Nemá bielu farbu – 6 faktov a zaujímavosti o snehu, ktoré vás prekvapia a málokto o nich vie

14090

Sneh je naozaj zaujímavý prírodný úkaz, ktorí ľudia očakávajú predovšetkým s príchodom Vianoc. Inak tomu nie je ani dnešné vianočné sviatky preto sme si pre vás pripravili tento článok. Milujete šantenie v snehu pri prvom náznaku snehovej vločky, alebo dávate prednosť tomu, že je lepšie sa schovať pred zimou pod dekou s teplým čajom? Či už tak, alebo onak, tu je pár faktov a zaujímavostí o snehu, o ktorých vie málokto.

Zdroj: Pexels

1.Sneh nie je biely

focused photo of a snow flake
Autor tejto fotografie je Aaron Burden

Sneh nie je biely. Určite môžeš snívať o bielych Vianociach, aj keď to nie je úplne presné. Je to svetlo, ktoré sa od neho odráža, vďaka čomu vyzerá biely, pričom mnohé strany snehovej vločky rozptyľujú svetlo v mnohých smeroch a rozptyľujú celé farebné spektrum. Sneh sa môže objaviť aj v širokej škále veľkolepých odtieňov.

Prach, znečistenie alebo chladnomilné (kryofilné) sladkovodné riasy ho môžu zafarbiť na čierno, oranžovo alebo domodra. Ružový alebo „melónový sneh“, spôsobený riasami obsahujúcimi astaxantín, chemikáliu podobnú tej, ktorá sa nachádza v mrkve, bol spomenutý v raných spisoch Aristotela.

2.Rôzne tvary snehových vločiek

Snehové vločky majú rôzne vzory. Jedným z určujúcich faktorov tvaru jednotlivých snehových vločiek je teplota vzduchu v jej okolí. Štúdia vločiek zistila, že dlhé tenké ihličkovité kryštály ľadu sa tvoria pri teplote okolo -2 °C, zatiaľ čo nižšia teplota -5 °C povedie k veľmi plochým doskovitým kryštálom.

Zdroj: Pexels

3.Sneh a zvuk

snow field during daytime
Autor tejto fotografie je Ant Rozetsky

Sneh ovplyvňuje zvuk okolia. Určite si si to už niekedy všimol. Čerstvo napadaný sneh pohlcuje zvukové vlny a dodáva všetkému po návale zdanlivo tichšiu atmosféru. Ak sa však sneh roztopí a znova zamrzne, ľad môže odrážať zvukové vlny, vďaka čomu sa zvuk šíri ďalej a je čistejší. 

4.Ako funguje iglu ?

Sneh vás môže zahriať. Pretože sneh pozostáva z 90 až 95 percent zachyteného vzduchu, znamená to, že je skvelým izolantom. To je dôvod, prečo sa mnohé zvieratá počas zimy zahrabávajú hlboko do snehu, aby sa uložili k hibernácii. Je to tiež dôvod, prečo iglu, využívajú na zahriatie. Vo vnútri iglu môže byť o niekoľko stupňov teplejšie ako vonku.

Zdroj: YouTube Screenshot

5.Prečo padá sneh aj keď sa zdá, že je teplo ?

white particles closeup photography
Autor tejto fotografie je Thomas Griesbeck

Zvyčajne sa teplota vzduchu musí pohybovať okolo bodu mrazu, aby sa vytvoril sneh, ale ak dážď padá dostatočne dlho, môže pri páde ochladiť vzduch okolo seba a nakoniec vytvoriť správne prostredie na tvorbu vločiek. Takže teplota na zemi môže byť až 6°C a stále môže padať sneh. Takže teoreticky by mohol padať sneh, aj keď podmienky na to nevyzerajú.

6. Rýchle snehové vločky

Snehové vločky sú rýchlejšie ako si myslíš. Snehové vločky môžu padať rýchlosťou medzi pokojnou rýchlosťou až 14 kilometrov za minútu, v závislosti od podmienok prostredia vo vzduchu, keď padajú. Snehové vločky naberajúce vodu pri páde a smer vetra môžu urýchliť zostup. Trvá približne hodinu, kým vločka opustí svoj oblak a dostane sa na zem.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre