“ Len som si robil svoju prácu“ Bývalý sovietský dôstojník, ktorý odvrátil použitie atómových zbraní odišiel vo veku 77 rokov

1434

Vo veku 77 rokov odišiel človek na ktorom počas studenej vojny medzi ZSSR a USA závisel osud celej planéty.  Stanislav Petrov 26, Septembra 1983 mal vydať rozkaz, ktorý by opätoval útok USA . Radar totiž hlásil 5 rakiet mieriacich na Rusko z územia  USA.

Bolo krátko po polnoci keď radar zdvihol Petrova zo stoličky s varovaním, že čoskoro doletia rakety, ktoré môžu spečatiť osudy tisíciek ľudí . Petrov ako veliaci dôstojník mal povinnosť útok opätovať . Petrov mal len 15 minút na to aby rozhodol, či je útok reálny a hodinu a pol mali byť vystrelené jadrové hlavice smerom k USA.

Moje pohodlné kreslo sa zmenilo na horúcu rozžeravenú panvicu, necítil som nohy, dokonca som sa nemohol ani postaviť, tak veľmi som bol nervózny“

Spomínal na osudnú noc Petrov. Z nejakého dôvodu však dôstojníkovi nesedel počet rakiet, veď ak by sa USA rozhodlo pre útok určite by využili všetky dostupné rakety aby znemožnili akúkoľvek odpoveď z ruskej strany.  Stanislav Petrov vyhodnotil situáciu ako falošnú aj keď si ňou nebol 100% istý.

Stanislav Petrov
Wikimedia

 

Neskôr sa ukázalo, že šlo o chybu ruských satelitov, ktorá bola spôsobená slnečným žiarením, ktoré sa odrážalo od mrakov. Petrov sa však hrdinom hneď po zobudení nestal, viac ako 10 rokov bola táto situácia držaná v tajnosti .  O správnom rozhodnutí nevedela ani jeho vlastná manželka, ktorá umrela v roku 1997.

Po odhalení bolo natočených niekoľko rozhovorov s dôstojníkom a v roku 2012 získal ocenenie “ German Media Prize“, ktorého nositeľmi sú aj Nelson Mandela a Dalai Lama. V roku 2014 mal premiéru film “ The man who saved the world“ v ktorom si zahral aj Kevin Costner. Herec neskôr poslal Petrovovi 500 dolárov ako poďakovanie, že sa v stresujucej situácií zachoval správne.

“ ĽUdia po tom čo videli dokumenty a rozhovory v TV ma začali nazývať hrdinom . Bol som prekvapený, nikdy som sa za neho nepovažoval, len som si robil svoju prácu“

Stanislav Petrov, človek, ktorý zrejme zachránil svet pred 3.sv.vojnou a nukleárnou katastrofou zomrel  19. Mája 2017 v malom domčeku neďaleko Moskvy.

 

zdroj

Foto: Pixabay / Wikimedia

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre