Šokujúce a dojímavé momenty, ktoré sa fotografom podarilo zachytiť. Mnohé z nich pôsobia naozaj mrazivo.

1944

Na Zemi nebol nikdy pokoj a mier. V denníku histórie sa zaznamenali len obdobia prímeria, aj tie sú však veľmi sporné, pretože takmer vždy panovala do istej miery rivalita. Predstavovalo to teda len akési ticho pred búrkou. Búrkou, v podobe vojen, politických či prírodných katastrof. Je to smutné, šokujúce a nervydrásajúce, podobne ako táto séria fotografií, ktoré sme si pre vás pripravili. Nie málo z nich dokonca získalo Pulitzerovu cenu – cena udeľovaná za žurnalistické umenie. 

Len vďaka novinárom a fotografom sa totiž celý svet mohol dozvedieť o mnohých nešťastiach, ktorým by sme sa mali snažiť predchádzať. Pripravte sa na silné a dojímavé momenty, vďaka ktorým sa vo vás niečo zaručene pohne. 

Fotografia Nicka Uta 

photos change world 04
Zdroj: 121clicks.com

Autorom fotografie je Nick Ut, ktorý za ňu získal Pulitzerovu cenu. Táto snímka bola urobená počas juhovietnamského útoku v roku 1972. Aj napriek tomu, že celý výjav pôsobí až bolestne desivo, nahé dievča, ktoré beží smerom k fotoaparátu prežilo. 

Saigonská poprava od Eddieho Adamsa

photos change world 05
Zdroj: 121clicks.com

Ďalšia fotografia výjavu odohrávajúceho sa počas vojny vo Vietname. Ukazuje zverstvo vojny a brutálne správanie, ktorého sú ľudia schopní.

Richard Drew

photos change world 06
Zdroj: 121clicks.com

Fotografoval Richard Drew, zachytil okamih počas útokov v Newyorku, ktoré sa odohrali 11.septembra. Skokan, ktorého vidíte na fotografii nebol identifikovaný. V tom čase bolo veľké množstvo ľudí nútených vyskočiť z okien, aby sa vyhli ohňu a dymu. 

Oded Balilty

photos change world 07
Zdroj: 121clicks.com

Opäť ďalší výjav, ktorý bol ocenení Pulitzerovou cenou a zaslúžene. Ide o dokonalý záber toho ako hrdinsky bojuje žena proti milíciám. 

Uganda od Mikea Wellsa

photos change world 08
Zdroj: 121clicks.com

Mike Wells nám ukazuje chudučkú zúboženú ruku ugandského chlapca, ktorú drží misionár. Tento obrázok nám pripomína rozdiely, ktoré ešte stále vládnu v tomto svete.

Ťažká situácia kosovských utečencov, Carol Guzy

photos change world 09
Zdroj: 121clicks.com

Fotografia malého (len 2-ročného) “utečenca” Agima Shala, ktorého zachránili tým, že ho odovzdali jeho starým rodičom zo Spojených arabských emirátov. 

Fotografia Johna Fila

photos change world 10
Zdroj: 121clicks.com

4. máj 1970. Autor dostal Pulitzerovu cenu za zachytenie štrnásťročného dievčaťa plačúceho nad telom Jeffreyho Mullera, ktorého zastrelila národná garda v Ohiu.

Úvahy o rwandskej genocíde od Jamesa Nachtweya

photos change world 12
Zdroj: 121clicks.com

Daný záber nám hovorí o genocíde, ktorá sa odohrala v Rwande. Muž, ktorého môžete na fotografi vidieť bol v jednom z koncentračných táborov, kde bol brutálne mučený. Podarilo sa mu prežiť, na čo ho oslobodili. 

Mučenie a zneužívanie väzňov v Abu Ghraib

photos change world 17
Zdroj: 121clicks.com

Táto snímka poukazuje na porušenie takmer všetkých ľudských práv. Zverejnením tejto fotografie vyšli najavo všetky kruté činy, ktoré vykonala americká armáda spolu s ďalšími vládnymi agentúrami. 

Horiaci mních od Malcolma W. Browna

photos change world 18
Zdroj: 121clicks.com

Tu môžete vidieť zobrazenie mnícha Thich Quang Duca, ktorý sa upálil. Predpokladá sa, že dôvodom bola rastúca rivalita medzi katolíkmi a budhistami vo Vietname. Desivé je, že po celý čas, zakial mních horel, sa ani len nepohol. 

Lynčovanie mladých černochov od Lawrencea H. Beitlera

photos change world 19
Zdroj: 121clicks.com

Písal sa rok 1930, kedy bola táto fotografia zhotovená. Podstatou je zachytenie trestu smrti dvoch černochov – obesením, kvôli podozreniu, že znásilnili biele dievča (to však bolo klamstvo). 

La Jeune Fille a la Fleur od Marca Ribouda

photos change world 25
Zdroj: 121clicks.com

Zachytený výjav zobrazuje ženu účastniacu sa protestu počas vietnamskej vojny. Žena sa stala symbolom hnutia – sila kvetín. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.