Ženy v starovekom Egypte sa mali lepšie ako v niektorých dnešných krajinách. Toto bola ich významná úloha v minulosti.

3217

V starovekom Egypte, krajine známej svojimi monumentálnymi pyramídami a fascinujúcou históriou, ženy zohrávali nesmierne dôležitú a zásadnú úlohu. Egyptské ženy boli v tomto období zobrazované ako silné, významné a vplyvné osobnosti, ktoré sa výrazne podieľali na rozhodovaní a tvorení histórie svojho národa. Ich pozícia bola v mnohých ohľadoch výnimočná a unikátna, čo je výrazne odlišné od obrázkov o ženách, ktoré sa často vynárajú z iných starovekých civilizácií. Mnohé z týchto egyptských žien boli bohaté, významné a mali vplyv na rôzne aspekty života v starovekom Egypte, vrátane politických, hospodárskych a spoločenských záležitostí. Mali vlastné majetky a mohli slobodne rozhodovať o svojich financiách, čím demonštrovali významný ekonomický vplyv. Mnohé z nich sa stali aj dôležitými politickými aktérkami, niektoré dokonca dosiahli pozíciu faraónky, najvyššieho vládcu starovekého Egypta. Ženy v starovekom Egypte mali značný vplyv aj na spoločenský život.

Úloha žien v staroegyptskej rodine

Egyptské ženy mali v rodine veľkú úlohu. Boli matkami, manželkami a dcérami a mali na starosti domácnosť a výchovu detí. Mnohé z nich boli zodpovedné aj za hospodárenie a obchodovanie. V niektorých prípadoch mali ženy dokonca väčší vplyv na rodinné rozhodnutia ako muži. Zamestnanie a podnikanie.

Okrem rodinných povinností mali ženy v starovekom Egypte aj možnosti pracovať a podnikať. Mnohé ženy pracovali ako tkáčky, mäsiarky, pekárky alebo obchodníčky. Boli aj ženy, ktoré sa stali faraónkami, ktoré mali obrovský vplyv na politiku a hospodárstvo Egypta. Dve z najznámejších faraóniek boli Hatšepsut a Kleopatra. 

Vzdelávanie

V dávnej histórii mali egyptské ženy unikátnu príležitosť vzdelávať sa a získavať dovednosti ako čítanie a písanie. Táto príležitosť bola o to výnimočnejšia, keďže v mnohých iných kultúrach a civilizáciách toho času boli vzdelanie a gramotnosť často vyhradené len pre mužov. No v Egypte mali ženy rovnakú možnosť dosiahnuť vysokú úroveň vzdelania, ako muži. Niektoré z týchto vzdelaných egyptských žien sa stali talentovanými básničkami alebo autorkami, ktorých diela sú dodnes študované a obdivované pre svoju estetickú hodnotu a hĺbku. Ich príspevky do literatúry sú nenahraditeľné a priniesli nový pohľad na svet a ľudské skúsenosti, čo nám umožňuje lepšie pochopiť ich kultúru a životný štýl. Navyše, niektoré z týchto žien sa stali matematickými virtuózkami.

Ovládali matematiku na takej úrovni, že by sme ich dnes mohli označiť za matematických géniov. Ich práca v tejto oblasti bola významná a prispela k pokroku v matematike, ktorý viedol k rôznym významným objavom a inováciám. Avšak, vzdelanie a talent týchto egyptských žien neostal nepovšimnutý. V mnohých prípadoch sa im podarilo dosiahnuť vysoké a prestížne pozície v spoločnosti. Niektoré z nich zastávali významné funkcie v náboženských inštitúciách, iné mali politické funkcie alebo dokonca vládli ako kráľovné. Tieto úspešné ženy sú dnes považované za ikony ženskej sily a emancipácie, a sú vzorom pre mnohé ženy na celom svete. Preto, egyptské ženy, ktoré mali príležitosť vzdelávať sa a zvládnuť čítanie a písanie, dosiahli mnoho významných úspechov. Tieto úspechy sa odrážajú nielen v ich individuálnych príspevkoch do literatúry a matematiky, ale aj v ich schopnosti dosiahnuť významné pozície v spoločnosti. Týmto spôsobom tieto ženy výrazne prispeli k rozvoju svojej kultúry a civilizácie.

Holili si hlavy

 

9nkqgo2m90jptuex

V starovekom Egypte ženy zdôrazňovali svoju krásu a status oholením hlavy a nosením parochne, aby sa chránili pred silným slnkom. Oholená hlava bola symbolom čistoty a poriadku a chránila pred UV lúčmi. Parochne, vyrobené z pravých alebo umelých vlasov, boli populárne vo všetkých vrstvách spoločnosti, ale hlavne medzi vyššími triedami ako symbol bohatstva a moci. Nosenie parochne malo i rituálny význam, garantujúci ochranu a prosperitu. Zvyk nosenia parochne bol prenesený do náboženských obradov, kde boli parochne zdobené drahými kameňmi a zlatom. Tento zvyk ukazuje, aký dôležitý bol v egyptské kultúre význam krásy a estetiky, týkajúc sa identity, statusu, kultúrnych a náboženských presvedčení. Poskytuje tiež pohľad na hodnoty starovekej egyptské spoločnosti.

Pochovávali ich rovnako ako mužov

Staroegyptské ženy boli pochovávané s rovnakou úctou ako muži, a v niektorých prípadoch dokonca s ešte väčšou úctou. Rovnaká úcta sa prejavovala napríklad aj v pohrebnej výzdobe, v ktorej sa ženy a muži neraz rovnako podieľali. Hroby boli často zdobené bohatými a nádhernými freskami, ktoré zachycovali život zosnulých. V týchto freskách sa ženy často objavovali ako rovnocenné partnerky mužov a ich smrť bola považovaná za rovnako dôležitú. Napriek tomu, že staroveký Egypt bol patriarchálnou spoločnosťou, v niektorých prípadoch bol postoj k ženám výnimočný. Tieto prípady sú fascinujúcim dôkazom toho, že aj v minulosti boli situácie, kedy sa ženy tešili rovnakej úcte ako muži. Je teda zrejmé, že v starovekom Egypte sa ženy mohli tešiť výnimočnému postaveniu. A hoci sa to neodrážalo vždy v každodennom živote, nález staroegyptských hrobiek jasne ukazuje, že v niektorých prípadoch boli ženy po smrti ošetrované s rovnakou úctou ako muži. Tieto prípady nám ukazujú, že spoločnosť starého Egypta mala voči ženám výnimočný rešpekt a oceňovala ich príspevok k vývoju kultúry a civilizácie.

Jednou z najvýznamnejších žien bola Nefertiti

Nefertiti bola nielen kráľovnou, ale predovšetkým jednou z najvýznamnejších a najmocnejších postáv starovekého Egypta, čo sa týka žien. Jej meno v preklade znamená „krásna žena prichádza“ a je dôkazom jej nespochybniteľnej krásy a očarujúcej príťažlivosti, ktorú dokázala využiť vo svoj prospech. Nefertiti bola manželkou faraóna Achnatona, a v tomto zväzku mala nielen rolu manželky, ale aj kompetentnej a aktívnej partnerky. Bola veľmi aktívna v politike a mala veľký vplyv na dianie v Egypte, či už na úrovni vlády alebo na úrovni ľudu. Niektoré historické záznamy dokonca naznačujú, že mohla byť skutočnou vládkyňou Egypta, keď sa jej manžel zúčastnil vo vojenských výpravách. Jej rola bola taká silná, že sa jej podarilo zmeniť niektoré základné náboženské a politické zásady Egypta. Nefertiti mala tiež významný vplyv na umenie starovekého Egypta. Jej obraz je zaznamenaný na mnohých historických artefaktoch, čo ukazuje jej význam a vplyv v egyptskom spoločenstve.

Právoplatné postavenie v spoločnosti 

Egyptské ženy hrali významnú úlohu v starovekom Egypte. Aj keď boli ženy diskriminované a mali nižšie postavenie ako muži, mali významné miesto v spoločnosti a mohli pracovať, podnikať, vzdelávať sa a dokonca aj vládnuť ako faraónky. Ich úloha v rodine bola kľúčová a mnohé z nich mali vplyv na rodinné rozhodnutia. Egyptské ženy boli tiež považované za krásne a niektoré z nich sa stali legendami, ako napríklad kráľovnou Nefertiti. Ich kultúra a dedičstvo pretrváva a dodnes fascinuje mnohých ľudí po celom svete.

pexels photo 14224633
Zdroj: Pexels

Zdroj 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.