Smutné zábery ľadových medveďov v mori – aká budúcnosť ich čaká s rastúcou globálnou teplotou

324

Zábery z lovu ľadových medveďov v Kanade nám ponúkli znepokojujúci pohľad na ich budúcnosť.

Varovanie: Obsahuje zábery kŕmenia ľadových medveďov, ktoré môžu byť pre niektorých rozrušujúce a nepríjemné.

Medzi rokmi 2019 a 2022 výskumníci z USGS a Washingtonskej štátnej univerzity, strávili každý rok 3 týždne monitorovaním 20 ľadových medveďov pomocou GPS obojkov s kamerami.

Keďže množstvo morského ľadu sa v súvislosti s rastúcou globálnou teplotou zmenšuje, vďaka kamerám sme získali pohľad na to, ako ľadové medvede využívajú na lov pevninu, v porovnaní s hľadaním potravy z ľadovej pokrývky.

Výskum ukázal, že doba, počas ktorej v Hudsonovom zálive nie je ľad, sa v rokoch 1979 až 2015 predĺžila o 3 týždne. Kvôli tomu musia ľadové medvede stráviť na pevnine zhruba 130 dní.

polar bear on snow covered ground during daytime
Autor tejto fotografie je Hans-Jurgen Mager

Vo vyhlásení, ktoré cituje IFLScience, hlavný autor štúdie Anthony Pagano, povedal: „V súčasnosti sa v rámci výskumu polárnych medveďov v USA venuje viac ako 20 rokov výskumu: „Keďže ľadové medvede sú nútené vychádzať na pevninu skôr, skracuje sa tým obdobie, počas ktorého zvyčajne získavajú väčšinu energie potrebnej na prežitie. S väčším využívaním súše sa očakáva, že pravdepodobne sa zvýši počet hladujúcich, hlavne dospievajúci jedinci a samice s mláďatami.“

Bette Standon/pinterest

Na vyhodnotenie dopadu dlhšieho času stráveného na súši, výskumníci merali energetický výdaj, stravu, správanie, aktivitu, rýchlosť pohybu, chemické zloženie krvi a telesné zloženie ľadových medveďov.

Boli zistené rozdiely v správaní. Niektoré medvede zaháňali hlad konzumáciou bobúľ na súši, zatiaľ čo iné si počas pobytu vo vode našli mŕtve živočíchy, ktorými sa kŕmili.

Štúdia zistila, že 19 z 20 medveďov počas trojtýždňového obdobia schudlo. Jeden medveď, ktorý pribral na váhe, našiel na súši mŕtvolu morského cicavca.

Podľa všetkého, sa medvede snažili nakŕmiť počas pobytu vo vode, pričom Charles Robbins, riaditeľ Centra pre medvede Washingtonskej štátnej univerzity a spoluautor štúdie, povedal, že ani pokusy o lov na súši alebo vo vode nie sú dlhodobo udržateľné.

Allan Hopkins/flickr

„Ani jedna zo stratégií neumožní ľadovým medveďom existovať na pevnine dlhšie ako určitý čas. Dokonca aj tie medvede, ktoré sa živili potravou na súši, strácali telesnú hmotnosť rovnako ako tie, ktoré len ležali na zemi,“ povedal Robbins.

Keďže morský ľad stále viac a viac ubúda a medvede trávia viac času na súši, hrozí im väčšie riziko vyhladovania.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre