9 jazier a vodných nádrží na Slovensku, kde sa môžete počas horúcich letných dní schladiť úplne zadarmo

3752

Leto je v plnom prúde a vy nestíhate letnú dovolenku niekde pri mori? To vôbec nevadí. Dajte šancu Slovensku, a aj keď tu more nemáme, tak z prírodných jazier či vodných nádrží si určite vyberiete svojho favorita. Prinášame zoznam tých jazier a nádrží, kde sa môžete okúpať dokonca úplne zadarmo. A miesta, kde sa popri kúpaní určite oplatí urobiť si aj nejakú turistickú prechádzku.

 

Liptovská Mara

Táto vodná nádrž je známa predovšetkým tým, že ide momentálne o najväčšiu (podľa objemu) vodnú nádrž na Slovensku. Pri jej budovaní v rokoch 1965 až 1975 bol zaplavený pás obcí tvoriaci až 13 dedín s celkovým počtom 4000, predom presídlených obyvateľov. Kvôli nižšej teplote vody je nádrž určená skôr pre otužilých plavcov. No v čase najteplejších letných dní je ako stvorená na kúpanie. Medzi ďalšie obľúbené činnosti tam patrí člnkovanie, prípadne rybárčenie a ďalej i surfovanie či jachting.

Foto: Wikimedia

Jazero Beňatina

Ide o bývalý travertínový lom v blízkosti rovnomennej obce v okrese Sobrance neďaleko ukrajinských hraníc. Toto jazero sa často označuje aj názvom Malé Chorvátsko. Vidieť tam môžete veľké množstvo skamenelín a zachovaný obraz na skalnej stene, ktorý by mal predstavovať päťmetrovú skamenelinu pravekej veľryby. V skutočnosti však nejde o fosílny nález, ale o náhodný prírodný jav.

 

Palcmanská Maša

Ak patríte medzi tých ľudí, ktorí sa radi počas tých najväčších horúčav schladia, tak by ste mali vyskúšať najchladnejšiu vodnú nádrž Slovenska. Najväčšia vodná nádrž na území Slovenského raja ponúka prírodné kúpanie v prekrásnej prírode. Okolie poteší najmä milovníkov pešej turistiky a cykloturistiky. Slovenský raj je totiž miestom, kde je stále, čo obdivovať.

Foto: Wikimedia

Ružiná

Ide o jednu z najteplejších vodných nádrží u nás, ktorá prešla hygienickými testami a teda sa zaraďuje medzi vodné plochy vhodné na kúpanie. Nachádza sa medzi Zvolenom a Lučencom. Popri kúpaní a užívaní si leta si môžete v relatívne pokojnej oblasti nepreplnenej turistami vychutnávať pohľad na blízky hrad Divín.

 

Duchonka

Duchonka leží pri obci Prašice a patrí medzi najobľúbenejšie miesta na letnú rekreáciu v topoľčianskom okrese. Okrem kúpania ponúka aj široké možnosti trávenia voľného času, napríklad rybolov, surfovanie, člnkovanie a vodné bicyklovanie. Nádrž je obklopená brezovo-borovicovým hájmi, a tak ponúka skvelé miesta na turistiku.

 

Kaďa v Liptovskom Jáne

Neďaleko malebnej obce Liptovský Ján natrafíte na jednu z miestnych rarít. Vyskúšať tam môžete prírodný kráter s dobudovaným bazénom, v ktorom vyviera liečivá geotermálna voda. V tunajších kúpeľoch sa môžete zadarmo okúpať a vychutnať si perličkový kúpeľ pod holým nebom.

Foto:. Wikimedia

Kolpašské jazerá

Obľúbenými prírodným kúpaliskami na strednom Slovensku sú banícke tajchy. Kolpašské jazerá sa nachádzajú v obci Banský Studenec. V súčasnosti sú tieto jazerá čoraz viac vyhľadávané turistami pre ich kvalitnú vodu a príjemné prostredie. Voda v nich patrí k najteplejším, aké sa dajú v okrese Banská Štiavnica nájsť. A nezabudnite toto mesto navštíviť, patrí k tým najkrajším, ktoré na Slovensku máme.

 

Klinger

Ďalším z obľúbených štiavnických tajchov, kde sa môžete zadarmo okúpať, je Klinger. Nachádza sa len malý kúsok od centra Banskej Štiavnice a patrí medzi najkrajšie tajchy v okolí. Klinger bol postavený v 18. storočí a slúžil na pohon ťažných a čerpacích strojov v baníckych šachtách. Dnes je obľúbeným miestom na relax a plávanie.

foto: Wikimedia

Kalameny

Tip nielen na leto, ale aj na zimu. Termálny prameň priamo v lese, kde sa môžete okúpať aj v zime, leží hneď za rohom na strednom Slovensku. Voda tu má totiž až 33°C. Len vy, horúca voda a všade vôkol krásna slovenská príroda. Nájdete ho za dedinkou Kalameny, v okrese Ružomberok.

 

Nemusíte cestovať za krásou do zahraničia, aj Slovensko má čo ponúknuť, treba mu dať len šancu. Netreba však zabúdať na to, že kúpanie je v týchto miestach väčšinou na vlastné riziko. Buďte preto pri kúpaní opatrní. :-)

 

Kam sa chodíte kúpať počas horúcich letných dní vy? Dajte vedieť do komentárov.

Ak sa vám páčil autorov článok, navštívte aj jeho blog o Slovensku Nie je túra bez Štúra na www.hoppeyr.com.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
david
29. júla 2017 22:19

Vyšné Ružbachy – jazierko kráter

Tarik
19. februára 2020 19:32

Podľa mňa si zabudli na čiernu vodu pri Galante, je to býva štrkovisko a Priezračná voda ako pri mori