Živočíchy, ktoré ročne spôsobia enormný počet úmrtí – radíme ich k najsmrteľnejším. Ktoré to sú?

2404

Hmyz sa na prvý pohľad nezdá byť nebezpečný, maximálne je jeho prítomnosť nepríjemná a hlavne nežiadúca. Je však dôležité si povedať, že mnohé druhy sú v prírode užitočné. Každý druh má svoje opodstatnenie, aj keď je pravde, že niektoré sú zodpovedné za smrť naozaj veľkého množstva ľudí. 

Treba si preto dávať pozor, byť všímavý, opatrný a radšej sa im vyhýbať. Ak vás totiž nezabijú, ich útok na vás môže byť nadmieru bolestivý. Dovoľte nám teraz predstaviť druhy hmyzu (avšak nielen hmyzu), ktoré sú považované za štatisticky najsmrteľnejšie na planéte, možno budete prekvapení, že sa jedná o celkom bežné a známe druhy. 

Komáre

Autor fotografie je Mithil Girish

Komáre sú považované za hmyz, ktorý ročne spôsobí smrť najvyššiemu počtu ľudí. Nejde však o samotné komáre, ale o ochorenia ktoré prenášajú, áno, je ich viac – patrí sem napríklad veľmi nebezpečná a smrteľná malária, horúčka dengue, Zika alebo žltá zimnica.

Len malária si sama o sebe ročne vyžiada približne 600 tisíc životov. 

Slimáky

Zdroj: shutterstock

Ak by vám nešlo do hlavy, čo môže byť nebezpečné až smrteľné na slimákoch, opäť ide o to, čo na ľudí prenášajú – konkrétne parazita, ktorým je desivo ľahké sa nakaziť a u človeka spôsobuje ochorenie nazývané aj ako schistosomiáza. 

Ako sa človek nakazí? Stačí, že sa nachádza v rovnakej vode ako infikovaný slimák, telo ktorého parazit opúšťa a vodou sa dostane k svojmu hostiteľovi – človeku. Následne napáda všetky orgány a môže spôsobiť ich zlyhanie. 

Piesočné muchy

Piesočné muchy naozaj existujú a sú pre človeka veľmi nebezpečné, nakoľko prenášajú leishmaniózu, vnútrobunkového parazita. Ročne sa nakazí týmto parazitom neuveriteľný počet ľudí – až 2 milióny a to po celom svete – konkrétne asi v 89-tich krajinách. Aj to je dôvod, pre ktorý je leishmanióza považovaná za jednu z najnebezpečnejších tropických chorôb.

Škrkavky

Zdroj: wikimedia common

Aj keď sa nejedná o hmyz, škrkavka je parazit, ktorému sa zaručene chcete vyhnúť. Ak sa ňou nakazíte, dospelé jedince vám postupne zaplnia črevá a budú vás úspešne oberať o živiny, zatiaľčo vám budú cez konečník vychádzať ich vajíčka. Ročne sa škrkavkami nakazí miliarda ľudí!

Parazit sa zvyčajne vyskytuje v rozvojových krajinách s nedostatočnou hygienou, no chránený pred ním nie je nikto. 

Mucha tse-tse

Zdroj: wikimedia common

Táto mucha je prenášačom trypanosomiázy, známej aj ako africká spavá nemoc. Toto ochorenie je v prípade, že sa nelieči 100%-tne smrteľné a spôsobuje ho parazit Trypanosoma brucei, ktorý sa na ľudí prenáša kontaktom s muchami tse-tse.

Zatiaľ čo príznaky sa môžu zdať na prvý pohľad mierne a neškodné, časom sa u pacientov môže vyvinúť opuch mozgu, v dôsledku ktorého môžu upadnúť do kómy a zomrieť. 

Ploštice 

Už len predstava prítomnosti ploštíc v ľudskej blízkosti je ohavná, čo ale ešte zistenie, že niektoré z nich môžu prenášať Trypanosomu cruzi, ktorá spôsobuje Chagasovu chorobu. Ak sa raz nakazíte, nie je možné, aby ste sa vyliečili, no pri správnej liečbe môžete prežiť.  

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre