Špeciálne upravený papier z Poľska je skvelý spôsob, ako zachovať a zachraňovať hladné včely po celom svete

731

Všetci vieme, že včely sú pre náš život nevyhnutné. No miesto toho, aby sme ich chránili, robíme skôr pravý opak. Neuvedomujeme si niekedy, aké vzácne naozaj sú. Nie nadarmo odborníci vravia, že ak zahynie posledná včela, tak do niekoľkých rokov to čaká aj ľudstvo. A za záchrannú týchto vzácnych zvieratiek sa teraz postavili odborníci z Poľska.

Ako prostriedok na záchranu zmenšujúcej sa populácie včiel, Poliaci prišli s nápadom a do prevádzky priniesli dômyselný spôsob, ako zmeniť jedno z našich najčastejšie používaných materiálov na energetický nápoj pre opeľovačov.

Photo by youtube

Špeciálny záchranný papier pre včely je biologicky a nabitý energiou bohatou na glukózou, ktorá je výživná a chutná pre včely. Materiál sa vyrába tak, že sa rozpustí špeciálny druh cukru vo vode, z čoho sa urobí pasta a tú včelári použijú na výživu svojich úľov počas zimy. Podľa webovej stránky o uvedení do prevádzky papiera stačí iba 0,5 kilogramu materiálu pre niekoľko tisíc včiel.

Možno rozmýšľate, ako môže vidieť včela obyčajný papier ako svoj zdroj potravy, no dizajnéri prišli s odpoveďou aj na to. Keďže včely vidia kvety ako kruhy farebného svetla na ultrafialovom spektre, inžinieri použili vodnú UV farbu na zakrytie papiera farebnými kruhmi, ktoré sú viditeľné a atraktívne pre včely.

Photo by youtube

S týmto nápadom začali už v roku 2017 a podarilo sa im spustiť prvý úspešný terénny test s poľským farmárom, ktorého populácia včiel dosť trpela. Spoločnosť teraz hľadá ďalších, ktorí by to takisto vyskúšali.

Všetko nasvedčuje tomu, že vlastne každá obchodná alebo výrobná spoločnosť, ktorá používa papier, môže začať vyrábať svoje výrobky z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a výživné pre opeľovačov – od papierových tašiek, parkovacie lístky až po piknikové taniere.

Pozrite si krátku ukážku:

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre