Telefón počas spánku odlož ďaleko od seba. Tu je dôvod!

933

Dobrý spánok je rozhodujúci pre duševné aj fyzické zdravie a tvoj telefón ho môže sťažiť. Akokoľvek je lákavé prihlásiť sa alebo surfovať po internete, existuje veľa dôvodov, prečo si dávať pozor na používanie mobilu pred spaním.

Dôvody, prečo držať telefón mimo postele

Zostať v spojení a používať telefón v posteli niečo stojí. Výskumníci neustále zaznamenávajú, že tí, ktorí často používajú mobilné telefóny, najmä v noci, častejšie trpia nedostatočným a nekvalitným spánkom. Hoci je ich celková bezpečnosť dobre preukázaná, mobilné telefóny môžu predstavovať ďalšie riziká v závislosti od toho, ako ich používaš. Tu je rozpis toho, prečo je dobré mať telefón čo najďalej od postele.

Zdroj: Pexels

Obrazovka telefónu prerušuje cykly spánku

Používanie mobilného telefónu a obrazovky priamo súvisí s narušením tvojho cirkadiánneho rytmu alebo prirodzeného cyklu spánku a bdenia. Ako sa uvádza vo výskume na deťoch a dospievajúcich, modré svetlo vyžarované mobilnými telefónmi inhibuje produkciu melatonínu, hormónu, ktorý spôsobuje ospalosť. To predlžuje čas potrebný na zaspávanie a skracuje celkové trvanie spánku.

Spánkový cyklus zahŕňa REM spánok (štádium charakterizované rýchlymi pohybmi očí a snami), ktorý pomáha s pamäťou a emocionálnym spracovaním. Spolu so znížením hladín melatonínu môže nočné vystavenie modrému svetlu skrátiť dĺžku REM spánku, čo môže spôsobiť, že sa budeš cítiť menej bdelí a ráno ti bude trvať dlhšie, kým sa úplne prebudíš.

Zdroj: Pexels

Mobil stimuluje tvoju myseľ

Nie je to len žiara obrazovky, ktorá prerušuje spánok. Zváž, ako používaš svoje zariadenie. Telefóny sú nekonečným zdrojom informácií a stimulácie, ktoré môžu vyvolať stav vzrušenia a bdelosti. To môže sťažiť zaspávanie a spánok.

Ale nielen to, interaktívna povaha smartfónov vyžaduje aktívne ovládanie, čo situáciu zhoršuje. Niektoré štúdie naznačujú, že nočné používanie telefónu, ako aj iných interaktívnych zariadení, ako sú videohry, má výraznejší vplyv na spánok ako pasívnejšie nočné aktivity na obrazovke, ako je sledovanie televízie.

Lepší spánok bez smartfónu

S vedomím, že telefón môže byť nebezpečný pre tvoj spánok, je dôležité zamyslieť sa nad tým, čo môžeš urobiť, aby si obmedzil jeho používanie pred spaním. Keďže technológie môžu ovplyvniť najmä tínedžerov a deti, rodičia by mali byť obzvlášť pozorní a pripravení stanoviť pevné základné pravidlá. Čo môžeš urobiť, aby telefón neovplyvňoval tvoj spánok?

Zdroj: Pexels

Pokús sa obmedziť celkový čas strávený pred jeho obrazovkou

Výskumníci zistili, že nočné používanie je nielen problém, ale tiež spojili zlý spánok a celkový čas strávený pred obrazovkami smartfónov. Hľadanie spôsobov, ako skrátiť čas na telefóne, môže pomôcť pri spánku.

Urob z postele zónu bez mobilu

Posteľ by mala slúžiť len na odpočinok alebo spánok. Vzhľadom na účinky žiary vyžarovanej telefónom a fakt, že stimuluje tvoj mozog zváž jeho používanie mimo postele alebo si urob zvyk, že hodinu pred spaním ho už nebudeš používať.

Nastav si nočný režim

Ak nás telefón nablízku, upozornenia a textové správy neskoro v noci ti môžu skrátiť alebo rušiť odpočinok. Zváž ponechanie telefónu v nočnom režime alebo v režime nerušiť.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre