Sovietská hra Tetris vznikla úplnou náhodou, no postupom času si podmanila celý svet

1358

Rovnako ako mnohé z najvýraznejších počinov v histórii, aj Tetris vznikol náhodou.
Alexey Pajitnov pracoval ako softvérový inžinier na Sovietskej akadémii vied v Moskve, ktorého úlohou bolo testovať nový typ počítača Electronika 60. Pre tento účel vymyslel jednoduchú hru založenú na puzzle. Pomohlo mu to posúdiť, aký výkonný je počítač a poskytnúť aj trochu zábavy. Vtedy však ani len nesníval o tom, že táto hra sa stane jednou z najúspešnejších všetkých čias.

Takto vyzeral pôvodný tetris

Vznikla v roku 1984…

Písal sa rok 1984 a hra Tetris práve začala svoju cestu spoza železnej opony. Ak by niekto nevedel, tak ide o logickú hru, v ktorej geometrické tvary padajú na hracie pole a hráč ich musí usporiadať tak, aby nevznikali žiadne medzery. Pajitnov sa inšpiroval klasickou stolovou hrou pentomino, ktorá pozostáva z rôznych tvarov, ktoré je možné vyrobiť kombináciou piatich štvorcov a s cieľom usporiadať ich do drevenej škatule. Možných kombinácii bolo 12, no aby hru Pajitnov zjednodušil, zredukoval to na štyri štvorce, čím znížil počet tvarov na sedem. Hru nazval Tetris tak, že skombinoval grécke číslo „tetra“ (čo znamená štyri) a tenisom, jeho obľúbeného športu.

Okamžite sa stal závislým…

Samotný Pajitnov bol okamžite závislý na hraní. „Nemohol som prestať hrať túto hru, pretože bolo veľmi návykové spájať tvary,“ povedal vynálezca. Vytvorenie videohry v sovietskom Rusku v čase studenej vojny však nebolo nič ľahké. Tetris sa pretransformoval z nepredvídateľných testovacích programov na svetový fenomén iba vďaka jeho brilantnosti.

Aj keď sa Tetris stal okamžite obľúbeným medzi programátormi s prístupom k Electronika 60, stroj nemal žiadne grafické schopnosti a mal menšiu pamäť ako súčasné kalkulačky. Po výzve na vytvorenie verzie hry pre IBM PC, rozšírenejší počítač s lepšou grafikou, pridelil Pajitnov túto prácu Vadimovi Gerasimovovi, 16-ročnému študentovi (dnes inžinier v spoločnosti Google). Hra sa veľmi rýchlo rozšírila. „Každý, kto mal v Sovietskom zväze počítač, mal na ňom Tetris,“ povedal Pajitnov.

Hra pentomimo

Peniaze nechcel, šírenie bolo zložité…

Pajitnov nemal nikdy v úmysle zarábať vďaka tejto hre veľké peniaze. Myšlienky vlastnil štát a ako zrealizovať samotný koncept predaja softvéru ako produktu vtedy nevedel. Ľudia jednoducho zdieľali Tetris ústnou formou a tým, že ho kopírovali na diskety. Neskôr sa začali šíriť správy, že hra prekročila hranice štátu a rozšírila sa do krajín východného bloku. V roku 1986 dostal vynálezca správu prostredníctvom telexu (predchodcu faxu) od Roberta Steina, obchodníka s londýnskou softvérovou spoločnosťou Andromeda. Stein, ktorý videl Tetris v Maďarsku, chcel zabezpečiť práva a predať ho ako počítačovú hru na Západe. Vopred ponúkol slušné peniaze. „Moja angličtina bola v tom čase skutočne zlá, preto som mu dal nejakú pozitívnu odpoveď a povedal, že sme veľmi radi za ponuku a nejako sa dohodneme,“ uviedol Pajitnov. Neskôr sa však ukázalo, že išlo o nedorozumenie.

Doba nebola ľahká…

Vedel, že priame podnikanie so západnou firmou by ho mohlo poslať do väzenia ešte predtým, ako zarobí peniaze. Začal preto skúmať, ako by mohol v spolupráci so štátom predať práva Tetrisu. Stein však medzitým považoval odpoveď za kladnú a okamžite začal hru vyrábať. Keď sa ju však chystal uviesť na trh, od sovietskej organizácie, ktorá dohliadala na vývoz softvéru a hardvéru dostal správu. Uvádzalo sa v nej, že práva mu neboli oficiálne udelené a že jeho uvedenie na trh bolo nezákonné. Nakoniec sa však Steinovi podarilo Tetris zákonnou cestou dostať do Veľkej Británie a USA v roku 1988.

Úspech…

Pajitnov so synom v roku 1989

Tetris sa veľmi dobre predával ako počítačová hra, ale veľké peniaze v hernom sektore sa zarábali inde: za konzoly. Henk Rogers, holandský vývojár videohier a podnikateľ žijúci v Japonsku, si ako prvý uvedomil, že Tetris bol dokonalým konkurentom pre hernú konzolu Game boy, ktorú určite poznajú aj mnohí z vás. Túto konzolu uviedla spoločnosť Nintendo na trh začiatkom roku 1989 v Japonsku.

Napokon však došlo k vzájomnej dohode oboch značiek a z verzie Game Boy Tetris sa predalo až 35 miliónov kusov. Táto spolupráca pomohla konzole stať sa jednou z najúspešnejších všetkých čias.

Oneskorené licenčné poplatky

Napriek úspechu hry jej vynálezca Pajitnov stále nedostával žiadne peniaze. Rozhodol sa odísť z Moskvy do Seattlu v roku 1991 a keď jeho dohoda s Rogersom o právach v roku 1995 skončila, konečne začal dostávať licenčné poplatky za hru. V roku 1996 založili Pajitnov a Rogers spoločnosť Tetris. Neskôr, v roku 2005 spoločnosť Tetris kúpila spoločnosť Elorg, ktorá sa po páde Sovietskeho zväzu zmenila zo štátneho podniku na súkromný, čím získala úplnú kontrolu nad všetkými právami spoločnosti Tetris na celom svete.

Pajitnov a Rogers

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre