Zvláštne javy, ktoré ste mohli zažiť počas spánku aj vy! Čo znamenajú?

1409

 

Spánok je momentálne skutočne nedostatkovým tovarov – hlavne, keď si premietneme, aké veľké množstvo ľudí trpí jeho nedostatok a to chronickým! Spánok je nesmierne potrebný a dôležitý pre správne fungovanie ľudského organizmu. Zároveň je však veľmi krehký a je ťažké dosiahnuť okrem kvantity, aj jeho kvalitu. Počas spánku sa totiž môžeme stať obeťou viacerých nie práve príjemných fenoménov. 

Niektoré tieto javy sú výsledkom životného štýlu (napríklad fajčenie alebo prežívanie úzkosti počas dňa). Poďme sa pozrieť na niektoré najčastejšie sa vyskytujúce javy a priblížme si prečo k nim vôbec dochádza. Tieto fakty o spánku i bdení vás zaujmú. 

Fenomén: lietanie

man falling from ceiling on bed
Autor tejto fotografie je Darius Bashar

 

Stalo sa vám už niekedy, že ste zaspávali a kdesi medzi vedomím a spánkom ste nadobudli pocit, akoby ste sa vznášali alebo dokonca lietali. Tento pocit je však nesmierne príjemný a nečaká vás po ňom nič hrôzostrašné, preto na to ľudia spomínajú s úsmevom. 

Aký význam skrýva tento fenomén? Jeho hlavným účelom je dosiahnuť vaše uvoľnenie. Let vám pravdepodobne chce naznačiť vašu túžbu utiecť z každodennej rutiny. Často je to typické pre snílkov, ktorí nezvládajú každodenný tlak povinností. 

Fenomén: rozprávanie zo spánku

empty white and gray bed set
Autor tejto fotografie je Quin Stevenson

Povedal vám už niekto s kým ste spali v jednej miestnosti či posteli, že počas spánku rozprávate, no vy si to ráno absolútne nepamätáte? Ide o miernejšiu formu námesačnosti.

Väčšinou sa to deje počas REM fázy spánku, ak vás nejaký ruch čiastočne prebudí, no vám sa ešte stále sníva sen. V dôsledku toho, všetko čo chcete povedať vo sne poviete aj v realite. 

Fenomén: pocit, že padáte

Screenshot 20240125 202650
Zdroj: unsplash

 

Ide o veľmi silný moment, kedy máte pocit akoby ste padali z veľkej výšky, pri čom vás neodvratne čaká nepríjemný pád – vo výsledku sa zobudíte s nepríjemným trhnutím, z ktorého sa zväčša niekoľko sekúnd spamätávate. 

Symbolizovať to môže napríklad nedostatočnú kontrolu vo vašom živote. Máte pocit, akoby sa vám všetko vymykalo z rúk. Snažíte sa to vyriešiť, no aj keď sa vám niečo podarí, iné zase nevyjde podľa vašich predstáv. 

A čo to typické trhnutie celým telom? Niektorí vedci sa domnievajú, že ide o evolučný prvok – reakcia vášho organizmu na možné nebezpečenstvo pádu zo stromu. A keďže sa veľká časť nás samých dedí prostredníctvom DNA, možno sa dedia aj isté spánkové vzorce. 

Fenomén: spánková paralýza 

person in gray hoodie sitting on bed
Autor tejto fotografie je Sam Moghadam Khamseh

Stalo sa vám niekedy, že ste sa “prebudili” počas sna, vnímali ste svoje okolie, no nemohli ste sa ani len pohnúť? K tomu sa mohol pridať tlak na hrudi, či tmavá postava neďaleko vás. Nepochybne išlo o spánkovú paralýzu. 

Ako k tomu dochádza? Počas REM fázy spánku sa nemôžeme hýbať ani rozprávať, ale ak z nej nie sme vyrušení, ani si to neuvedomíme. Ak sme však počas tejto fázy vyrušení, nastáva problém, ide totiž o najhoršiu “nočnú moru” v dôsledku ktorej sa u vás môže vyvinúť porucha spánku.

Fenomén: opakujúce sa sny

a woman holds her hands over her face
Autor tejto fotografie je Anthony Tran

Stáva sa vám, že sa vám v priebehu hoci i týždňov, mesiacov či rokov neustále opakuje jeden a ten istý sen len s minimálnymi rozdielmi? Najčastejšie to bývajú práve sny o tom, že vás niekto naháňa v snahe pripraviť vás o život. Tieto sny sú v spoločnosti ľudí pomerne bežné. 60 – 75% dospelých udáva, že má sny, ktoré sa im opakujú. 

Opäť môže byť pôvod vo vašom psychickom rozpoložení – poukazujú na nevyriešené problémy, s ktorými sa neustále stretávate. Niekedy však môžu byť dobrým upozornením, aby ste na sebe začali pracovať. Isté štúdie totiž ukázali, že študenti, ktorým sa snívalo, že na skúškach prepadli, ich v skutočnosti urobili oveľa lepšie ako tí, ktorí sny o škole nemali. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.