Srvátkové ( Whey) Proteíny – Ich výroba a účinky jednotlivých druhov na naše zdravie

951

Proteínové prášky sa v dnešnej dobe vyrábajú z mnohých surovín, živočíšnych i rastlinných zdrojov. Moderná doba, potreby rôznych výživových smerov, v neposlednom rade aj pokusy priniesť na trh niečo nové, prinášajú alternatívne produkty. Už sa nemusíme rozhodovať len medzi sušenými vaječnými bielkami, srvátkovým koncentrátom, prípadne kazeinátom vápenatým.

srvátkový proteín
Foto od marcoverch

 

 

V tomto článku si predstavíme procesy výroby najžiadanejšieho srvátkového ( whey)  proteínu. Srvátka je tekutou látkou, vedľajším produktom ktorý vzniká pri výrobe syrov. Jej vysoká biologická hodnota, obsah všetkých esenciálnych aminokyselín, výborná chuť po spracovaní, ju predurčuje na prvé miesto v sfére potréningových bielkovinových nápojov. Ak vás zaujíma ako vybrať  najlepší proteín prejdite na naše porovnanie  najlepších srvátkových proteínov.

Výroba srvátkového (whey)  proteínu.

Proteínové prášky sú vyrábané vyňatím bielkovinovej zložky z danej potraviny, v našom prípade srvátky. To je možné uskutočniť rôznymi metódami.

Rozdielne proteínové zdroje požadujú odlišné metódy. Je pochopiteľné, že vyňatie bielkoviny z ryže vyžaduje istý postup a technológiu.

Výroba pomocou iónovej výmeny

Ióny sú atómy alebo molekuly obsahujúce skupiny. Nesú istý náboj.

Iónová výmena odďaľuje molekuly srvátkových proteínov od iných frakcií v potravinách tým, že využíva výhody elektrických nábojov. Toto predstavuje priemyselný štandard pre spracovanie mliečnych bielkovín.

Kvalita výsledných bielkovín je znížená tým, že počas tohto procesu výroby sa veľa unikátnych látok stratí. Kvôli používaniu chemických činidiel, ako napríklad kyselina chlorovodíková, môžu byť frakcie srvátkového proteínu, ktoré sú citlivé na pH, denaturované. To znamená degradáciu aminokyselín. Degradácia sa môže týkať aj dôležitých látok ako sú imunoglobíny, glykomakropeptidy. Tie podporujú imunitu, vyvíjajú antivírusové a antimikrobiálne aktivity.

Výhodou je dosiahnuteľné vysoké percento obsahu bielkovín.

Mikrofiltrácia, krížová mikrofiltrácia, ultrafiltrácia

Jedná sa o silne pôsobiace filtračné procesy, ktoré odstraňujú kontaminanty z koncentrovanej proteínovej zložky prechodom cez membránu. Sú podobné procesom reverznej osmózy používanej pri čistení vody.

Nízka teplota, tlak a normálne pH nenarušuje kvalitu výsledného produktu. To z produktov tejto kategórie robí veľmi atraktívnu voľbu. Veľmi obľúbenou voľbou sú produkty vyrábané CFM filtráciou, predstavujú to najlepšie čo si zákazník môže kúpiť.

 

Druhy srvátkových proteínov

V závislosti od vašich cieľov v tréningu siahnite po takom  proteíne, ktorý svojím zložením a pomerom látok zodpovedá vašej vytúženej forme, ktorú chcete cvičením dosiahnuť.  Nesústreďte sa nutne na cenu produktu aj lacný proteín vie byť kvalitný.

Bielkovinové koncentráty

Koncentrovanie je v tomto prípade proces sušenia pri vysokej teplote. Tento dej môžeme nazvať ultrafiltrácia. Denaturáciou, modifikovaním, sa znižuje kvalita výsledného produktu. Znižuje sa taktiež biologická hodnota a počet rastových faktorov.

Celý zdroj bielkoviny sa zmení na koncentrovaný proteínový prášok. Z tohto dôvodu je takýto produkt cenovo veľmi výhodný.

Počas tohto procesu môžu byť koncentrované aj iné súčasti zdroja, napríklad laktóza, tuk, cholesterol.

Proteínové koncentráty obsahujú zvyčajne 50 – 75 % bielkoviny.

Sciten 100% Whey Protein
Scitec Nutrition ponúka produkt 100 % Whey Protein. Množstvo príchutí, 21,5 g bielkovín v 30 g dávke, skvelá chuť a rozpustnosť z neho urobila rokmi overený, populárny produkt. Kúpite u overených predajcov.

Bielkovinové izoláty

Izoláciou v tomto prípade rozumieme proces, pri ktorom oddelíme, vyjmeme bielkovinovú zložku z pôvodnej suroviny. V tomto procese sa využíva voda, alkohol alebo technologický postup s využitím ionizačnej techniky.

Každá za týchto metód sa odlišuje cenovou náročnosťou. Proces výroby pomocou vody je najlacnejší, ionizácia je najdrahšia.

Po vytvorení izolátu produkt prechádza procesom filtrácie. Je odstránené prakticky všetko okrem bielkovinovej zložky. Ostáva minimálne množstvo sacharidov, tukov, vlákniny a fytochemikálií.

Whey Izolát má v piemere 85-95 % bielkoviny.

Bielkovinové hydrolyzáty

Whey hydrolyzovaný proteín je vytvorený pridaním vody k proteínovým polymérom a ich rozbitím do miniatúrnych skupín proteínov nazývaných peptidy. Skupiny sa pohybujú v rozmedzí od 2 do 5 aminokyselín.

Tento proces sa vykonáva pre zlepšenie absorpcie. Hydrolýza je v podstate predtrávenie. To zabezpečí extrémne rýchlu stráviteľnosť proteínu po vypití.

Hydrolyzovaný proteín je drahý na výrobu, čo sa samozrejme premietne do koncovej ceny produktu.

Vyznačujú sa vysokým percentom obsahu proteínov – 80-95 %..

srvátkový proteín
Produktom ktorý exceluje je proteín slovenského pôvodu Extrapep HD od Aone Nutrition. Obsahuje krátke srvátkové peptidy, malá 10 g dávka pôsobí ako štartér anabolizmu a spúšťa proces regenerácie.

Mix proteínových zmesí

Je dôležité dôsledne čítať etikety produktov. Nie každý proteín ktorý má v názve izolát, obsahuje len izolát srátky. Často je vo veľkom percente zastúpený koncentrát, v najhoršom prípade aj iné zdroje ako sója, pšenica a podobne.

Samozrejme, výhodou týchto produktov je nižšia cena. Tým že sa nepoužije len to najkvalitnejšie, je možné ju v porovnaní s produktmi s podobným názvom znížiť.

Je teda na zákazníkovi aby vyberal pozorne a nebol oklamaný.

 

Zdravotné Benefity

Imunoglobíny (protilátky), laktoferín (bioaktívny glykoproteín, predstavuje jeden z najsilnejších prostriedkov pre imunostimuláciu, teda podporu imunity), alfa-laktalbumín (proteín regulujúci produkciu laktózy v mlieku), beta-laktoglobulín  (hlavná bielkovinová zložka srvátky z kravského alebo ovčieho mlieka).

Tieto všetky látky sú jedinečné svojimi vlastnosťami. Srvátka je na ne bohatá.

Okrem zlepšenia telesnej kompozície, podpory získania čistej svalovej hmoty a sily, prináša konzumácia srvátky taktiež množstvo iných zdravotných benefitov.

Medzi ne patrí zníženie krvného tlaku, cukru v krvi, zníženie symptómov spojených s depresioustresom.

Srvátka môže chrániť pred rizikom vzniku rakoviny, znižuje symptómy zápalu pečene, zlepšuje minerálový profil spojený s hustotou kostí. Jej konzumácia je taktiež spojená s možným zlepením imunitnej funkcie v prípade pacientov s HIV a predĺžením dĺžky života v prípade myší.

Poznatok, že srvátka obsahuje neesenciálnu aminokyselinu cysteín vo veľkom množstve, prezrádza ďalšie pozitíva vyplývajúce z jej zaradenia do vášho stravovacieho režimu. Aké? Napríklad zvýšenie hladín glutatiónu, hlavného antioxidantu v bunkách ľudského tela

Prečítajte si tiež:  Ako vybrať rastlinný proteín pre vegánov.

Účinky Srvátkových (Whey) Proteínov – vedecké štúdie

Zníženie váhy – Príjem srvátkových proteínov počas nízko kalorickej diéty zvýšil efektivitu chudnutia .  Počas 23 týždňov príjmania proteínu a navyšovania jeho zastúpenia v jedálničku z 12%  na 23%  klesla váha o 2,8 kg.  Efekt bol pozorovaný pri živočíšnych proteínoch, sójové preukázali opačný efekt  (zdroj)

Zvýšenie sily –  Konzúmaciou srvátkového proteínu spolu s ostatnou bielkovinovou stravou  nastala svalová hypertrofia spolu so zvýšením sily oproti skupine, ktorá dostávala placebo počas 14 týždňov  . (zdroj)

Zvýšena syntéza bielkovín – Srvátka aj Kazeín pri konzúmácií 0.3g na kilogram váhy preukázateľne zvýšili schopnosť svalov vstrebávať bielkoviny (zdroj)

Znižuje chuť do jedla  – Konzúmáciou proteínového nápoja 4 hodiny pred jedlom bola úspešne potlačená chuť do jedla. (zdroj)

Často kladené otázky

Tieto otázky patria medzi najvyhľadávanejšie u začínajúcich športovcov.

Ako dávkovať / užívať proteín?

Odporúčaná denná dávka je dvakrát  20-25 gramov na kilogram telesnej hmotnosti.  Čo tvorí približne 1-2 proteínové nápoje denne. Dávkovanie však závisí aj od iných faktorov, ako je napríklad celkový príjem bielkovín obsiahnutý v strave.

Pomáha srvátkový proteín pri chudnutí?

Štúdie naznačujú, že vysoké dávky proteínu môžu ovplyvniť chuť do jedla a napomôcť tak chudnutiu.  Pre viac informácií ohľadom tejto problematiky neváhajte prejsť na článok, ktorý pojednáva o úlohe proteínových nápojov v úlohe chudnutia.

Aký proteín vybrať pre ženy?

Neexistuje proteín „pre ženy“ a „pre mužov“  Ak ste žena riadite sa rovnakými princípmi pri výbere ako muži.  Prečítajte si aké to sú v tomto článku o proteíne ženy.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.