Podivné trendy krásy, ktoré kedysi panovali nielen na našom území. Zopár z nich vás prekvapí.

852

Štandardy krásy tu vždy boli a s najväčšou pravdepodobnosťou aj vždy budú, aj napriek tomu, že zakaždým menia svoju podobu. To čo bolo “v móde” pred sto rokmi, v súčasnosti vôbec nemusí platiť, avšak, každý sledovateľ trendov musel spozorovať, že niektoré body štandardov majú tendenciu sa opätovne objavovať.

Aj napriek tomu, že niektoré štandardy sú tak trochu smiešne, vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní urobiť pre ich splnenie čokoľvek. Otázne je, či je to viac hlúpe alebo nebezpečné. Každopádne, ide o niečo veľmi nadčasové, čo však takisto tvorí históriu rôznych kultúr. 

Bez ohľadu na to, čo považujete vy za ideál krásy, dovoľte nám predstaviť niekoľko rôznych trendov, ktoré boli v minulosti uznávané, populárne a žiadané. 

Piercingy vo viktoriánskej ére 

pa1
Zdroj: ranker.com

Väčšine sa Viktoriánske obdobie spája s honosnými šatami rôznych farieb, strihov a doplnkov, s čiernou farbou u pánov, kvalitnými látkami a modernými účesmi. Asi posledná vec, ktorá by sa vám vybavila v súvislosti s módou a viktoriánskou érou sú piercingy. To však nie je všetko – moderné boli piercingy na bradavkách. Istý čas bolo nesmierne moderné, že si najmä bohaté ženy dávali prepichovať bradavky a zdobili si ich piercingami v podobe retiazok. Za dámami nemohli páni zaostávať – u nich bolo moderné nechať si piercing aplikovať na žaluď penisu. Údajne mal túto ozdobu aj samotný princ Albert. 

Porcelánovo biela pokožka a viditeľné žily

fake veins photo u1
Zdroj: ranker.com

Anglicko v 17. storočí zaznamenalo v móde nárast “odhalovania”. Do popredia sa dostali veľké výstrihy, vďaka ktorým mohli ženy svoje prednosti, v podobe pekne tvarovaných pŕs, vystavovať na obdiv. Zároveň bola v móde porcelánovo biela pokožka, vďaka ktorej sa vyššia vrstva odlišovala od obyčajných robotníkov – naznačovala bohatstvo a možnosť vyhýbať sa slnku (každému bolo jasné, že takýto človek nie je odkázaný na prácu na poli). Bledosť ženy častokrát dosahovali púdrom, dokonca si na prsia maľovali drobné modré žilky v snahe napodobniť tenkú až priesvitnú pokožku. 

Japonské ženy sa snažili dosiahnuť nezdravý vzhľad zubov 

black teeth photo u1
Zdroj: ranker.com

Tento štandard krásy trval v Japonsku naozaj dlho. Ženy si po dobu tisíc rokov vždy po svadbe začiernili zuby. Tento ich trend pokračoval až do 19.storočia. Mal to byť symbol krásy žien a hlavne manželského zväzku. 

Stredovek a odhaľovanie mužských lýtok

men s calves photo u1
Zdroj: ranker.com

To, že ženské nohy boli mužmi obdivované už od nepamäti nie je nič zvláštne ani neočakávané, no v období stredoveku približne až do 18.storočia vystavovali svoje lýtka na obdiv aj muži. Súčasťou pánskej módy boli totiž pančuchy, v ktorých mohli dobre vypracované lýtka pekne vyniknúť. V opačnom prípade nie zriedka používali muži vypchávky. 

Znamienka krásy 

1 15 1
Zdroj: ranker.com

V 18. storočí sa do módy dostal “make-up”, samozrejme v tak trochu inej podobe ako je tomu dnes, no jednoducho už prirodzená a nijakým spôsobom upravená tvár nespĺňala štandard. Moderné boli rôzne znamienka, pričom ste sa vôbec nemuseli trápiť, ak ste sa s nimi nenarodili, stačilo si ich jednoducho nakresliť – rôzne kruhy, štvorce, dokonca i hviezdy. Stála však za tým celá veda a aj umiestnenie znamienka malo svoj osobitný význam. Znamienko v blízkosti úst znamenalo koketnosť, to na pravom líci zase, že je žena vydatá. 

Neuveriteľne malé nohy boli v Číne v móde

1 1 1
Zdroj: ranker.com

Nohy čínskych žien sú známe po celom svete. Je to jedna z najznámejších modifikácii ženského tela, avšak jej pôvod a vznik nie je presne známy, aj keď sa datuje približne do obdobia 13.storočia. Zväzovanie chodidiel bolo moderné predovšetkým medzi manželkami a dcérami šľachticov. S procesom sa začalo, keď malo dievča päť až sedem rokov a zahŕňalo veľké množstvo bolesti. A to len preto, že sa mužom zdali drobné chodidlá esteticky a sexuálne príťažlivé. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.