na hnojisku, akoby sme mali tendenciu myslieť si. Vyrábajú z neho totiž kvalitný papier využívaný v miestnej kultúre. 

Zdroj: facebook

Možná je aj jazda na slonovi, to sa ale už uskutočňuje na inom mieste, mimo slonieho sirotinca. V jeho blízkosti sa nachádza súkromný podnik, kde majitelia vlastnia niekoľko slonov, s ktorými za istý finančný obnos môžete vyraziť za veľkým či malým dobrodružstvom. Na jednom slonovi sa môžu zviesť aj dvaja a prejsť sa môžete po okolí, no stále musíte zostať v areáli. Môžete teda navštíviť napríklad spomínanú rieku, kde sa slony budú môcť napiť i osviežiť špliechaním (a možno sa trochu sprchy ujde aj vám). 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre