Niekoľko spôsobov ako nakopnúť produktivitu a stihnúť urobiť viac za menej času

530

V dnešnej uponáhľanej dobe sú všetci zaneprázdnení a nikto nemá čas na tie príjemnejšie stránky života. Nedostatok spánku, stres a málo voľného času je to, čo definuje dnešný svet. Každý deň je množstvo práce, ktorú je potrebné urobiť a nikto nemá na nič čas. Ale práve čas je najvzácnejšia komodita, ktorú máme. Preto sa naučme ako pracovať efektívne, zvýšiť svoju produktivu a ušetriť čas.

Tu je niekoľko tipov, ako na to:

1. Žiadny multitasking

Multitasking sa preceňuje, v skutočnosti je to jedna z vecí, ktoré produktivitu zabíjajú. Pravdepodobne ste presvedčení, že žonglovanie s viacerými úlohami naraz, vám pomôže urobiť viac za kratší čas. Verte tomu alebo nie, ak sa pokúsite robiť viacero vecí naraz, vaše úlohy budú v konečnom dôsledku trvať dvakrát tak dlho. Ak svoju pozornosť venujete viacerým činnostiam naraz, vaša koncentrácia bude kolísať.

multitasking gb60b9fca6 1280
Zdroj: Tumisu/pixabay

2. Pravidlo 5 minút

Nepodceňujte to, akí produktívni dokážete byť v krátkom časovom období. Za päť minút dokážeme urobiť oveľa viac, než si myslíme. Päť minút stačí na to, aby ste začali s projektom alebo napísali e-mail. Ak patríte medzi ľudí, ktorí otáľajú s úlohami a všetko odkladajú na neskôr, toto pravidlo sa stane vaším najlepším priateľom. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na to, aká je daná úloha ťažká, stačí, ak jej budete venovať päť minút. Keď sa do toho dostanete, pravdepodobne tomu nakoniec venujete viac ako 5 minút a úlohu splníte.

clock watch Analog watch font watch accessory quartz clock 1671474 pxhere.com
Zdroj: PxHere

3. Time management

Time management je veľmi dôležitým krokom, ktorý by ste nemali vynechať, ak chcete zvýšiť produktivitu. Správne rozvrhnutie času vám pomôže dosiahnuť vaše ciele včas. Je ťažšie prokrastinovať, ak máte na dané úlohy vyhradený istý čas. Ak neveríte, skúste si napríklad v nedeľu večer rozvrhnúť čas na niektoré úlohy, ktoré musíte splniť, na týždeň dopredu a uvidíte ako sa vám bude dariť. Môžete si naplánovať 60 – 90 minútové bloky určené na prácu s prestávkami medzi nimi.

wallpaperflare.com wallpaper 3
Zdroj: Wallpaper Flare

4. Naplánujte si prestávky 

Prestávky sú nevyhnutné. Ak chcete stihnúť viac za kratší čas, budete si musieť robiť pravidelné prestávky. Áno, prestávky zvýšia vašu produktivitu. Inými slovami, ak budete svoju pozornosť na chvíľu venovať niečomu inému, nakopne vás to. Neodporúča sa urobiť si hodinové voľno, keď máte pred sebou dôležitú úlohu, ale 5 – 20 minút pauzy, dokáže urobiť zázraky. Takto nestratíte veľa času a získate energiu a koncentráciu.

Coffee break 3457656569
Zdroj: Wikimedia Commons

5. Vyskúšajte techniku Pomodoro

Táto technika je založená na 25-minútovom časovom bloku, kedy sa venujete danej práci a 5-minútovej prestávke a striedaním týchto časových úsekov. Cieľom je znížiť negatívny vplyv vnútorných a vonkajších rušivých elementov. Technika Pomodoro vám umožňuje zostať v strehu a nakoniec zvládnete viac za kratší čas.

pxfuel.com 1
Zdroj: pxfuel

6. Odstráňte rušivé elementy

V dnešnej dobe je rozptýlení okolo nás viac než dosť. Naše smartfóny sú požehnaním, ale aj prekliatím a rozptyľujú nás zo všetkého najviac. Ani sa nenazdáme a zrazu zistíme, že bezcieľným scrollovaním sme strávili hodinu – dve. Telefóny jednoznačne znižujú našu produktivitu. Preto si prepnite mobil do režimu „lietadlo“ a pracujte niekde, kde vás nebude nikto rušiť.

iphone ge88dc6469 1280
Zdroj: StockSnap/pixabay

7. Najprv zjedzte žabu

Hovorí sa, že ak hneď ráno zjete živú žabu, pocítite uspokojenie, pretože budete vedieť, že je to pravdepodobne to najhoršie, čo vás v ten deň čaká. Inými slovami, začnite tou najhoršou úlohou, ktorá vás čaká. Ľudia majú tendenciu odkladať ťažšie úlohy na neskôr. Akoby sa báli pustiť do takejto úlohy, pretože ani nevedia kde majú začať. Ale, ak sa do toho pustíte a zvládnete tú najhoršiu časť danej úlohy, zistite, že zvyšok je hračka a ani neviete ako a najťažšiu úlohu dňa, máte úspešne za sebou. Takže nabudúce sa najprv pustíte do úlohy, ktorá vás desí, zvyšok bude malina.

hand people boy finger child frog 954699 pxhere.com
Zdroj: PxHere

8. Delegujte 

Schopnosť delegovať úlohy môže výrazne zvýšiť produktivitu. Znamená to, že môžete venovať svoju pozornosť iným veciam, zatiaľ čo iní ľudia vám pomôžu s niektorými úlohami. Ak pracujete v tíme a máte možnosť delegovať, mali by ste to využiť. Veľa ľudí má problém poveriť úlohami niekoho iného, pretože majú strach, že niekto iný nezvládne prácu tak dobre. Ak však chcete byť produktívnejší, toto je cesta.

wallpaperflare.com wallpaper 1 2
Zdroj: Wallpaper Flare

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.