Stephen King – zaujímavosti a fakty zo života najpopulárnejšieho tvorcu hororových kníh

8165

Stephen King je v knižnom svete veľmi známe meno. Ide snáď o najpopulárnejšieho hororového autora. Napísal viac ako 50 románov a takmer 200 poviedok a noviel, ktoré majú svoje miesto asi v každom kníhkupectve.

Má za sebou mnoho bestsellerov a tie sú populárne naprieč generáciami. Mnoho jeho príbehov dokonca dostalo filmové, či komixové spracovanie. Pripravili sme niekoľko zaujímavých faktov z jeho života, ktoré by mal poznať každý jeho fanúšik.

 

 

stephen king fotografia
Foto od steph_lawton

V detstve s veľkou pravdepodobnosťou videl ako sa jeho kamarát zabil, ale podvedomie mu túto myšlienku potlačilo.

Mal ešte len štyri a práve sa s kamarátom hrali, keď zrazu chlapec vyliezol na vlak v ten najhorší možný moment. Stephen to pravdepodobne videl ale ako napísal vo svoje non-fiction kolekcii Danse Macabre (Svet hororu) „Na túto udalosť si vôbec nepamätám, dozvedel som sa to niekoľko rokov po incidente.“

Svet Hororu
Čoho sa bojíme a prečo sa tak radi bojíme? Zistite o knihe viac

Prvú „publikáciu“ napísal Stephen King pre stredoškolské noviny svojho brata.

Jeho brat v škole zaviedol noviny, kde boli vtipy, názory a krátke príbehy a tie predával po škole. Stephen mu prispieval seriálom krátkych príbehov, ktoré boli inšpirované sci-fi a hovorovými filmami.

 

Novelu Carrie napísal vo voľnom čase medzi tým ako vyučoval angličtinu na strednej škole a cez leto pracoval v práčovni.

Mal za sebou už niekoľko publikácii ale prvý ozajstný úspech zožal až s novelou Carrie. Je o mladej slečne, ktorej menštruačný cyklus odomykal špeciálne schopnosti, ktoré ju viedli k pomste a teroru.

Sedemnásťročná Carrie je outsiderka v škole i v živote. Odmalička robí všetko pre to, aby sa vyrovnala ostatným, ale nedarí sa jej. Zistite o knihe viac.

 

V 80. rokoch pil a fajčil marihuanu v takom množstve, že si nepamätá ako napísal niektoré svoje knihy.

Tesne po tom ako sa mu podarilo uspieť prepadol ťažkému alkoholizmu. Postava Jack Torrence v knihe The Shinning (Žiarenie) je z časti autobiografická.

Tvrdí, že každý večer vypil toľko alkoholu, že si vôbec nepamätá ako napísal novelu Cujo. Rodina ho začalo konfrontovať a vďaka nim vytriezvel a je triezvy doteraz.

stephen king fotografia
Foto od Arjen Toet

Prvé stránky románu Misery (Mizéria) napísal Stephen King na stole, kde zomrel slávny Rudyard Kipling.

Rudyard bol autorom knihy The Jungle book alebo Kim. Jedného dňa v hoteli v Londýne Stephen nemohol spať a tak sa na recepcii opýtal na miesto, kde by mohol písať. Recepčný mu ukázal veľký stôl z čerešňového dreva, ktorý kedysi vlastnil Rudyard Kipling.

 

Pracoval na skladbe pre hudobné video Michaela Jacksona a tiež písal hudbu s John Cougar Mellancamp.

Napísal 40-minútový skript pre skoro zabudnuté video Ghost od Michaela Jacksona.

 

Stephen King nie je veľkým fanúšikom pravice.

Je demokrat a často hovorí o svojej nechuti k pravici americkej politiky. Raz označil politického komentátora za „Satanovho retardovaného mladšieho brata“.

 

Jediná kniha, ktorá sa už nebude nikdy dotláčať je o chlapcovi, ktorý so zbraňou ohrozuje ľudí v škole.

Novelu Rage publikoval v roku 1977 pod pseudonymom Richard Bachman. O 11 rokov neskôr skutočný chlapec so zbraňou ohorozoval svojich spolužiakov v škole v Kalifornii a priznal sa že niekoľko krát čítal novelu Rage. Práve preto Stephen vyhlásil, že táto kniha s už nikdy nebude dotláčať a vydal tiež knihu Guns.

stephen king fotografia
Foto od daveynin

So ženou darovali 1,2 milióna dolárov na výstavbu baseballoveho štadióna, ale pod jednou podmienkou.

Na výstavbu darovali viac než milión dolárov ale Stephen mal jednu malú podmienku. Ukazovateľ skóre na štadióne musel byť dostatočne vysoký na to, aby naň dovidel zo svojho domu. Pravdepodobne sa rád pozeral na stav zápasu zo svojej kancelárie, keď sa nemohol dostaviť osobne.

 

Stephen King v roku 1999 skoro zomrel.

Bezohľadný vodič doňho narazil s minivanom na diaľnici. Pomaly sa zotavil ale v jeden moment si doktori mysleli, že už nikdy nebude chodiť.

Keď bol na liekoch proti bolesti tvrdil, že s písaním kníh konči. Ale počas liečby sa mu podarilo napísať jednu z jeho najlepších kníh – On Writing: A Memoir of the Craft (O písaní).

O psání . Zistite viac

To čo desí najviac autora hororových románov je Alzheimer.

Pre majstra hovorových príbehov je momentálne najväčším strašiakom to, že ho postihne nejaké mentálne ochorenie spôsobené pokročilým vekom. Raz povedal: „Bojím sa, že prídem o rozum.“

 

Kniha It (To) podľa ktorej bol nedávno natočený aj film je inšpirovaná skutočným sériovým vrahom.

John Wayne Gacy bol označovaný aj ako „vraždiaci klaun“. Ako naznačuje jeho prezývka obliekal sa do kostýmu klauna a chodieval na detské oslavy, či navštevovať deti v nemocniciach.

Stephen King: To
Horror TO vypredáva kiná ale aj kníhkupectvá. Zistite o knihe viac

Práve ním bola inšpirovaná postava vraždiaceho klauna v knihe It (to) a rovnomenného filmu.

 

Ak sa nebojíte angličtiny a chcete sa dozvedieť ešte viac odporúčame videá:

 

 

zdroje: wikipedia, atii,

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre