Rastliny krásne, ale i smrteľné. Pozrite si zopár z tých najsmrteľnejších. Niekedy sa stačí len nadýchnuť alebo dotknúť.

7235

Rastliny prinášajú ľuďom radosť. Sú nesmierne rozmanité, či už veľkosťou, tvarom listov a potom sú tu ešte ich krásne kvety – farebné, drobné alebo veľké a vôňa, ktorú vydávajú, predovšetkým aby prilákali hmyz. Netreba zabúdať, že k rastlinám patria i stromy, ktoré nám poskytujú kyslík, tieň počas horúceho leta, ale sú pre nás aj oázou pokoja. 

No potom sú tu aj rastliny, ktoré vám môžu privodiť smrť! Veľmi jednoducho, rýchlo a ľahko. Znie to desivo? Desivé to aj skutočne je. Niektoré vás usmrtia až potom čo ich požijete, ale sú aj také, ktorých sa stačí dotknúť. 

Takže, nenechajte sa oklamať krásou výzoru, ani rastliny nie sú nevinné. Aj keď sa s väčšinou rastlín, ktoré vám predstavíme vo svojom živote nestretnete, avšak je dobre vedieť, že také existujú. Rovnako tak je aj zaujímavý ich spôsob usmrtenia.

Strom Manchineel, nebezpečný je i pobyt v jeho blízkosti

Zdroj: ranker.com

Ide o strom, ktorý sa vyskytuje prevažne na území Strednej a Južnej Ameriky a medzi domácimi je nazývaný aj ako “jablko smrti” – a názov je naozaj výstižný. Plody tohto stromu totiž vyzerajú ako jablká, no ani zďaleka nie sú také chutné a šťavnaté ako naše domáce jablká. A keby aj boli, stáli by vás život. Plody ale nie sú jediné časti stromu, ktoré vás môžu zabiť. Stačí sa dotknúť jeho kmeňa alebo listov, dokonca už i samotný vzduch v bezprostrednej blízkosti stromu obsahuje látky, ktoré ľuďom môžu spôsobiť popálenie pokožky a pri kontakte s očami vám môžu od podráždenia spôsobiť až slepotu. 

Ružencovec obyčajný, nočná mora klenotníkov 

Zdroj: ranker.com

Ružencovec právom patrí medzi najjedovatejšie rastliny na svete, pretože stačí, že zkonzumujete jednu jedinú bobulu a môže vás to pripraviť o život. 

Potom stačí už len vyhýbať sa jeho konzumácii, no nie? No pozor, už po stáročia používali klenotníci jeho plody kvôli jedinečnej farbe a dokonalému tvaru. Manipulácia bola ale nesmierne nebezpečná, bolo totiž potrebné pomocou ihly vytvoriť dierku, čo si vyžadovali maximálnu sústredenosť. Pretože stačil malý vpich a látka by sa vám okamžite dostala do krvného obehu. Potom by vám už nikto a nič nepomohol. Existuje hneď niekoľko správ o tom, že klenotníci naozaj takýmto spôsobom prichádzali o život.

Smrteľný dotyk Gympie

Zdroj: ranker.com

Táto rastlina je známa aj ako Dendrocnide moroides a prirodzene sa nachádza na území severovýchodnej Austrálie. Na prvý pohľad je to celkom pekná a nevinná rastlina, nemyslíte? Až na to, že ako to už tak býva, zdanie zvykne klamať. Stačí vám jediný dotyk s jej listami alebo stonkou a pocítite nezvládnuteľnú bolesť. Možno to nie je voľným okom vidieť, no na povrchu rastliny sú drobné ihličky, ktoré prepichnú kožu človeka a uvoľnia jedovaté látky. Začína sa to pálením a prejde to až do závažnej reakcie na toxín. Niekedy už aj blízkosť rastliny môže spôsobiť, že sa vám spustí z nosa krv. V prípade, že do niekoľkých hodín nevyhľadáte odbornú pomoc hrozí vám smrť. 

Strom Cerbera Odollam

Zdroj: ranker.com

Je zaujímavosťou, že tento strom je mnohokrát nazývaný aj ako “strom samovrahov“. Avšak okrem samovrahov je vyhľadávaný aj za účelom vraždy inej osoby. Stačí získať jeho semená a zopár ich primiešať do pripraveného jedla. Jed nie je možné detekovať pomocou väčšiny bežne dostupných testov. Platí však, že smrť, ktorú spôsobuje nie je ani zďaleka rýchla a bezbolestná ako sme možno zvyknutí z filmov, kde k nejakej otrave došlo. Tu to zahŕňa silnú bolesť, žalúdočné kŕče i hnačku. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre